شارژ ussd، شارژ مستقیم، کارت شارژ

وبسایت اطلاع رسانی وبسایت فروش کارت شارژ نیکا

صفحه نخست | مطالب گذشته | خرید شارژ ایرانسل، همراه اول، رایتل، تالیا، وایمکس ایرانسل | پرداخت قبوض                                    www.ussdcharg.ir

شارژ الکترونیکی ایرانسل،همراه اول،رایتل،تالیا

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

بررسي هدر هاي HTTP

براي اينكه مطمئن باشيد كه موتورهاي جستجوگر ساختار وبسايت شما را به درستي مي فهمند، شما بايد هدرهاي HTTP هر يك از صفحات وب خود را كنترل كنيد. سرور شما بايد تمامي درخواست هاييكه براي دريافت صفحات وب توسط مرورگر كاربران يا نرم افزار هاي ديگر به آن ارسال مي شود را به خوبي پاسخ دهد كه اين در افزايش تعداد دفعاتي كه موتور جستجوگر صفحات شما را ويزيت (Crawl) مي كند و همچنين در بهبود رنكينگ صفحات شما در موتورهاي جستجوگر كمك خواهد كرد.

مفهوم كدهاي وضعيت هدرهاي HTTP:

بطور نوعي، 5 وضعيت اصلي هدرهاي HTTP كه از بعد سئو اهميت دارند عبارنتداز:

  • Informational (1xx)
  • Successful (2xx)
  • Redirection (3xx)
  • Client Error (4xx)
  • Internal Server Error (5xx)

ازبين كدهاي وضعيت فوق، موارد زير از بعد SEO از اهميت بيشتري برخوردار مي باشند:

  • 200: تقاضا با موفقيت توسط سرور پاسخ داده شده است
  • 301: صفحه مورد درخواست بطور هميشگي به آدرس ديگري منتقل شده است
  • 404: صفحه مورد درخواست پيدا شنده است

بطور مثال هنگاميكه يك درخواست براي صفحه اي كه وجود ندارد به سرور ارسال ميشود، در پاسخ به اين تقاضا يك صفحه بهينه سازي شده به منبع ارسال كننده درخواست صادر شود. يكي از مسائلي كه از بعد سئو اهميت زيادي دارد، مسئله مربوط به آدرس www دار و آدرس بدون www است. اگر سرور شما براي آدرسهاي www دار و بدون www پاسخهاي متفاوتي با كد وضعيت 200 دهد، اين از بعد سئو وضعيت مطلوبي نخواهد بود و شما بايستي يكي از اين دو آدرس را به آدرس ديگر Redirect كنيد.

همان مسئله در ارتباط با index.html و شاخه اصلي سايت شما مطرح است كه بهتر است آدرس http://www.yourdomain.com/index.html به آدرس http://www.yourdomain.com ريدايركت شود.

ابزارهاي بررسي هدرهاي HTTP

ابزارهاي مبتني بر وب متعدديوجود دارند كه هدرهاي HTTP صفحات وب را به شما نشان ميدهند كه مي توان به موارد زير اشاره كرد:

منبع: سايت پرشيا سئو
+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

تبديل قالبهاي جوملا 1.0 به جوملا 1.5

همانطور که می دونید، برای اینکه قالبهای جوملا سری 1.0 را بتوان در نسخه های 1.5 مورد استفاده قرار داد، باید پلاگین legacy را فعال کرد ولی این روش توصیه نمی شود چرا که بسیاری از امکانات قالبهای 1.5 را از دست خواهیم داد. همچنین برخی از کلاسهای تعریف شده در خروجیهای تولید شده توسط هسته مرکزی 1.5 در فایل css نسخه های 1.0.x وجود ندارد لذا خروجی کاملآ یکسانی را دریافت نخواهیم کرد.

بدین منظور توصیه می شود که قالب را به نسخه 1.5 ارتقاء داده و به عبارتی بصورت Native از آن استفاده کرد. منظور از واژه Native، اینست که قالبهایی که برای سری 1.0 طراحی شده اند همان کارائی خود را در سری 1.5 و بدون استفاده از پلاگین legacy حفظ خواهند کرد.

برای شروع کار تبدیل، کافیست که فایلهای index.php, templateDetails.php را ویرایش کنیم. مراحل کار بصورت زیر است:

1. ابتدا فایل index.php را در ادیتور دلخواه خود باز کرده و دستور زیر را پیدا می کنیم:

defined ('_VALID_MOS') or die ('Direct Access to this file is not allowed');
?>

حال دستور فوق را با دستور زیر جایگزین می کنیم:

defined( '_JEXEC' ) or die( 'Restricted index access' );
?>

بعد از دستور فوق عبارتهای مربوط به DOCTYPE را مشاهده می کنیم که یکی از بخشهای مهم فایل index.php به شمار می آید. در جوملا 1.0.15 این دستورات به صورت زیر است:

"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

برای جوملای 1.5 تغییرات زیر را اعمال می کنیم:

"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
xml:lang="language; ?>"
lang="language ?>" dir="direction; ?>">

با این تغییرات در واقع ما امکان استفاده از زبانهای بین المللی و همچنین تغییر جهت نوشتاری برای زبانهایی نظیر فارسی و عربی و ... را پیدا می کنیم.
مرحله بعدی ویرایش کدهای موجود در قسمت HEAD فایل index.php است. در نسخه های 1.0.x این دستورات در قسمت HEAD قرار می گرفتند:

 if ( $my->id ) {
initEditor();
}
mosShowHead();
?>

در جوملای 1.5 به جای استاده از کدهای فوق کافیست از دستور ساده تر زیر استفاده کنیم:

مرحله بعدی، ویرایش کدهای مربوط به بارگذاری فایل CSS قالب و آیکون Favicon است. این کد ها در سری 1.0.x بصورت زیر می باشد:

 rel="stylesheet" type="text/css" />

در سری 1.5 کدهای فوق به صورت زیر تغییر می کنند:

 rel="stylesheet" type="text/css" />

همانطور که می بینید، استفاده از دستور

منسوخ شده و همچنین بجای دستور طولانی

getTemplate(); ?>

از عبارت کوتاهتر

template ?>

استفاده شده است.

مرحله بعدی، ویرایش کدهای موجود در بخش Body فایل index.php است. در این قسمت کدهای مربوط به بارگذاری ماجولها، pathway و محتویات اصلی صفحه main body تغییر خواهند کرد.

همانطور که می دونید در نسخه های 1.0.x برای لود کردن ماجولها درون یک position خاص، از عبارت زیر استفاده می شد:

 

که position name نام موقعیتی بوده که ماجولهای تعریف شده در آن موقعیت در صفحه لود شوند و پارامتر option نحوه تولید خروجی HTML لازم برای نمایش محتویات ماجولها در صفحه می باشند که می تواند مقادیر -3,-2,-1,0,1 را به خود اختصاص دهد.

در نسخه 1.5 از دستور متفاوتی استفاده می شود:

پارامتر option می تواند مقادیر زیر را به خود اختصاص دهد:

rounded(-3)
xhtml(-2)
raw(-1)
table(0)
horiz(1)

بطور مثال در هر کجای Body فایل Index.php دستور زیر را مشاهده کردید:

آنرا با عبارت زیر جایگزین کنید:

 

یکی از نکات مهمی که در طراحی قالبهای جوملا باید به آن دقت کرد، ایجاد حالت Collapsible برای position های قالب است. بطوریکه اگر در داخل یک Position هیچ ماجولی لود نشود، آن position نباید در صفحه بصورت یک جای خالی نمایش داده شود. به این ویژگی Collapsible بودن position های قالب گفته می شود. در نسخه های سری 1.0.x برای بوجود آموردن چنین امکانی، از دستورات شرطی برای بررسی وجود ویا عدم وجود ماجولها درون position مربوطه استفاده می شد. بطور مثال، برای بررسی اینکه آیا ماجولی در موقعیت Left وجود دارد یا نه از دستور زیر استفاده می شود:

بنابراین، در هر کجا فایل index.php که به دستورات فوق برخورد کردیم، کافیست معادل آنرا برای 1.5 بصورت زیر قرار دهیم:

countModules('left')) : ?>

اگر با دستورات شرطی ترکیبی مانند عبارت زیر روبرو شدیم،

معادل آن بصورت زیر خواهد بود:

 coundModules('user5 or user6')) :?>

آخرین مرحله از ویرایش فایل index.php تغییر دستورات مربوط به بارگذاری Pathway و MainBody است. در نسخه های 1.0.x برای لودکردن Pathway از دستور زیر استفاده می شد.

در نسخه های 1.5 برای نمایش Pathway از عبارت زیر استفاده می شود:

به عبارتی دیگر، Pathway بصورت یک ماجول در نسخه های 1.5 در آمده است.
همچنین، در نسخه 1.0.x برای بارگذاری محتویات اصلی صفحه از دستور:

استفاده می شد که در نسخه های 1.5 ازعبارت جایگزین زیر استفاده می شود:

در اینجا ویرایش فایل index.php به پایان می رسد. در قسمت بعدی نحوه ویرایش فایل templateDetails.xml را بررسی می کنیم.

ویرایش فایل templateDetails.xml

آخرین مرحله در ارتقای قالبهای 1.0.x به 1.5.x ویرایش فایل xml قالب است. این فایل را در ادیتور دلخواه خود باز کرده و در ابتدا دستور زیر را پیدا می کنیم:

وبا دستور زیر جایگزین می کنیم:

همچنین تگهای پایانی رو هم به همین صورت ویرایش می کنیم، یعنی به جای

از تگ:

 

استفاده می کنیم.
مرحله بعدی در ویرایش فایل xml تعریف position هایی است که درون index.php از آنها استفاده کرده ایم. برای این منظور از دستورات زیر استفاده می کنیم:


top
left
right
user1
...

همچنین برای استفاده از سیستم یونیکد، دستور زیر را پیدا کرده:

و encoding را به utf-8 تغییر می دهیم:

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

ابزار تحقيق بر روي كلمات كليدي ادوردز گوگل - Adwords Keyword Tool

گوگل در اقدامي جديد اطلاعات مربوط به تعداد دفعاتي كه يك كلمه كليدي در موتور جستجويش جستجو شده است را در اختيار كاربران قرار ميدهد. براي اينكه بدانيد يك كلمه كليدي خاص در گوگل و شبكه هاي جستجوگري كه با گوگل قرارداد دارند، در طول يكماه گذشته چند بار جستجو شده است، به ابزار تحقيق در مورد كلمات كليدي ادوردز گوگل سري بزنيد. اين ابزار اطلاعات بسيار ارزشمندي را در ارتباط با كلمات كليدي به شما خواهد داد. شما با استفاده از اين ابزار قادر خواهيد بود كه كلمات مرتبط با كلمه كليدي اصلي مورد نظرتان را پيدا كنيد و آنها را در بهينه سازي صفحاتتان براي موتورهاي جستجوگر بكار ببريد.

قبلا گوگل اطلاعات مربوط به تعداد دفعات جستجو شده يك كلمه كليدي را به كاربران ارائه نمي داد ولي بر اساس تقاضاهايي كه از گوگل شد، انها اين قابليت را به اين ابزار تحقيق كلمات كليدي اضافه كردند. بطور مثال اگر شما بخواهيد تعداد دفعاتي كلمه درآمد در گوگل جستجو شده است را پيدا كنيد، كافيست كلمه مورد نظر را در داخل ابزار مورد نظر وارد كنيد و برروي Get Keyword Ideas كليك كنيد. گوگل ليستي از كلمات كليدي مرتبط با كلمه وارد شده به همراه تعداد دفعاتي كه كلمه توسط كاربران جستجو شده است را در اختيار شما قرار مي دهد.


منبع: سايت پرشيا سئو

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

كارگاه آموزشي ادوردز - Adwords Workshop

در اين مقاله ميخوام نحوه ايجاد آگهي تبليغاتي در ادوردز گوگل را براي سايت نيازمندي ها بطور عملي نشان دهم. سايتي كه مي خوام براش تبليغات تو گوگل درست كنم سايت نيازمندي ايران هستش كه تازه راه افتاده و مسئوليت تبليغات ادوردز اون به عهده من گذاشته شده است. ممكن است در ابتدا يكسري از مفاهيم براي شما ناآشنا باشد كه من سعي خواهم كرد تا آنجئيكه ممكن است آنها را در اين مقاله توضيح دهم.

در ابتدا وارد حساب ادوردز مي شويم. و در صفحه Campaign Summary بر روي New Online Campaign كليك مي كنيم. يك منوي كشويي باز مي شود كه از شما نوع Campaign رو كه مي خواهيد ايجاد كنيد را مي پرسد. اگر شما مي خواهيد تبليغات CPC ايجاد كنيد، بايد گزينه Start With Keywords را انتخاب كنيد ولي اگر تبليغات CPM مي خواهيد، گزينه بعدي يعني Start with placements را انتخاب كنيد.

 

پس از انتخاب نوع Campaign وارد صفحه تنظيمات Campaign مي شويم. در سيستم تبليغاتي ادوردز گوگل، مجموعه آگهيهاي مرتبط با هم يك Adgroup و مجموعه adgroup ها يك Camapign را تشكيل مي دهند. يعني در داخل يك Campaign شما مي توانيد چندين Adgroup و در داخل هر adgroup چندين Ad يا آگهي داشته باشيد.

درصفحه تنظيمات Campaign ، ابتدا براي Campaign و Adgroup خود يك اسم انتخاب مي كنيم. سپس در قسمت Target Customers by Language زبانهايي كه آگهي ما ميخواهيم در داخل آن به نمايش درآيد رو انتخاب مي كنيم. شما مي توانيد چندين زبان را با نگه داشتن كليد CTRL انتخاب كنيد. اگر توجه كرده باشيد، مي بينيد كه زبان فارسي در بين آنها به چشم نمي خورد. من زبان انگليسي را براي آگهي خود انتخاب مي كنم. اين باعث ميشه كه آگهي شما در دومين Google.Com نمايش داده بشه. البته متن آگهي ما فارسي خواهد و كلمات كليدي كه اين تبليغ توسط آنها نمايش داده خواهد شد نيز كلمات فارسي و يا انگليسي تشكيل خواهند داد. پس از انتخاب زبان، موقعيت جغرافيائي يا كشوري كه مي خواهيم آگهي ما در آن منطقه به نمايش درآيد را انتخاب مي كنيم. با كليك بر روي Change Targeting صفحه اي باز خواهد شد كه در آن مي توانيم كشور يا مناطق جغرافيايي مقصد را انتخاب كنيم. متاسفانه كشور ايران در اين ليست موجود نمي باشد و براي اينكه بتوانيد تبليغات خود را در كشور ايران به نمايش در بياوريد، بايد گزينه All Countries and Territories را از ستون Bundlesانتخاب كنيم. در اين حالت آگهي شما در همه كشورها منجمله ايران پخش خواهد شد. پس از اينكه محل جغرافياي نمايش آگهي را انتخاب كرديد، بر روي Done كليك كنيد تا به صفحه تنظيمات Campaign وارد شويد.

پس از اعمال تنظيمات بر روي دكمه Continue كليك مي كنيم تا وارد ايجاد متن آگهي شويم. در اين صفحه متن آگهي خود را وارد مي كنيم. هر آگهي از چهار سطر تشكيل شده است كه قبلا در مقاله مقدمه اي بر گوگل ادوردز در مورد نحوه نوشتن آگهي توضيح داده شده است.

پس از ايجاد متن آگهي خود بر روي Continue كليك مي كنيم. گوگل متن آگهي و وبسايت مقصد را بررسي مي كند تا با قوانين خود مغايرت نداشته باشد. مرحله بعدي كه مي توان گفت مهمترين مرحله در ايجاد آگهي هاي CPC است، تعيين كلمات كليدي و قيمت آنهاست. اينكه تبليغات شما براي چه واژه هايي به نمايش درآيد چيزي است كه شما در اين مرحله تعيين مي كنيد. در مقاله تحقيق بر روي كلمات كليدي نحوه انتخاب واژه ها توضيح داده شده است.

براي سايت نيازمندي ايران مي توان از واژه هاي زير استفاده كرد. انتخاب واژه هاي دقيقتر در هدفمند تر كردن ترافيك ادوردز نقش بسيار مهمي را ايفا خواهد كرد.

ثبت آگهي
دادن آگهي
درج آگهي
درج آگهي آنلاين
درج آگهي رايگان
سايت آگهي
سايت آگهي آنلاين
سايت تبليغات
سايت تبليغات آنلاين
نمايش تبليغات
نيازمندي
نيازمندي آنلاين
نيازمندي ها
نيازمندي هاي آنلاين
نيازمنديها

پس از وارد نمودن كلمات كليدي، نوبت به تعيين بودجه تبليغاتي روزانه و قيمت پايه اي براي هر كلمه كليدي مي رسد. بطور مثال اگر شما بخواهيد كه روزانه بيشتر از 20 دلار هزينه نكنيد، مقدار 20 را درفيلد Enter your daily budget وارد مي كنيد. قيمت كلمات كليدي را نيز در فيلد Maximum CPC bid وارد مي كنيد. بعدآ خواهيد ديد كه شما مي توانيد براي هر كلمه كليدي قيمت مجزا تعين كنيد. مثلآ براي كلمات مهمتر قيمت بيشتر و براي كلمات من اهميت تر قيمت كمتري بپردازيد. هر چقدر Maximum CPC بالاتر باشد رتبه آكهي شما در بين آگهي هاي موجود براي آن واژه بالاتر خواهد رفت و آگهي شما در مكانهاي اول نمايش داده خواهد شد.

پس از وارد نمودن مقادير فوق، بر روي دكمه Continue كليك كنيد تا وارد صفحه بعد شويد. در اين صفحه پيش نمايشي از متن آگهي و كلمات كليدي انتخاب شده و ساير پارامترها براي شما به نمايش در مي آيد كه شما مي توانيد آنها را مرور كرده و يا حتي ويرايش نماييد. پس از اينكه همه پارامترهاي را بررسي كرديد، برروي دكمه Save Campaign كليك كنيد تا اطلاعات شما ذخيره گردد. تا زماينكه شما Campaign خود را ذخيره نكرده ايد، گوگل آگهي شما را پخش نخواهد كرد.

حالا بايد منتظر بمانيد تا كاربري، كلمه كليدي را كه مرتبط با كلمات كليدي تعيين شده توسط شما، است را در گوگل سرچ كند و بر روي تبليغات شما كليك كند و وارد سايت شما شود!


منبع: سايت پرشيا سئو

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

مقدمه اي بر گوگل ادوردز – Google Adwords

ادوردز - Adwords برنامه تبليغاتي گوگل محسوب مي شود. ادوردز به شما اين امكان را مي دهد كه براحتي، تبليغات كالا، خدمات و يا اطلاعات خود را ايجاد كرده و آنرا به تمامي افرادي كه به دنبال محصول و يا خدمات شما مي گردند، نمايش دهيد. به عبارتي ديگر، گوگل ادوردز ابزاري است براي نمايش تبليغات شما فقط براي افرادي كه در جستجوي آن هستند. به اين روش تبليغاتي اصطلاحآ تبليغات كلمات كليدي يا Keyword Advertising گفته مي شود.

هنگامي كه يك كاربر وارد گوگل شده و يك كلمه كليدي را وارد مي كند، مثلآ عبارت "ثبت دامين" را وارد مي كند، گوگل نتايج متعددي را كه مرتبط با موضوع ثبت دامين است را به كاربر نمايش مي دهد كه اين نتايج مي تواند شامل لينكهايي به مقالاتي باشد كه در مورد ثبت دامين توضيح مي دهند و يا وبسايتهاي باشد كه شركتهاي مختلف ثبت دامين را مورد بررسي قرار داده اند. گوگل علاوه بر نمايش نتايج فوق، (نتايج ارگانيك) تبليغات ادوردز را نيز كه مي تواند تبليغات شركت شما نيز در داخل آن باشد را نمايش ميدهد. به عبارتي ديگر، تبليغات شما در معرض ديد افرادي قرار ميگيرد كه علاقمند به سرويس و يا محصول شما بوده و تمايل دارند از آن استفاده كنند.

مثال ديگر: فرض كنيد كه شما يك فروشگاه آنلاين داريد كه در داخل آن وسايل سرمايشي و گرمايشي مي فروشيد. شما مي توانيد با افتتاح حساب در ادوردز گوگل و ايجاد تبليغ و انتخاب مجموعه اي از كلمات كليدي مرتبط با محصولات خود، مشتريان جديدي را كه احتمال خريد آنها از شما بسيار بالاست (چون آنها از قبل به دنبال وسايل سرمايشي و يا گرمايشي هستند) پيدا مي كنيد و بدين وسيله ميزان فروش خود را افزايش مي دهيد.

شما مي توانيد براي هر گروه از محصولات خود، متنهاي تبليغاتي متنوعي ايجاد كرده و گروهاي مختلفي از واژه هاي كليدي مرتبط را انتخاب كنيد. به محض اينكه اكانت شما فعال گرديد، تبلغات شما شانس اينكه نمايش داده شوند را پيدا مي كنند. حال اگر كاربري كلمه و يا عبارتي كه مرتبط با كلمات انتخابي شما است را در گوگل جستجو كند، گوگل علاوه بر نمايش نتايج ارگانيك، تبلغات شما را نيز به كاربر نمايش ميدهد. به عبارتي ديگر آگهي شما مستقيمآ در ديدگان كاربراني كه به دنبال شما هستند به نمايش در مي آيد!

آگهيهاي ادوردز گوگل – Google Adwords Ads

ادوردز فرمتهاي مختلفي از آگهيها را نمايش مي دهد. رايجترين فرمت آگهي، آگهي متني مي باشد كه بعد از آن آگهيهاي تصويري و متحرك از محبوبيت بيشتري برخوردارند. از فرمتهاي ديگر آگهي هاي تبليغاتي ادوردز مي توان به آگهيهاي ويديويي، آگهيهاي محلي و آگهيهايي كه در تلفنهاي موبايل نمايش داده مي شوند، اشاره كرد.
آگهيهاي متني معمولا از چهار سطر تشكيل شده اند:

عنوان آگهي – Headline كه تنها مي تواند 25 كاراكتر را شامل شود (با احتساب space). عنوان مقاله مهمترين المان در يك آگهي محسوب مي شود چرا كه توجه كاربر در ابتدا متوجه عنوان آگهي مي شود

متن توضيحي آگهي – Description كه دو سطر از آگهي تبليغاتي را به خود اختصاص مي دهد و هر كدام از سطرها مي توانند 35 كاراكتر را شامل شوند. در اين دو سطر شما محصولات، خدمات و يا شعار تبليغاتي خود را قرار مي دهيد. نحوه نوشتن متن توضيحي بايد به گونه اي باشد كه از يك طرف خدمات و محصولات خود را بطور روشن و دقيق توصيف كند و از طرفي ديگر بتواند كاربر را تشويق كند تا بر روي آگهي شما كليك كند و از شايت شما ديدن نمايد.

نمايش URL سايت شما – Display URL در اين سطر شما آدرس وبسايتي را قرار مي دهيد كه كاربر پس از كليك وارد آن مي شود و مي تواند 25 كاراكتر را در خود جاي دهد.

آدرس URL صفحه مقصد – Destination URL در اينجا آدرس دقيق صفحه اي كه كاربر پس از كليك بر روي آگهي وارد آن مي شود را وارد مي كنيد. اين آدرس در تبليغات شما نمايش داده نمي شود. بسياري از آگهي دهندگان، تبليغات خود را به صفحه خاصي از وبسايت خود لينك مي كنند (نه به صفحه اصلي) و آدرس صفحه اصلي وبسايت خود را در Display URL نمايش مي دهند.

كاراكترهاي عريض و كاراكتر Double-Byte تعداد مجاز كاراكترهاي موجود در هر سطر را كاهش مي دهند.

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

معرفی ویژگی graphics-on-CPU در سیستم‌عامل بعدی مایکروسافت

سرویس اخبار خارجی ایتنا - نسخه بعدی سیستم‌عامل رومیزی مایکروسافت که Windows 7 نام دارد احتمالاً مجهز به ویژگی جالب توجهی خواهد بود که مناسب استفاده در سیستم‌هایی با پردازنده گرافیکی ضعیف و یا حتی بدون GPU می‌باشد.

بر اساس مطالب منتشر شده در یکی از اسناد MSDN ویژگی Windows Advanced Rasterization Platform 10 -WARP10 به احتمال قوی به Windoes 7 افزوده خواهد شد.

در این مقاله آمده است WARP 10 توانائی اجرای Direct3D 10 و 10.1 را از روی CPU دارد.
بدین ترتیب دستگاه‌هایی با سخت‌افزار گرافیکی ضعیف و همچنین سیستم‌هایی که فاقد پردازنده گرافیکی می‌باشند خواهند توانست از قابلیت‌های گرافیکی پیشرفته استفاده کنند.

به گفته مایکروسافت مطابق نتایج بدست آمده تست‌های انجام شده، این ویژگی بر روی سیستمی مجهز به پردازنده Penryn اینتل موفق شد تا بازی Crysis را در نرخ فریم 5.69 FPS و با دقت 800x600 پیکسل اجرا نماید.

البته باوجود اینکه مایکروسافت وعده داده است که Windows 7 برخلاف ویستا برای اجرا نیازی به سخت‌افزار و مشخصات بالا ندارد، با اینحال در سیستم‌هایی با مشخصات و قدرت پائین معمولاً بیشتر از سیستم‌عامل‌هایی مانند لینوکس و حتی XP استفاده می‌شود تا ویستا یا Win 7.

در هر حال بنظر می‌رسد این حرکت از سوی مایکروسافت با هدف تشویق و ترغیب کاربران به استفاده از سیستم‌عامل آتی این شرکت صورت گرفته باشد.

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

GenPet زمینه سازی برای شبیه سازی

حتما تابحال تبلیغ GenPet را دیده‌اید، عروسکی که سازنده‌ی آن ادعا می‌کند: در سال 1997 با ترکیب ژن چند موجود ازجمله موش، فسفر ستاره دریایی توانسته فرمولی بسازد و هم‌اکنون آنرا گسترش داده و DNA خرگوش، خوک، ماهی و میمون را به آن افزوده سپس DNA انسان را به خرگوش تزریق کرده و DNA شامپانزه و عنکبوت را به گوسفند تزریق نموده و اینک جن‌پت متولد شده.

شاید شما نیز همانند بنده بگویید که اینها همه حربه‌های تبلیغاتی‌ست و حقیقت فقط پلاستیکی است که با علم الکترونیک به اصطلاح جان گرفته است ولی موضوع فراتر از این حرف‌هاست. امروز می‌گویند عروسک و فردا موجود زنده، بله درست حدس زدید، این بازی‌های کودکانه می‌تواند آماده‌سازی مردم برای قبول واقعیت شبیه سازی باشد و چه‌بسا انسان!

بگذارید موضوع را واضح‌تر تشریح کنم، به پاراگراف زیر دقت کنید، اینها سخنان یکی از خریداران این عروسک است؛

Genpet پستانداری که برای زندگی تنفس می‌کند، وقتی آنرا از جعبه خارج می‌کنید بیست‌دقیقه بعد چشم‌هایش را باز می‌کند و کم‌کم شروع به حرکت‌های ضعیفی می‌کند، هرگز برای کودکان ایجاد آلرژی نخواهد کرد و زمانی خراب خواهد شد که نصبت به آن بی‌توجه شوید. یک نمایش دهنده، وضعیت جسمانی این موجود را بوسیله چهار چراغ نمایش می‌دهد. این موجود در چند بسته به بازار عرضه شده که بوسیله رنگ دسته‌بندی می‌شود، قرمزش ورزشی و پر انرژی‌ست، بنفش آن خیالپرداز است و درنهایات اگر فرزند شما زیر 6 سال است بسته زرد را برایش بخرید زیرا زرد آن هنوز بچه است و خصوصیات کودکانه دارد. این موجود در دو طول عمر وارد بازار شده است، یک‌ساله و سه‌ساله که بعد از این مدت عمرش به پایان می‌رسد.

پاراگراف بالا توصیفات کسی بود که از این محصول استفاده کرده است، در سخنان وی Genpet را « موجود » نام برده درحالی که آن فقط یک عروسک است! واضح است که این تشبیهات را کارخانه سازنده در ذهن خریدار تداعی می‌کند و اهداف سازندگان می‌تواند فراتر از سرگرمی کودکانه باشد، قبولاندن علم ژنتیک به کودکان امروز می‌تواند پوئن مثبتی برای آینده باشد و حال مسئله این است: چه کسی تعیین می‌کند هدف صحیح است، آیا سود رسیدن به هدف مطرح است و به جیب چه‌کسانی خواهد رفت؟ اینها سوالاتی است که جوابش مجهول است.

حتما در ذهن خود می‌اندیشید که ای‌کاش آن زمان فرا رسد که علم ژنتیک بتواند موجوداتی را از تلفیق چند موجود برای ما خلق کند و ما هرکدام یک موجود زنده و یا بالاتر از آن یک دوست داشته باشیم، و بنده نیز در ذهن خود می‌اندیشم که خوشا به حال من که شما علی‌بابا نیستید و در کنار شما هم چراغ جادویی نیست تا تخیلات شما را به واقعیت تبدیل کند.

منبع: وينبتا
+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

ايميل‌هايي که از آنها در فيشينگ و کلاهبرداري‌هاي اينترنتي استفاده مي‌شود

ايميل‌هايي که از آنها در فيشينگ و کلاهبرداري‌هاي اينترنتي استفاده مي‌شود، پيچيده‌تر و هوشمندانه‌تر عمل مي‌کنند. شرکت امنيتي iDefense اين واقعيت تلخ را اعلام کرده است.

بنا بر گزارش SPAMfighter کارشناساني که به رصد هرزنامه‌ها (Spam) مي‌پردازند، اعلام کرده‌اند که در حال حاضر روزانه بالغ بر 100 ميليارد هرزنامه در اينترنت ارسال مي‌شود.

همچنين بر اساس آماري که iDefense به دست داده، در فاصله شش ثانيه يک بدافزار جديد براي شروع فعاليت خود آماده مي‌گردد. پس از نصب بدافزار نيز شرايط اغلب به گونه‌اي است که شناسايي آن با دشواري همراه است و بر اين اساس، زمينه براي اجراي حملات فيشينگ به خوبي فراهم مي‌شود.

از فوريه 2007 تا ژوئن 2008، تعداد 66 نوع مختلف از حملات فيشينگ توسط iDefense  ثبت شده است.

دليل عمده روان شدن سيل ديوانه‌وار هرزنامه‌هاي حرفه‌اي را مي‌توان تلاش نفوذگران براي دستيابي به پايگاه داده مشتري‌ها، اطلاعات بانکي و ديگر داده‌هاي ارزشمند و شخصي کاربران دانست تا آنها در نهايت جرايم سايبري را با موفقيت به انجام برسانند.

بر اساس پژوهش صورت گرفته، طي 15 ماه، بالغ بر 15000 شرکت قرباني حملات فيشينگ شده است.

SPAMfighter با استناد به گزارش iDefense اعلام کرده است که کارکنان شرکت‌هاي Fortune 500، موسسات مالي، شرکت‌هاي قانوني و آژانس‌هاي دولتي از جمله قربانيان اصلي اين نوع بزهکاري به‌شمار مي‌روند.

ارائه آموزش‌هاي عميق و پرمحتوا به کارمندان و آشنا نمودن آنها با حملات مهندسي اجتماعي و خصوصاً فيشينگ يکي از راهکارهاي مقابله با اين بحران قلمداد مي‌شود.

همكاران سيستم
+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

انواع كلم به جلوگیری از سرطان ریه كمك می كند

انواع كلم نقش مهمی در جلوگیری از ابتلای انسان به سرطان ریه دارد.
به گزارش شبكه تلویزیونی « بی .بی .سی » عربی آخرین دستاوردهای مركز تحقیقات سرطان در آمریكا نشان می دهد خوردن انواع كلم در جلوگیری از ابتلا به سرطان بسیار موثر است .
به گفته محققان این مركز كلم مانع از ابتلای افراد به سرطان نمی شود اما نقش مهمی در كاهش احتمال ابتلا به آن دارد.
تحقیقاتی كه روی بیش از نهصد فرد سیگاری مبتلا به سرطان ریه و بیش از یكهزار و هفتصد شخص سالم انجام شده است نشان می دهد احتمال ابتلا به سرطان در افرادی كه به وفور از انواع كلم استفاده می كنند از ۲۰ تا ۵۵ درصد درنوسان است .
براساس این تحقیقات كلم باید به صورت تازه و خام و بدون آنكه در معرض حرارت قرار بگیرد و پخته شود مورد استفاده قرار بگیرد زیرا حرارت دادن به آن باعث می شود مواد شیمیایی موجود در كلم كه باعث تولید آنزیم های ضدسرطانی در بدن انسان می شود از بین بروند.
صرف نظر از خواص كلم و دیگر عناصر در جلوگیری از سرطان ریه دانشمندان به افراد سیگاری توصیه می كنند با ترك سیگار سلامت كامل خود را تضمین كنند


روزنامه جمهوری اسلامی

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

مثلث برمودا رازي در آسمان و دريا

در غرب اقيانوس اطلس، در آن سوي سواحل جنوب شرقي ايالات متحده، ناحيه ‌اي وجود دارد كه به شكل مثلث است . اين ناحيه از برمودا در شمال آغاز مي‌شود و تا قسمت جنوبي فلوريدا امتداد مي‌يابد، سپس از سمت شرق با گذشتن از جزاير باهاما و پورتوريكو،به طول جغرافيايي 40 درجه به سمت غرب كشيده مي‌شود و دوباره به برمودا باز مي‌گردد.

 

اين ناحيه كه به مثلث برمودا معروف است،در ليست رازهاي ناشناخته جهان به مكاني اضطراب انگيز وباور نكردني به ثبت رسيده است . در اين مكان بيش از صدها هواپيما وكشتي بدون آنكه كوچكترين اثري از آنان باقي بماند، ناپديد شده‌اند .اغلب اين حوادث از سال 1945 به بعد روي داده است،و در طول 26 سال اخير بيش از 1000نفر در اين ناحيه از جهان جان خود را از دست داده اند، بي آنكه حتي اثري از جسد يكي از آنها يا نشانه اي از بقاياي هواپيماهاو كشتي‌هاي ناپديد شده باقي مانده باشد .

 

 

 

موقعیت مثلث برمودا 

 

مثلث برمودا واقعا یک مثلث نیست، بلکه شباهت بیشتری به یک بیضی (و شاید هم دایره‌ای بزرگ) دارد که در روی بخشی از اقیانوس اطلس در سواحل جنوب شرقی آمریکا واقع است. راس آن نزدیک برمودا و قسمت انحنای آن از سمت پایین فلوریدا گسترش یافته و از پورتوریکو گذشته، به طرف جنوب و شرق منحرف شده و از میان دریای سارگاسو عبور کرده و دوباره به طرف برمودا برگشته است. طول جغرافیایی در قسمت غرب مثلث برمودا 80 درجه است، بر روی خطی که شمال حقیقی و شمال مغناطیسی بر یکدیگر منطبق می‌گردند. در این نقطه هیچ انحرافی در قطب نما محاسبه نمی‌شود.

 

وینسنت گادیس که مثلث برمودا را نامگذاری کرده، آن را به صورت زیر توصیف می‌کند: « یک خط از فلوریدا تا برمودا، دیگری از برمودا تا پورتویکو می‌گذرد و سومین خط از میان باهاما به فلوریدا بر می‌گردد. »

 

آخرین پیامهای مخابره شده آنها با برج مراقبت حاکی از وضعیت غیر عادی، عدم روئیت خشکی، از کار افتادن قطب نماها یا چرخش سریع عقربه آنها و اطمینان نداشتن از موقعیتشان بود. این در حالی بود که شرایط جوی برای پرواز مساعد بود و خلبانان و دیگر سرنشینان افرادی با تجربه و ورزیده بودند. با وجود مدتها جستجو هیچ اثری از قطعه شکسته، لکه روغن، آثاری از اجسام شناور، خدمه یا تجمع مشکوکی از کوسه‌ها دیده نشد. هیچ حادثه‌ای چه قبل و چه بعد از آن، تا این حد حیرت‌آورتر از ناپدید شدن دسته جمعی هواپیماهای مذکور نبوده است. در حوادثی مشابه در این منطقه ‌قایقها و کشتیهایی مفقود شده‌اند (قربانیان مثلث برمودا)، در برخی موارد هم فقط خدمه و سرنشینان ناپدید گشته‌اند.

 

منطقه وحشت همه روزه هواپیماهای متعددی بر فراز مثلث برمودا پرواز می‌کنند. کشتیهای بزرگ و کوچک در آبهای آن در حال تردند و افراد زیادی برای بازدید، به این منطقه مسافرت می‌کنند، بدون آنکه اتفاقی بیفتد. از طرف دیگر، در دریاها و اقیانوسها در سراسر دنیا، کشتیها و هواپیماهای زیادی مفقود شده و می‌شوند. پس چرا فقط مثلث برمودا از بقیه مناطق تفکیک شده است. علت این است که اولا هیچ امیدی برای یافتن حتی اثر و نشانه‌ای وجود ندارد. ثانیا در هیچ منطقه دیگر چنین ناپدید شدنهای بی دلیل، بیشمار و نامعلوم روی نداده و به این خوبی ثبت نشده است.

 

مشاهدات و گزارشات در بیشتر اتفاقات مثلث برمودا، اکثر هواپیماها در حالی ناپدید شده‌اند که تماس رادیویی خود را با ایستگاههای مبدا و مقصدشان تا آخرین لحظه حفظ کرده‌اند و یا برخی دیگر در لحظات آخر پیامهای غیر عادی مخابره کرده‌اند که حاکی از عدم کنترل آنان بر روی دستگاه و ابزارها بوده است و یا چرخش عقربه‌های قطب نما به دور خود و تغییر رنگ آسمان اطراف به زردی و مه آلودی، آن هم در روز صاف و آفتابی و یا تغییراتی غیر عادی در آبها که تا لحظاتی قبل آرام بوده‌اند، بدون بیان هیچ دلیل روشنی از چگونگی این وقایع.

 

این پیامها رفته رفته ضعیف‌تر و غیرقابل تشخیص‌تر شده و یا سریعا قطع شده‌اند. دقیقا مثل اینکه چیزی ارتباط رادیویی را قطع کرده باشد و یا چنانچه اظهار عقیده شده، در حال دور شدن و عقب رفتن از فضا و زمان بوده و دورتر و دورتر شده‌اند. در برخی موارد گزارشها حاکی از آن بود که نوری ناشناخته و غیر قابل تشریح روئیت شده است. همچنین توده سیاه و تاریکی در سطح دریا که پس از مدتی ناپدید شده، در جریان اتفاقات مزبور گزارش شده است.

 

در مواردی هم گزارش شده که نقطه تاریک بزرگی در میان ستارگان در آسمان دیده شده که نوری متحرک از طرف زمین به آن قسمت وارد شده و سپس هر دو ناپدید شده‌اند. در تمام مدت دیده شدن تاریکی، دستگاهها و سایر ابزارهای قایق‌های ناظر از کار افتاده بودند که پس از رفع تاریکی آسمان، دوباره شروع بکار کرده‌اند.

 

در یک مورد هم پیامی عجیب از یک کشتی باری ژاپنی بدین مضمون دریافت گردید. "خطری همانند یک خنجر هم اکنون ... به سرعت می‌آید ... ما نمی‌توانیم فرار کنیم ..." در هر حال بدون اینکه مشخص شود خنجر چه بود، کشتی ناپدید شد.

 

علل واقعه ,علل فرضی طبیعی توضیحات و علل فرضی مختلفی درباره حوادث مثلث برمودا ارائه شده است که معمول‌ترین فرضیات بر اساس مرگ غیر طبیعی (زیرا هیچ جسدی تا کنون بدست نیامده است.) بنا شده است. این توضیحات عبارتند از: جزر و مد ناگهانی دریا در نتیجه زلزله در اعماق دریا، وزش بادهای مخرب و اختلالات جوی، گویهای آتشفشان که موجب انفجار هواپیماها می‌شود، گرفتار آمدن در جاذبه یک گرداب یا گردباد که باعث سقوط و انهدام هواپیماها یا انحراف مسیر کشتیها و مفقود شدن آنها در آب می‌شود، تحت تاثیر نیرویی مغناطیسی قرار گرفتن و اختلالات امواج الکترومغناطیسی، ولی این دلایل توجیه قابل قبولی برای ناپدید شدن هواپیماها و کشتیهای متعدد در یک منطقه نیست.

 

علل فرضی غیر طبیعی 

 

دستگیری و ربوده شدن به وسیله زیردریایی یا بشقاب پرنده‌هایی متعلق به کراتی دیگر که برای تحقیق درباره حیات و زندگی باستان و حال ما انسانها به کره زمین آمده‌اند، می‌تواند علتی غیر طبیعی برای توجیه وقایع باشد.

 

یکی از عجیب‌ترین پیشنهادات در این مورد بوسیله ادگار کایس، پیشگو و روانکاو و حکیم در دهه پنجم قرن بیست، ارائه شده است. به عقیده وی قرنها قبل از کشف اشعه لیزر، بومیان سواحل اقیانوس اطلس از کریستال به عنوان یک منبع انرژی و قدرت استفاده می‌کردند. به نظر کاین نوعی نیروی شیطانی القا شده از سوی آنها، در عمق یک مایلی در قسمت غرب اندروس غرق شده که هنوز در برخی مواقع باعث از کار انداختن ابزار و وسایل الکتریکی کشتیها، هواپیماها و در نهایت نابودی آنها می‌گردد.

 

ام. ک. جساپ که یک فضانورد، منجم و متخصص کره ماه است، در کتابش به نام « در مورد بشقاب پرنده‌ها » ابزار می‌دارد که ناپدید شدن کشتیهای مشهور در مثلث برمودا، به وسیله اجسام پرنده صورت گرفته است. وی مفقود شدن خدمه آنها را نیز به اجسام مزبور ربط می‌دهد. به عقیده جساپ یوفوها هر چه هستند، حوزه مغناطیسی موقتی ایجاد می‌کنند که دارای طرحی یونیزه شده است و می‌تواند باعث متلاشی شدن یا ناپدید شدن هواپیماها و کشتیها گردد. او روی این سوال کار می‌کرد که چگونه نیروی مغناطیسی کنترل شده و می‌تواند باعث نامرئی شدن گردد. نظریه میدان واحد انیشتین او را مجذوب کرده بود. جساپ هر دو اینها را کلیدی می‌دانست برای ظهور و محو شدن ناگهانی بشقاب پرنده‌ها و ناپدید شدن کشتیها و هواپیماها. ولی مرگ امکان ادامه فعالیت و نتیجه گیری را از جساپ گرفت تحقیقاتش نیمه تمام ماند. داستانی عجیب حادثه‌ای در اثر اختلال زمانی در فرودگاه میامی رخ داد که هرگز توضیحی قابل قبول برای آن وجود نداشته است. این واقعه مربوط به یک هواپیمای مسافربری بود که برای فرود در باند آماده بود و با رادار مرکز کنترل هوایی ردیابی می‌گردید که ناگهان ده دقیقه از صفحه رادار ناپدید شد و سپس دوباره ظاهر گشت. هواپیما بدون هیچ واقعه‌ای فرود آمد و خلبان و خدمه از آنچه افراد پایگاه می‌گفتند ابراز تعجب کردند، زیرا تا آنجا که به خدمه مربوط می‌شد، هیچ اتفاق غیر عادی نیفتاده بود. جالب این که ساعتهای همه آنها حدود ده دقیقه از زمان واقعی عقب‌تر بود. در حالی که هواپیما درست 20 دقیقه قبل از این واقعه وقت اصلی را کنترل کرده بود و در آن هنگام هیچ اختلاف زمانی وجود داشت. آیا مثلث برمودا و نقاط مشخص دیگر به صورت ماشینی عظیم عمل می‌کنند تا اختلالاتی بوجود آورند؟ آیا آنها می‌توانند گردابهایی را چه در داخل و چه در خارج از جو بوجود آورند که اجسام و اشیا به داخل آنها بیفتد و به بعد زمان و مکانی دیگر منتقل شوند؟ گذشته و آینده برمودا 

 

به نظر می‌رسد که این منطقه طی زمانهای متمادی گذشته نیز در افسانه‌ها به منزله مکانی ترسناک وجود داشته و حتی خیلی قبل از تاریخ کشف آن و بعد از آن تاریخ تا صدها سال با عناوین «دریایی از مقبره‌ها»، «مثلث شیطان»، «مثلث مرگ»، «دریای بدبختی»، «گورستان آتلانتیک» نامیده می‌شده است. شومی و بدشگونی مثلث برمودا حتی در عصر فضا نیز باعث تعجب انسانهایی چون کریستف کلمب و فضانوردان آپولو 13 که یکی کاشف در زمین و دیگری در فضاست، شده است. اینکه چرا وقایع عجیب این منطقه گزارش نمی‌شود، شاید به دلیل ایجاد رعب و وحشت عمومی باشد، شاید هم چون دلیل اصلی وقایع معلوم نیست، اتفاقات مربوطه بازتاب نمی‌یابد. البته در اغلب گزارشات ارائه شده هم سانسورهایی وجود دارد که اصل وقایع را سرپوشیده نگه می‌دارد.

 

آیا این مثلث دوباره قربانیان دیگری می‌گیرد؟ آیا بشر موفق به کشف راز آن خواهد شد؟ و بسیاری آیاها و پرسشهای بی جواب دیگر که مسلما در ذهن شما هم وجود دارد.

 

 

 

كشف يك علت طبيعي براي حوادث مثلث برمودا

 

يك دانشمند ژئوفيزيك ساكن شهر وارونژ روسيه مدعي كشف يك علت طبيعي براي حوادث ناگوار مثلث برمودا شد. ولاديسلاو بوكريف، در اين زمينه گفت: ويژگي عجيب مثلث برمودا توسط طبيعت برنامه ريزي شده است. يكي از شعبات جريانات گرم گلف استريم، با گردش در جهت عقربه هاي ساعت در منطقه درياي سارگاسوف، روي مي دهد. اين حركت به يادآورنده پرتاب كننده ديسك است كه در آغاز خود مي چرخد و تنها در لحظه اي كه بالاترين سرعت زاويه اي را به دست آورد، ديسك را به جلو پرتاب مي كند.

 

به نظر وي وجود ميكرو و ماكرو گودال هايي در اين منطقه، مولد آشفتگي هاي جاذبه اي و مغناطيسي مي باشد كه در نتيجه آن دستگاه ها از كار افتاده و ارگانيزم انسان سنگيني اي را تحمل مي كند كه گاهي مرگبار است.

 

وي مي گويد: چون در اين منطقه، گردش آب در جهت عقربه هاي ساعت است، برمودا همانند گرداب، اشيا را به سمت خود مي كشد، يعني بردار جاذبه به سمت عمق دريا و مركز زمين است. برمودا براي وسايط نقليه هوايي و دريايي تنها در زمان وقوع جزر در دريا خطرناك است. در اين فاز، ابتدا گودال هاي آبي و پس از آن گودال هاي هوايي پديدار مي شوند. اين وضعيت همانند فنجاني است كه به طور ناگهاني انتهاي آن را باز كنند. آب به سمت شكاف حركت مي كند و حركتي گردشي به خود مي گيرد و در امتداد خود، جريان هوا را مي راند. اين دانشمند ژئوفيزيك روسيه مي افزايد: با دانستن فاز جريان مد و ويژگي تشكيل جريانات، مي توان روشي را ايجاد كرد كه وقوع حادثه را در اين مثلث ناآرام، همچنين در ساير نقاط خطرناك جهان هشدار دهد.

+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

درباره مثلث برمودا

مثلث برمودا محلي است وهم‌انگيز که در آن صدها هواپيما و کشتي در هوا و دريا ناپديد شده‌اند.
بيش از هزار نفر در اين منطقه وحشت گم شده‌اند، بدون اينکه حتي يک جسد
يا قطعه پاره‌اي از يک هواپيما يا کشتي مفقود شده، به جا مانده باشد.

موقعيت مثلث برمودا
مثلث برمودا واقعاً يک مثلث نيست، بلکه شباهت بيشتري به يک بيضي (و شايد هم دايره‌اي بزرگ) دارد که در روي بخشي از اقيانوس اطلس در سواحل جنوب شرقي آمريکا واقع است. رأس آن نزديک برمودا و قسمت انحناي آن از سمت پايين فلوريدا گسترش يافته و از پورتوريکو گذشته ، به طرف جنوب و شرق منحرف شده و از ميان درياي سارگاسو عبور کرده و دوباره به طرف برمودا برگشته است. طول جغرافيايي در قسمت غرب مثلث برمودا 80 درجه است، بر روي خطي که شمال حقيقي و شمال مغناطيسي بر يکديگر منطبق مي‌گردند. در اين نقطه هيچ انحرافي در قطب نما محاسبه نمي‌شود.
در غرب اقيانوس اطلس، در آن سوي سواحل جنوب شرقي ايالات متحده ، ناحيه ‌اي وجود دارد كه به شكل مثلث است . اين ناحيه از برمودا در شمال آغاز مي‌شود و تا قسمت جنوبي فلوريدا امتداد مي‌يابد ، سپس از سمت شرق با گذشتن از جزاير باهاما و پورتوريكو، به طول جغرافيايي 40 درجه به سمت غرب كشيده مي‌شود و دوباره به برمودا باز مي‌گردد.

اين ناحيه كه به مثلث برمودا معروف است، در ليست رازهاي ناشناخته جهان به مكاني اضطراب انگيز و باور نكردني به ثبت رسيده است . در اين مكان بيش از صدها هواپيما وكشتي بدون آنكه كوچكترين اثري از آنان باقي بماند ، ناپديد شده‌اند. اغلب اين حوادث از سال 1945 به بعد روي داده است ،و در طول 26 سال اخير بيش از 1000 نفر در اين ناحيه از جهان جان خود را از دست داده اند ، بي آنكه حتي اثري از جسد يكي از آنها يا نشانه اي از بقاياي هواپيماها و كشتي‌هاي ناپديد شده باقي مانده باشد .
وينسنت گاديس که مثلث برمودا را نامگذاري کرده، آن را به صورت زير توصيف مي‌کند: « يک خط از فلوريدا تا برمودا ، ديگري از برمودا تا پورتويکو مي‌گذرد و سومين خط از ميان باهاما به فلوريدا بر مي‌گردد.
اين محل فتنه‌انگيز و تقريبا باور نکردني اسرار غير قابل توصيف جهان را به خود اختصاص داده است. مثلث برمودا نامش را در نتيجه ناپديد شدن 6 هواپيماي نيروي دريايي همراه با تمام سرنشينان آنها در پنجم دسامبر 1945 کسب کرد. 5 فروند از اين هواپيماها به دنبال اجراي مأموريتي عادي و آموزشي ، در منطقه مثلث ، پرواز مي‌کردند که با ارسال پيامهايي عجيبي درخواست کمک کردند. هواپيماي ششم براي انجام عمليات نجات ، به هوا برخاست که هر شش هواپيما به طرز فوق‌العاده مشکوکي مفقود شدند.
آخرين پيامهاي مخابره شده آنها با برج مراقبت حاکي از وضعيت غير عادي ، عدم روئيت خشکي ، از کار افتادن قطب نماها يا چرخش سريع عقربه آنها و اطمينان نداشتن از موقعيتشان بود. اين در حالي بود که شرايط جوي براي پرواز مساعد بود و خلبانان و ديگر سرنشينان افرادي با تجربه و ورزيده بودند. با وجود مدتها جستجو هيچ اثري از قطعه شکسته ، لکه روغن ، آثاري از اجسام شناور ، خدمه يا تجمع مشکوکي از کوسه‌ها ديده نشد. هيچ حادثه‌اي چه قبل و چه بعد از آن ، تا اين حد حيرت‌آورتر از ناپديد شدن دسته جمعي هواپيماهاي مذکور نبوده است. در حوادثي مشابه در اين منطقه ‌قايقها و کشتيهايي مفقود شده‌اند (قربانيان مثلث برمودا)، در برخي موارد هم فقط خدمه و سرنشينان ناپديد گشته‌اند.

منطقه وحشت
همه روزه هواپيماهاي متعددي بر فراز مثلث برمودا پرواز مي‌کنند. کشتيهاي بزرگ و کوچک در آبهاي آن در حال ترددند و افراد زيادي براي بازديد ، به اين منطقه مسافرت مي‌کنند، بدون آنکه اتفاقي بيفتد. از طرف ديگر ، در درياها و اقيانوسها در سراسر دنيا ، کشتيها و هواپيماهاي زيادي مفقود شده و مي‌شوند. پس چرا فقط مثلث برمودا از بقيه مناطق تفکيک شده است. علت اين است که اولاً هيچ اميدي براي يافتن حتي اثر و نشانه‌اي وجود ندارد. ثانياً در هيچ منطقه ديگر چنين ناپديد شدنهاي بي دليل ، بيشمار و نامعلوم روي نداده و به اين خوبي ثبت نشده است.

مشاهدات و گزارشات
در بيشتر اتفاقات مثلث برمودا ، اکثر هواپيماها در حالي ناپديد شده‌اند که تماس راديويي خود را با ايستگاههاي مبدأ و مقصدشان تا آخرين لحظه حفظ کرده‌اند و يا برخي ديگر در لحظات آخر پيامهاي غير عادي مخابره کرده‌اند که حاکي از عدم کنترل آنان بر روي دستگاه و ابزارها بوده است و يا چرخش عقربه‌هاي قطب نما به دور خود و تغيير رنگ آسمان اطراف به زردي و مه آلودي ، آن هم در روز صاف و آفتابي و يا تغييراتي غير عادي در آبها که تا لحظاتي قبل آرام بوده‌اند، بدون بيان هيچ دليل روشني از چگونگي اين وقايع.
اين پيامها رفته رفته ضعيف‌تر و غيرقابل تشخيص‌تر شده و يا سريعاً قطع شده‌اند. دقيقاً مثل اينکه چيزي ارتباط راديويي را قطع کرده باشد و يا چنانچه اظهار عقيده شده، در حال دور شدن و عقب رفتن از فضا و زمان بوده و دورتر و دورتر شده‌اند. در برخي موارد گزارشها حاکي از آن بود که نوري ناشناخته و غير قابل تشريح روئيت شده است. همچنين توده سياه و تاريکي در سطح دريا که پس از مدتي ناپديد شده ، در جريان اتفاقات مزبور گزارش شده است.
در مواردي هم گزارش شده که نقطه تاريک بزرگي در ميان ستارگان در آسمان ديده شده که نوري متحرک از طرف زمين به آن قسمت وارد شده و سپس هر دو ناپديد شده‌اند. در تمام مدت ديده شدن تاريکي ، دستگاهها و ساير ابزارهاي قايق‌هاي ناظر از کار افتاده بودند که پس از رفع تاريکي آسمان ، دوباره شروع بکار کرده‌اند.
در يک مورد هم پيامي عجيب از يک کشتي باري ژاپني بدين مضمون دريافت گرديد. "خطري همانند يک خنجر هم اکنون ... به سرعت مي‌آيد ... ما نمي‌توانيم فرار کنيم ..." در هر حال بدون اينکه مشخص شود خنجر چه بود، کشتي ناپديد شد.

علل واقعه
علل فرضي طبيعي : توضيحات و علل فرضي مختلفي درباره حوادث مثلث برمودا ارائه شده است که معمول‌ترين فرضيات بر اساس مرگ غير طبيعي (زيرا هيچ جسدي تا کنون بدست نيامده است.) بنا شده است. اين توضيحات عبارتند از : جزر و مد ناگهاني دريا در نتيجه زلزله در اعماق دريا ، وزش بادهاي مخرب و اختلالات جوي ، گويهاي آتشفشان که موجب انفجار هواپيماها مي‌شود، گرفتار آمدن در جاذبه يک گرداب يا گردباد که باعث سقوط و انهدام هواپيماها يا انحراف مسير کشتيها و مفقود شدن آنها در آب مي‌شود، تحت تاثير نيرويي مغناطيسي قرار گرفتن و اختلالات امواج الکترومغناطيسي، ولي اين دلايل توجيه قابل قبولي براي ناپديد شدن هواپيماها و کشتيهاي متعدد در يک منطقه نيست.

علل فرضي غير طبيعي
دستگيري و ربوده شدن به وسيله زيردريايي يا بشقاب پرنده‌هايي متعلق به کراتي ديگر که براي تحقيق درباره حيات و زندگي باستان و حال ما انسانها به کره زمين آمده‌اند، مي‌تواند علتي غير طبيعي براي توجيه وقايع باشد.
يکي از عجيب‌ترين پيشنهادات در اين مورد بوسيله ادگار کايس ، پيشگو و روانکاو و حکيم در دهه پنجم قرن بيست ، ارائه شده است. به عقيده وي قرنها قبل از کشف اشعه ليزر ، بوميان سواحل اقيانوس اطلس از کريستال به عنوان يک منبع انرژي و قدرت استفاده مي‌کردند. به نظر کاين نوعي نيروي شيطاني القا شده از سوي آنها ، در عمق يک مايلي در قسمت غرب اندروس غرق شده که هنوز در برخي مواقع باعث از کار انداختن ابزار و وسايل الکتريکي کشتيها ، هواپيماها و در نهايت نابودي آنها مي‌گردد.
ام. ک. جساپ که يک فضانورد ، منجم و متخصص کره ماه است، در کتابش به نام « در مورد بشقاب پرنده‌ها » ابراز مي‌دارد که ناپديد شدن کشتيهاي مشهور در مثلث برمودا ، به وسيله اجسام پرنده صورت گرفته است. وي مفقود شدن خدمه آنها را نيز به اجسام مزبور ربط مي‌دهد. به عقيده جساپ يوفوها هر چه هستند، حوزه مغناطيسي موقتي ايجاد مي‌کنند که داراي طرحي يونيزه شده است و مي‌تواند باعث متلاشي شدن يا ناپديد شدن هواپيماها و کشتيها گردد. او روي اين سوال کار مي‌کرد که چگونه نيروي مغناطيسي کنترل شده و مي‌تواند باعث نامرئي شدن گردد. نظريه ميدان واحد انيشتين او را مجذوب کرده بود. جساپ هر دو اينها را کليدي مي‌دانست براي ظهور و محو شدن ناگهاني بشقاب پرنده‌ها و ناپديد شدن کشتيها و هواپيماها. ولي مرگ امکان ادامه فعاليت و نتيجه گيري را از جساپ گرفت و تحقيقاتش نيمه تمام ماند.

داستاني عجيب
حادثه‌اي در اثر اختلال زماني در فرودگاه ميامي رخ داد که هرگز توضيحي قابل قبول براي آن وجود نداشته است. اين واقعه مربوط به يک هواپيماي مسافربري بود که براي فرود در باند آماده بود و با رادار مرکز کنترل هوايي رديابي مي‌گرديد که ناگهان ده دقيقه از صفحه رادار ناپديد شد و سپس دوباره ظاهر گشت. هواپيما بدون هيچ واقعه‌اي فرود آمد و خلبان و خدمه از آنچه افراد پايگاه مي‌گفتند ابراز تعجب کردند، زيرا تا آنجا که به خدمه مربوط مي‌شد، هيچ اتفاق غير عادي نيفتاده بود. جالب اين که ساعتهاي همه آنها حدود ده دقيقه از زمان واقعي عقب‌تر بود. در حالي که هواپيما درست 20 دقيقه قبل از اين واقعه وقت اصلي را کنترل کرده بود و در آن هنگام هيچ اختلاف زماني وجود داشت.

آيا مثلث برمودا و نقاط مشخص ديگر به صورت ماشيني عظيم عمل مي‌کنند تا اختلالاتي بوجود آورند؟
آيا آنها مي‌توانند گردابهايي را چه در داخل و چه در خارج از جو بوجود آورند که اجسام و اشيا به داخل آنها بيفتد و به بعد زمان و مکاني ديگر منتقل شوند؟

گذشته و آينده برمودا
به نظر مي‌رسد که اين منطقه طي زمانهاي متمادي گذشته نيز در افسانه‌ها به منزله مکاني ترسناک وجود داشته و حتي خيلي قبل از تاريخ کشف آن و بعد از آن تاريخ تا صدها سال با عناوين «دريايي از مقبره‌ها» ، «مثلث شيطان» ، «مثلث مرگ» ، «درياي بدبختي» ، «گورستان آتلانتيک» ناميده مي‌شده است.
شومي و بدشگوني مثلث برمودا حتي در عصر فضا نيز باعث تعجب انسانهايي چون کريستف کلمب و فضانوردان آپولو 13 که يکي کاشف در زمين و ديگري در فضاست، شده است. اينکه چرا وقايع عجيب اين منطقه گزارش نمي‌شود، شايد به دليل ايجاد رعب و وحشت عمومي باشد، شايد هم چون دليل اصلي وقايع معلوم نيست، اتفاقات مربوطه بازتاب نمي‌يابد. البته در اغلب گزارشات ارائه شده هم سانسورهايي وجود دارد که اصل وقايع را سرپوشيده نگه مي‌دارد.

دانشمند روسي مدعي كشف راز مثلث برمودا شد
دانشمند ژئوفيزيك و نظراتش : يك دانشمند ژئوفيزيك ساكن شهر وارونژ روسيه مدعي كشف يك علت طبيعي براي حوادث ناگوار مثلث برمودا شد.
به گزارش ايسنا، ولاديسلاو بوكريف، در اين زمينه گفت: ويژگي عجيب مثلث برمودا توسط طبيعت برنامه ريزي شده است. يكي از شعبات جريانات گرم گلف استريم، با گردش در جهت عقربه‌هاي ‌ساعت در منطقه درياي سارگاسوف، روي ميدهد. اين حركت به يادآورنده پرتاب كننده ديسك است كه در آغاز خود ميچرخد و تنها در لحظه اي كه بالاترين سرعت زاويه اي را به دست آورد، ديسك را به جلو پرتاب ميكند.
به نظر وي وجود ميكرو و ماكرو گودال‌هايي ‌در اين منطقه، مولد آشفتگي‌هاي ‌جاذبه اي و مغناطيسي ميباشد كه در نتيجه آن دستگاه‌ها ‌از كار افتاده و ارگانيزم انسان سنگيني اي را تحمل ميكند كه گاهي مرگبار است.
وي ميگويد: چون در اين منطقه، گردش آب در جهت عقربه‌هاي ‌ساعت است، برمودا همانند گرداب، اشيا را به سمت خود ميكشد، يعني بردار جاذبه به سمت عمق دريا و مركز زمين است. برمودا براي وسايط نقليه هوايي و دريايي تنها در زمان وقوع جزر در دريا خطرناك است. در اين فاز(با مهندسي نرم افزار اشتباه نگيريد)، ابتدا گودال‌هاي ‌آبي و پس از آن گودال‌هاي ‌هوايي پديدار ميشوند. اين وضعيت همانند فنجاني است كه به طور ناگهاني انتهاي آن را باز كنند. آب به سمت شكاف حركت ميكند و حركتي گردشي به خود ميگيرد و در امتداد خود، جريان هوا را ميراند. اين دانشمند ژئوفيزيك روسيه ميافزايد: با دانستن فاز جريان مد و ويژگي تشكيل جريانات، ميتوان روشي را ايجاد كرد كه وقوع حادثه را در اين مثلث ناآرام، همچنين در ساير نقاط خطرناك جهان هشدار دهد.

برگرفته از وبلاگ دانستنيها و اطلاعات عمومي
منبع: http://goonagoon.nasseh.ir

+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

بررسی افسانه جزیره خضراء

اختلاف در سند، تناقض‏ در متن و نیز ریشه‏های تاریخی و روانی شکل‏گیری این داستان، از جمله مواردی بود که در قسمت‌های پیشین بدان پرداخته شد. جزیره خضراء، جزیره‌ای خوش آب و هوا در دریای مدیترانه است و در اقیانوس اطلس نیز جزیره‌ای به نام مثلث برمودا وجود دارد كه خوش آب و هوایی و البته به خاطر وضعیت خاص جوّی كه بر آن منطقه حاكم است اتفاقات خاصی در آن منطقه روی می‌دهد كه آن را به گونه‌ای به جزیره خضراء ربط می‌دهند. حال آیا هیچ ارتباطی بین این دو جزیره وجود دارد؟ و در نتیجه ارتباطی بین اتفاقات رخ داده در مثلث برمودا و امام عصر (عج) وجود دارد؟ برای روشن شدن بحث به توضیحات بیشتری در مورد مثلث برمودا می‌پردازیم. 

 

 
 

مثلث ‏برمودا

 

در جنوب غربی ایالات متحده آمریکا، منطقه‏ای وجود دارد که به مثلث ‏برمودا معروف است . رسانه‏های غربی، با افسانه‌سازی‏های جهت‌دار درباره آن، خواسته‏اند این منطقه را، منطقه‏ای مرموز و پر خطر قلمداد کنند .

 

در این مقاله ضمن بررسی این موضوع، تطبیق نا به ‏جای آن بر «جزیره خضراء» مورد نقد و ارزیابی قرار خواهد گرفت .

 

 

 

موقعیت جغرافیایی برمودا « Bermuda »

 

در مقابل ایالت‏های جورجیا، کارولینا و فلوریدای آمریکا، جزایری به نام «برمودا» وجود دارد . در جنوب این جزایر، جزایر باهاما، پرتوریکو، دومینیکن، هائیتی، جامائیکا و کوبا قرار دارد .

 

جزایر «برمودا»، با 4/54 کیلومتر در 934 کیلومتری شرق سواحل آمریکا قرار دارد و متشکل از 150 جزیره مرجانی است که فقط بیست مورد آن قابل سکونت است. جمعیت آن حدود، 650000 هزار نفر و نژاد مردم آن سیاه، سفید و دو رگه است. اکثر مردم آن جا پروتستان هستند و هامیلتون مرکز آن می‏باشد .

 

«برمودا» از قدیمی‏ترین مستعمرات انگلستان است .

 

 

 

شرح مناطق مثلث ‏برمودا

 

این مثلث، یک مثلث فرضی است که راس آن، جزایر برمودا و قاعده آن، ایالات متحده آمریکا (ایالت‏های جنوب شرقی) و اضلاع آن کشورهای کوبا، هائیتی، دومینیکن و جامائیکا را شامل می‏گردد. (1)

 

وضعیت کشورهای واقع در منطقه مثلث ‏برمودا

 

کوبا: با بیش از 160 جزیره - در جنوب سواحل فلوریدای آمریکا و شمال غرب دریای کارائیب واقع شده است .

 

جمعیت آن در سال 1979 م . حدود ده میلیون نفر بوده است که اکثرا مسیحی‏اند و زبان آن اسپانیولی است .

 

هائیتی (Haiti): «هائیتی‏» نیز از مستعمرات اسپانیا بود. رقابت ‏بین استعمارگران اروپایی، موجب بروز جنگ‏های متعددی، در این منطقه شد. فرانسویان و انگلیسی‏ها، به حمایت از دزدان دریایی، به آزار اسپانیایی‏ها می‏پرداختند؛ بالاخره فرانسویان آن جا را متصرف شدند و تا اوایل قرن نوزدهم، هائیتی را در استعمار خود داشتند .(2)

 

باهاما (Bahamas): باهاما، شامل حدود 70 جزیره و 2000 جزیره صخره‏ای است . کریستف کلمب در 1492 م . آن را کشف و به اسپانیا ملحق کرد. در قرن هفده و هیجدهم میلادی، بین انگلیس و اسپانیا، جنگ‏هایی بر سر «باهاما» روی داد که منجر به تصرف آنها در سال 1783 م . به وسیله انگلیس شد .

 
مثال مشهور و جاری این مدعا، تبلیغات فریبکارانه آمریکا درباره تروریسم است . مجموعه تبلیغات جهانی درباره «تروریسم‏» برای کسی که آن روی سکه را ندیده باشد، تردیدی باقی نمی‏گذارد که فلسطینان، حزب الله و ... ، تروریست هستند و آمریکا و اسرائیل، از خود دفاع می‏کنند!
 

جامائیکا و دومینیکن: وضعیت این کشورها نیز کمابیش، همانند کوبا، باهاما و هائیتی بود. رقابت استعمارگران اروپایی و ظهور قدرت جدیدی به نام «ایالات متحده آمریکا» در مجاروت آنها، شرایط زیر را برای این منطقه فراهم کرد:

 

1. کودتاهای متعدد متکی به نفوذ استعمارگران

 

2 . رقابت‏های فشرده نظامی به ویژه در دریاهای منطقه

 

3 . مبارزات مستمر و پی‏گیر مردم به شکل‏های مختلف نظامی و سیاسی .

 

 

 

جنگ سرد

 

پس از پایان جنگ جهانی دوم و با ظهور دو قدرت بزرگ (آمریکا و شوروی) و تقسیم مناطق مختلف جهان در بین خود؛ شرایط بروز جنگ سرد و رقابت‏های مختلف سیاسی - اقتصادی و نظامی در بین این دو قدرت، آغاز شد .

 

هر کدام از این قدرت‏ها، در پی بسط نفوذ خویش و حفظ آن - به ویژه در مناطق استراتژیک - بودند .

 

از جمله مناطق بسیار مهم، منطقه «مثلث ‏برمودا» بود؛ چرا که با فاصله کمی در نزدیکی ایالات متحده آمریکا قرار داشت و منطقه‏ای کاملا مهم و سوق‏الجیشی، برای تسلط بر اقیانوس اطلس، دریای کارائیب، آمریکای مرکزی و لاتین به شمار می‏رفت .

 

سوابق استعماری آمریکا، در این منطقه موجب بروز حرکت‏های رهایی‏بخش گسترده‏ای شد و شوروی نیز - که شرایط را برای حضور در این منطقه مساعد می‏دید - با پشتیبانی از این حرکت‏ها، جای پای خود را در منطقه، محکم کرد و در سال‏های جنگ سرد، کوبا و مثلث «برمودا» را، به عنوان یکی از مناطق مهم این مرحله از قرن بیستم، مطرح ساخت .

 

تحریک ضد انقلابیان و ایجاد درگیری‏های مختلف در منطقه، از دیگر حوادث دهه‏های 1950- 1970 میلادی است .

 

 

 

افسانه ‏سازی‏های استعمارگران

 

سال‏های طولانی حضور استعمارگران در این منطقه و رقابت‏های موجود در بین آنها و مبارزات و سرکوب‌هایی که صورت می‏گرفت؛ زمینه را برای پیدایش افسانه‏ها و تخیلات فراهم کرد؛ به طوری که بسیاری از حوادث به وجود آمده؛ به عوامل ناشناخته، نسبت داده می‏شود.

 

از دیگر مواردی که باید در این دوره مورد توجه قرار داد، موضوع دزدان دریایی و حمایت رقیبان استعماری از آنها برای ضربه زدن به منافع رقیب است. طبیعی است که این دزدان دریایی، مایل نبودند از خود نام و نشان به جا بگذارند؛ بلکه صرفا به دنبال اهداف خویش بودند .

 

مجموعه این عوامل، فضایی ابهام‏آمیز و ترسناک را بر منطقه حاکم کرد و زمینه را برای شکل‏گیری «افسانه‏ها» و «انتساب حوادث به عوامل ناشناخته‏» آماده نمود .

 

 

 

بررسی مدارک موجود

 

با بررسی و پژوهش مدارک مربوط به حوادث «مثلث ‏برمودا» روشن می‏شود که ریشه بسیاری از آنها، فقط در مطبوعات است؛ آن هم نه مطبوعاتی نامعتبر و غیرقابل اعتماد که برای جلب مشتری و خواننده، مطلبی را منتشر می‏سازند.

 

غیرقابل اعتماد بودن مدارکی، مانند روزنامه‏ها و مجلات، در این گونه موضوعات، مساله‏ای نیست که نیازمند دلیل باشد؛ زیرا اگر کسی به این گونه رسانه‏ها اعتماد کند، به سرعت ‏با سؤالات فراوان روبه‏رو خواهد شد .

 

از این رو استناد به چنین مدارک و یا مدارک و عناوین ناشناخته، هیچ مطالب علمی را اثبات نمی‏کند .

 

 

 

مثلث برمودا

 

«مثلث ‏برمودا» و آب و هوای آن

 

مثلث ‏برمودا و کشورها و مناطق واقع در آن، از نظر آب و هوا و جریان‏های دریایی، وضعیت ویژه‏ای دارند. جریان آب‏های گرم «گلف استریم‏» - که از خلیج مکزیک آغاز شده و تا شمال دریای اطلس ادامه می‏یابد - یکی از این ویژگی‏ها است .

 

این جریان آب گرم - که با فشار زیاد، از خلیج مکزیک به سمت اقیانوس اطلس جریان دارد - شرایط خاصی را در منطقه ایجاد می‏کند. تلاطم آب دریا، غرش امواج، مه گرفتگی و ... از جمله خصوصیات این جریان است .

 

«گلف استریم‏» (Gulf Stream) مهم‏ترین جریان دریایی است که از خلیج مکزیک (واقع بین کوبا و فلوریدا) شروع می‏شود. این جریان با سرعت پنج کیلومتر در ساعت، حرکت می‏کند و پهنای آن 145 کیلومتر است . ژرفای آن در برخی نقاط، به 800 متر می‏رسد و در هر دقیقه، دو بلیون تن آب را در امتداد سواحل «فلوریدا» بر روی هم می‏خزاند .

 

«گلف استریم‏» ، در امتداد ساحل اقیانوس اطلس (در اطراف آمریکا) حرکت می‏کند . سپس از دماغه «کاد» (در ماساچوست) گذشته، به طرف مشرق می‏پیچد، آن گاه عرض اقیانوس اطلس را طی می‏کند و بر عرض آن افزوده می‏شود. در آن جا حرارتی که از نواحی گرمسیر با خود آورده بود، از دست می‏دهد و به شعبه‏های زیادی تقسیم می‏شود. یکی از آنها، سواحل «ایسلند» را می‏شوید و دیگری کرانه‏های «انگلستان و نروژ» را در می‏نوردد و در آن جا یخ‏های قطبی را به عقب می‏راند و شاخه بزرگی از آن نیز در امتداد سواحل آفریقا، به جنوب می‏پیچد. (3)

 

خصوصیت دیگر آن، وزش طوفان‏های موسمی است که با سرعت‏ بالای یکصد کیلومتر، در این مناطق می‏وزد . شدت این جریانات، به حدی است که در موارد متعددی، ایالات شرقی آمریکا را نیز در برمی‏گیرد و موجب بروز خسارات فراوان، در این منطقه می‏گردد .

 

 

 

نتیجه‏ گیری

 

از مجموع مطالب گذشته، روشن می‏شود که «مثلث ‏برمودا» ، به دلیل شرایط مختلف سیاسی، نظامی و جغرافیایی، منطقه‏ای حادثه‏خیز است و به همین دلیل و نیز وجود انگیزه‏های سیاسی برای مخفی ماندن عوامل حادثه‌ساز، باعث ‏شکل‏گیری افسانه‌هایی در اذهان مردم و سپس در مطبوعات و رسانه‏ها شده است .

 
آنان با اختفای کشتی‏های خود، خبر از ناپدید شدن آن می‏دادند و از شرکت‏های بیمه، غرامت دریافت می‏کردند. سپس همان کشتی را با نام دیگر و تغییر بعضی از ظواهر، در نقطه‏ای دیگر به ثبت رسانده و مجددا می‏فروختند و یا از آن بهره‏برداری می‏کردند.
 

مناطق دیگر خطرخیز جهان

 

در برخی نقاط کره زمین نیز محدوده‏هایی یافت می‏شود که «خطرخیز» هستند و به جهت‏ حوادثی که در آن رخ داده است، شهرتی کسب کرده‏اند؛ مانند «مثلث ‏شیطان‏» در اقیانوس آرام كه در نزدیکی‏های ژاپن قرار دارد و به دلیل کثرت حوادث دریایی در آن به «مثلث ‏شیطان‏» معروف شده است .

 

 

 

ترافیک سنگین هوایی و دریای منطقه برمودا

 

«جزیره برمودا» - سالانه پذیرای صدها هزار جهانگرد است - و نیز سایر مناطق واقع شده در «مثلث‏ برمودا»، از پرترافیک‏ترین مناطق دریایی و هوایی جهان به شمار می‏آید. ده‏ها خط هوایی، روزانه به این منطقه پرواز دارند و صدها خط دریایی در این منطقه، به حمل مسافر و بار مشغول‏اند و هیچ توجهی به افسانه‏های ساخته شده درباره «مثلث‏ برمودا» ندارند. (4)

 

 

 

 

 

تبلیغات استعماری

 

استعمارگران و ابرقدرت‏های جهان - به ویژه آمریکا و رسانه‏های غربی - هر زمان که سیاست‏شان اقتضا کند، فضاهایی را ایجاد می‏کنند که بسیار اغفال کننده و وارونه نشان دهنده حقایق است .

 

در مورد «برمودا» نیز همین پدیده - به دلایلی که قبلا گذشت - اتفاق افتاده است .

 

مثال مشهور و جاری این مدعا، تبلیغات فریبکارانه آمریکا درباره تروریسم است . مجموعه تبلیغات جهانی درباره «تروریسم‏» برای کسی که آن روی سکه را ندیده باشد، تردیدی باقی نمی‏گذارد که فلسطینیان، حزب الله و ... ، تروریست هستند و آمریکا و اسرائیل، از خود دفاع می‏کنند!

 

تبلیغات جهت‌دار، درباره «مثلث ‏برمودا» و حادثه‏های آن نیز برای برخی افراد بی‏اطلاع و یا افسانه‏گرا، چنین تخیلی را پیش آورده که واقعا در آن جا خبر ویژه‏ای است. برای مثال همین شرایط، زمینه را برای سوءاستفاده برخی از فرصت‏طلبان، فراهم می‏ساخت . آنان با اختفای کشتی‏های خود، خبر از ناپدید شدن آن می‏دادند و از شرکت‏های بیمه، غرامت دریافت می‏کردند. سپس همان کشتی را با نام دیگر و تغییر بعضی از ظواهر، در نقطه‏ای دیگر به ثبت رسانده و مجددا می‏فروختند و یا از آن بهره‏برداری می‏کردند.

 

 

 

گزارش‏های نظامی

 

یکی از مستندات داستان‏سرایان «مثلث‏ برمودا»، گزارش‏های نظامی است . گرچه به نظر می‏رسد بیشتر آنان، ساختگی و بدون مدرک باشد؛ ولی این نکته روشن است که «مسائل نظامی‏» از اخبار سری به شمار می‏رود و در بسیاری از موارد، پس از خبرهای ساختگی نظامی، به جهت ردگم‏ کردن و پوشش دادن به حرکات نظامی، انتشار یافته است .

 

بنابراین در مقوله خبرهای نظامی، باید این مطلب مورد توجه باشد، خصوصا وقتی سند اخبار رسانه‏ها باشد .

 
از مجموع مطالب گذشته، روشن می‏شود که «مثلث ‏برمودا» ، به دلیل شرایط مختلف سیاسی، نظامی و جغرافیایی، منطقه‏ای حادثه‏خیز است و به همین دلیل و نیز وجود انگیزه‏های سیاسی برای مخفی ماندن عوامل حادثه‌ساز، باعث ‏شکل‏گیری افسانه‌هایی در اذهان مردم و سپس در مطبوعات و رسانه‏ها شده است .
 

موقعیت جزیره خضراء

 

چنان که در شماره‏های پیشین بیان شد، محل «جزیره خضراء» در دریای "سفید مدیترانه" فعلی است.  این وصف، از گذشته‏های بسیار دور، برای این دریا اطلاق می‏شد و هم اکنون نیز به همین نام خوانده می‏شود. دلیل آن نیز رسوبات سفید رنگ بستر دریا است؛ به گونه‏ای که آب آن، سفید به نظر می‏رسد. چنان که دریای سیاه و دریای سرخ نیز به همین دلیل، سیاه و سرخ نامیده شده‏اند .

 

بنابراین محل «جزیره خضراء» در داستان جزیره با سواحل غربی اقیانوس اطلس و جزایر برمودا و امثال آن ارتباطی ندارند .

 

 

 

خدشه بر چهره مهدویت و امام زمان

 

گذشته از اشکالات متعدد و تاریخی داستان «جزیره خضراء» ، تطبیق آن بر «مثلث ‏برمودا» علاوه بر آن که ترسیمی نادرست و غیر معتبر است؛ چهره امام زمان (عج) را نیز مخدوش می‏سازد .

 

آنچه در داستان «جزیره خضرا» آمده، آن است که کشتی‏های دشمنان غرق می‏شود؛ نه این که تعداد زیادی هواپیما و کشتی - آن هم بدون آن که خصومتی داشته باشند - به قعر دریا فرستاده می‏شوند و یا از صحنه روزگار محو می‏شوند .

 

چنین تصوراتی، اساسا با رسالت امام زمان (عج) و سیره آن حضرت و پدران گرامی‏اش، در تضاد کامل است. چه این که غرق و نابود کردن اموال کسانی که خصومتی با آن حضرت ندارند، کاری نیست که در شان پیشوایان معصوم علیهم السلام باشد .

 
در مورد «جزیره خضراء» و تطبیق نادرست آن بر «برمودا» باید گفت: «جزیره خضراء» در دریای مدیترانه است، نه اقیانوس اطلس.
 

بنای بر باد و اقرار بر خداوند

 

از جمله گناهان بسیار بزرگ، در واقع نسبت دادن دروغ و افترا، به خداوند و اولیای او است . قرآن مجید در موارد متعددی، این حقیقت را بیان فرموده است: «و من اظلم ممن افتری علی الله کذبا»؛ «چه کسی ستمکارتر است از کسی که به خداوند دروغ ببندد.»

 

اساس داستان «جزیره خضراء»، چیزی نیست که بتوان آن را به امام زمان(عج) نسبت داد و بر حسب موازین شناخته شده، به هیچ وجه قابل اعتماد و استفاده نیست .

 

با وجود این همه ضعف و کاستی، متاسفانه برخی افراد ساده لوح و سطحی‏نگر، نه تنها به این نکته توجه ندارند؛ بلکه با تطبیقی بی‏جا و نامعقول، چهره امام زمان (عج) را مخدوش نموده و آن را به گونه‏ای ترسیم می‏کنند که هیچ نسبتی با شخصیت آن حضرت و پدران گرامی‏اش ندارد .

 

در مورد «جزیره خضراء» و تطبیق نادرست آن بر «برمودا» باید گفت:

 

1- اصل داستان غیر قابل قبول است.

 

2- «جزیره خضراء» در دریای مدیترانه است، نه اقیانوس اطلس.

 

3- وقایع «مثلث ‏برمودا» ساخته رسانه‏های غربی و افسانه‏سازان است.

 

4- بر فرض که افسانه‏های «برمودا» صحیح باشد، هیچ ربطی به امام زمان و مقام آن حضرت ندارد .

 

منبع:

 

مجله انتظار، ش 3 ، مجتبی کلباسی + سايت تبيان

+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

مراقبت از پای دیابتی

برای تمامی بیماران دیابتی، سالانه یک معاینه کامل پا را انجام دهید تا عوامل خطرزای پیش‌بینی‌کننده زخم‌ها و قطع عضو‌ها را شناسایی کنید. معاینه پا را می‌توان در حیطه مراقبت‌های اولیه انجام داد و این معاینه باید شامل استفاده از یک مونوفیلامان، دیاپازون، لمس و مشاهده باشد.
برای تمام بیماران دیابتی آموزش مراقبت عمومی از پا به وسیله خود بیمار را ارایه دهید.
برای افراد دچار زخم‌های پا و دارای پاهای پرخطر، به ویژه برای افراد دارای سابقه زخم قبلی یا قطع عضو یک رویکرد چند تخصصی توصیه می‌شود.
بیمارانی که سیگار می‌کشند، دچار فقدان حس حفاظت‌کننده هستند و ناهنجاری‌های ساختاری دارند یا سابقه قبلی عوارض اندام تحتانی دارند را به منظور مراقبت پیشگیرانه مداوم و مراقبت پیگیرانه در تمام عمر به متخصصان مراقبت ارجاع دهید.
غربالگری اولیه برای بیماری‌های شریانی اولیه(۱) (PAD) باید شامل تاریخچه لنگش و ارزیابی نبض‌های ناحیه پا باشد. تعیین شاخص مچ پایی- بازو(۲) ( ABI) را مدنظر قرار دهید، چرا که بسیاری از بیماران دچار بیماری شریانی اولیه بدون علامت هستند.
بیماران دچار لنگش قابل توجه با شاخص مچ پایی- بازویی مثبت را برای ارزیابی عروقی بیشتر ارجاع دهید و ورزش، داروها و گزینه‌های جراحی را مدنظر قرار دهید.
قطع عضو و زخم پا- عواقب نوروپاتی دیابتی و یا بیماری شریانی اولیه- علل شایع و اصلی موربیدیته و ناتوانی در افراد مبتلا به دیابت هستند. شناسایی و درمان زودرس عوامل خطرزا می‌تواند از پیامدهای نامطلوب پیشگیری کند یا ‌آنها را به تعویق اندازد.
خطر موارد زخم یا قطع عضو در افرادی که به مدتی بیش از ۱۰ سال دیابت داشته‌اند، مرد هستند، کنترل گلوکز ضعیفی دارند، دچار عوارض قلبی- عروقی، شبکیه‌ای یا کلیوی هستند، افزایش می‌یابد. وضعیت‌های خطرناک مرتبط با پا که در زیر می‌آیند با افزایش خطر قطع عضو همراه هستند:
▪ نوروپاتی محیطی به همراه فقدان حس حفاظت‌کننده
▪ تغییر بیومکانیک (در حضور نوروپاتی)
▪ شواهدی از افزایش فشار (اریتم، خونریزی زیر یک پینه [کالوس])
▪ دفرمیتی استخوانی
▪ بیماری شریانی اولیه (کاهش یا فقدان نبض‌های ناحیه پا)
▪ سابقه زخم‌ها یا قطع عضو
▪ بیماری‌های شدید ناخن
تمامی افراد مبتلا به دیابت باید سالانه تحت معاینه قرار گیرند تا وضعیت‌های پرخطر مرتبط با پا شناسایی شوند. این معاینه باید شامل ارزیابی حس حفاظت‌کننده، ساختمان و بیومکانیک پا، وضعیت عروقی و یکپارچگی پوست باشد. ارزیابی وضعیت عصبی در پای کم‌خطر شامل آزمون آستانه حس پیکری(۳) با استفاده از مونوفیلامان سمس ـ وینشتین ۰۷/۵ (Semmes-Weinstein) ۱۰ گرمی است. پوست باید از نظر یکپارچگی، به ویژه میان انگشتان پا و زیر سر استخوان‌های متاتارس مورد ارزیابی قرار گیرد. بیماران کم‌خطر ممکن است از آموزش در زمینه مراقبت از پا و پوشش پا سود ببرند.
وجود اریتم، گرمی یا تشکیل پینه ممکن است دال بر نواحی آسیب بافتی با تخریب قریب‌الوقوع باشد. دفرمیتی‌های استخوانی، محدودیت در حرکت مفصل و مشکلات راه رفتن و تعادل باید ارزیابی شوند. افراد دارای یک وضعیت پرخطر یا بیشتر باید با تناوب بیشتری برای پیدایش عوامل خطرزای اضافی مورد ارزیابی قرار گیرند. در افراد مبتلا به نوروپاتی پاها باید در هر ویزیت به وسیله یکی از مراقبان سلامت مورد مشاهده دقیق قرار گیرند.
بیماران دچار نوروپاتی (به طور مثال، اریتم، گرمی، پینه یا فشار اندازه‌گیری شده) یا شواهدی دال بر افزایش فشار کف پا ممکن است به صورت کافی با استفاده از کفش‌های پیاده‌روی به خوبی طراحی شده یا کفش‌های ورزشی که به صورت بالشتکی برای پا عمل می‌نمایند و فشار را مجددا توزیع می‌کنند درمان شوند. پینه را می‌توان با استفاده از تیغ بیستوری توسط یک متخصص مراقبت از پا یا سایر مراقبان سلامت دارای تجربه و مهارت در مراقبت از پا دبرید کرد.
بیماران دچار دفرمیتی‌های استخوانی (به طور مثال، انگشت چکشی، برجستگی متاتارس و بونیون) ممکن است به کفش‌هایی با عرض یا عمق اضافه‌تر نیاز داشته باشند. افراد دچار بدشکلی‌های استخوانی شدید به طور مثال، پای شارکو که نمی‌توانند با کفش‌های طبی تجاری تطابق پیدا کنند ممکن است نیازمند کفش‌های با قالب‌سازی ویژه بیمار باشند. غربالگری اولیه برای بیماری شریانی اولیه شامل تاریخچه لنگش و ارزیابی نبض‌های پا است. شاخص مچ پایی ـ بازویی تشخیصی باید در هر بیماری با علایم بیماری شریانی اولیه اندازه‌گیری شود. با توجه به شیوع تخمینی بالای بیماری شریانی اولیه در بیماران مبتلا به دیابت و این حقیقت که بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری شریانی اولیه بدون علامت هستند، بیانیه اجماعی انجمن دیابت آمریکا درباره بیماری شریانی اولیه پیشنهاد کرد که غربالگری شاخص مچ‌پایی- بازویی در بیماران مسن‌تر از ۵۰ سال انجام گیرد و در بیماران جوان‌تر از ۵۰ سال که دارای سایر عوامل خطرزای بیماری شریانی اولیه هستند (به طور مثال، سیگار کشیدن، پرفشاری خون، هیپرلیپیدمی یا دیابت به مدت بیش از ۱۰ سال) مد نظر قرار گیرد.
بیماران دارای علایم قابل توجه یا شاخص مچ‌پایی- بازویی مثبت را برای ارزیابی عروقی بیشتر ارجاع کنید و ورزش، دارو و گزینه‌های جراحی را مدنظر داشته باشید.
بیماران مبتلا به دیابت و وضعیت‌های پرخطر برای پا باید از لحاظ عوامل خطرزایی که دارند و درمان مناسب تحت آموزش قرار گیرند. بیماران در معرض خطر باید مفهوم از دست دادن حس حفاظت‌کننده؛ اهمیت پایش پا طبق یک برنامه روزانه؛ مراقبت مناسب و صحیح از پا شامل مراقبت از ناخن و پوست و انتخاب کفش مناسب را درک کنند. بیماران دچار فقدان حس حفاظت‌کننده باید آموزش ببینند تا راه‌هایی برای جایگزینی سایر انواع حس‌ها (لمس دست، مشاهده) برای مراقبت پیگیرانه مشکلات زودرس پا بیابند.
درک بیمار از این مفاهیم و توانایی فیزیکی آنها برای اجرای صحیح مراقبت پیگیرانه و مواظبت از پا باید مورد ارزیابی قرار گیرد. بیماران دچار مشکلات بینایی، محدودیت فیزیکی مانع حرکت یا مشکلات شناختی که توانایی آ‌نها را برای ارزیابی وضعیت پا و برای اعمال پاسخ‌های مناسب مختل می‌سازد، نیازمند کمک افراد دیگر نظیر اعضای خانواده در مراقبت از خود خواهند بود.
زخم‌های پا و مراقبت از زخم ممکن است به انجام مراقبت به وسیله یک متخصص پا، جراح ارتوپد یا عروق، یا متخصصان بازتوانی که در زمینه افراد مبتلا به دیابت مجرب باشند نیاز داشته باشد.
کشف منشا پانکراسی دیابت
از زمان جالینوس (۱۹۹-۱۲۹ میلادی) منشا دیابت شیرین، هر چند «ناشناخته» تلقی نمی‌گشت، معمولا به کارکرد نامناسب کلیه‌ها یا به قول کلود برنارد (۱۸۷۸-۱۸۱۳) به اختلال دستگاه عصبی نسبت داده می‌شد. در سال ۱۸۸۹، مینکوسکی (Minkowski) به دنبال مباحثه‌ای با مرینگ (Mehring) در مورد نقش پانکراس در هضم چربی، غده پانکراس یک سگ را برداشت. سپس در حین بحث و جدل با کارکنان آزمایشگاه بر سر آلوده شده کف آزمایشگاه با ادرار سگ، مینکوسکی متوجه شد که سگی که او عمل کرده بود، دچار تکرر ادرار شده است. او ادرار روی کف آزمایشگاه را بررسی کرد و متوجه گشت که قند آن بیش از ۱۰ است. قبلا در اولین مقاله مینکوسکی و مرینگ، گلیکوزوری، پرادراری، پرنوشی، پرخوری وکاهش وزن به دنبال پانکراتکتومی توصیف گشته بود. در بررسی‌های بعدی بر روی سگ‌های پانکراتکتومی شده، مینکوسکی این مساله را تایید کرد که همواره به دنبال این عمل گلیکوزوری رخ می‌دهد. بدین ترتیب نظریه «دیابت پانکراسی»، اصطلاحی که اولین بار لانسرو (Lancereaux) در سال ۱۸۷۷ برای نوعی از دیابت که سریع شروع می‌شد، به کار برده بود، به طرز متقاعدکننده‌ای ثابت شد.
+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

بناي تاريخي زيارتي قدمگاه نيشابور

موقعیت جغرافیایی بنا

 شهر قدمگاه در 24کیلومتری شهر نیشابور ودر مسیر جاده ی نیشابور-مسهد با عرض جغرافیایی 06/36 وطول جغرافیایی 03/59 و در ارتفاع 1320 متری از سطح دریا واقع شده است. این شهر در پای کوه کم ارتفاع ودر فاصله 5کیلومتری از رشته کوههای بینالود وتقریبا در میان دشت نیشابور قرار دارد.این شهر از امتیاز موقعیت مناسب خود در همجواری با راه های ارتباطی در کنار سایر عوامل دیگربه خوبی استفاده کرده واز انها در جهت توسعه و ابادانی خود بهره گرفته است.در اینده نیز این عامل در توسعه این شهر نقش دارد.

 

تاریخچه بنا

این بنا در دوره صفویه به دستوره شاه اسماعیل اول (حدود سال 1020ه.ق)بجای بنای قدیمی تری ساخته شده است.با توجه به کتیبه ی کاشیکاری گنبد به نظر می رسد کار تزیینات و یا تعمیرات بنا در دوره شاه سلیمان صفوی به پایان رسیده است.توسعه و ابادانی قدمگاه از اوایل قرن 11 در دوران حکومت صفوی وبا ساختن بنای قدمگاه شکل واقعی ان شروع شده به طوری که تا قبل از این زمان مردم این ابادی در قلعه بسیار قدیمی با برج های در چهار طرف ان که بر روی تپه مشرف به عمارت قدمگاه ساخته شده زندگی می کردند.در حال حاضر محل سکونت بعضی از اهالی است.

 

بقعه قدمگاه

بنای قدمگاه همانند بقعه خواجه ربیع و گنبد سبز در مشهد که اندکی بعد از بقعه قدمگاه ساخته شده اند با طراحی هشت ضلعی ساخته شده ودارای چهار ایوان بلند در اضلاع اصلی و غرفه های دو طبقه در اضلاع فرعی است.فضای میانی بنا با گنبد خوش طرحی پوشانده شده است. مساحت زیر بنای قدمگاه 154 متر مربع و محیط گنبد ان 50/52 متر است.

بنا مزین به تزیینات کاشیکاری نقاشی های روی گچ و کتیبه های مختلف است. مدخل اصلی بنا در ضلع شرقی قرار گرفته و دارای مقرنس گچی بسیار زیبایی است.ارتفاع

ایوان این ضلع50/9 متر می باشد. اندازه ایوان تا ارتفاع 142سانتی متر کاشیکاری شده که مربوط به دوره های اخیر است. بالای ازاره کاشی در اصل نقاشی روی کچ بوده که تقریبا همگی از میان رفته اند. همچنین در این ایوان کتیبه گچی و برجسته به خط نستعلیق وجود داشته که ان هم در جریان تعمیرات دوره های بعد از بین رفته است. در طرف راست اسپر ایوان و نزدیک به کف قطعه سنگ سیاه رنگی به دیوار نصب شده که بر ان یک بیت شعر به تاریخ 1159 ه.ق حک شده است. جرزهای اطراف ایوان و نیز دیواره های بیرونی بنا در اصل با کاشیهای معرق مزین بوده که در تعمیرات دوره های بعد بخشهایی از ان با کاشیهای خشتی جایگزین شده است. ازاره فضای داخلی بقعه کاشیکاری نسبتا جدیدی دارد و بالای این ازاره کتیبه گچی و کمربندی بنا قرار گرفته است. این کتیبه که حاوی سوره جمعه می باشد به خط زیبای ثلث سفید در زمینه لاجوردی و توسط "محمد حسین عنایت اله المشهدی" اجرا شده است. بعد از این کتیبه تمام سطوح داخلی بنا با نقاشی های روی گچ زیبای دوره صفویه مزین شده است. با گذشت زمان بخشی از نقاشیها اسیب دیده یا از میان رفته است. در بالای هریک از چهار ورودی بنا پنجرهای الت کاری شده قرار داده اند. در داخل بنا شمعدان برنجی بزرگی از دوره صفئیه بر جای مانده است.پوشش گنبدی بنا دارای کاشیکاری با نقوش هندسی و در ساقه کتیبه کمربندی و قرآنی (سوره فتح) به خط ثلث است. در این کتیبه و به موازات بنا نام شاه سلیمان صفوی به خط ثلث زرد قرار دارد.

 

باغ قدمگاه

باغ قدمگاه در دامنه تپه ای واقع شده و مشتمل بر چهار سطح وکف می باشد. در سال 1020ه.ق این باغ همراه با بقعه طراحی شده است این باغ بیش از 400سال قدمت دارد و از بهترین باغهای عهد صفوی و بسیار مزین و در نوع خود بسیار معتبر می با شد . به نظر می رسد به خاطر عدم مراقبت صحیح از درختان ان در گذشته اشجار اولیه و قدیمی ان که شامل درختان چنار و کاج بوده از بین رفته است و در حال حاضر فقط آثاری از تنهی ان درختان قدیمی و کهنسال چنین بر می اید که دارای عمر بالایی می باشد و اکنون باغ مجددا دلپسندگی اولیه ی خود را باز یافته است. تنه ی درخت چنار قدیمی از عهد صفوی و ایوان کریاس ورودی که پشت چنار قدیمی دیده می شود از راه شوسه ی قدیم نیشابور به مشهد که 200متر به سمت شمال حرکت کنیم به اولین طبقه ی باغ قدمگاه می رسیم که کف این قسمت از باغ دو متر از فضای جلوی ان بلند تر است. در طرف راست از طبقه ی اول باغ چند غرفه ی اجری برای زائران ساخته شده است که زائران در ان منزل می کردند. طبقات مختلف باغ بوسیله دیوار های اجری از سایر طبقات ان جدا شده است و هر سطح بالاتر از سطح دیگر قرار دارد و این سطوح توسط چند پله اجری به یکدیگر راه دارد. در طول باغ مجرای ابی در ان جریان دارد اب این مجرا از اب چشمه ای که در کنار بقعه قرار دارد تامین می شود .

 

کاروانسرای قدمگاه

در محوطه ی جنوبی قدمگاه کاروانسرایی به چشم می خورد در کاروانسرا کتیبه ی که تاریخ بنای ان را مشخص کند وجود ندارد. ولی با توجه به سدر رفیع سبک بنای ان شبیه کاروانسراهایی است که در دوران صفوی در سرتاسر نقاط و شاهراه های ایران برپا گردید. ولی با توجه به تفاوتهایی که بین این بنا و بناهای صفوی که در نزدیکی ان در مسیر نیشابور (کاروانسرای شاه عباسی)و سبزوار قرار دارد که از جمله این تفاوتها می توان به عدم وجود هشتی ورودی با پلان هشت ضلعی عدم رعایت اسلوب ثابت در ساخت بنا در اجرای صحیح ساختار و رعایت عرض و طول و ارتفاع تقریبا ثابت تعبیه طاقچه های هم اندازه و هم شکل و... که عمدتا از ظرفیت و اصول ثابت معماری دوره صفوی هستند وقف نامه ی در اداره اوقاف نیشابور وجود داردکه البته در صحت و سقم ان کارشناسان به نتیجه قاطعی نرسیده اند.ساخت این بنا را به یک خیر نسبت می دهند که هم عصر با قاجاریان بوده.بنای کاروانسرا اجری بوده. قدمگاه دارای دو کاروانسرا بوده که یکی از انها را خراب کرده و بجای ان بهداری قدمگاه را در محل کاروانسرا ساختند.

 

قنات های قدمگاه

آبادی قدمگاه دارای چهار قنات مستقل به نام های" مهلبی – ابوالفارسی- و اسپریس می باشد که 500 هکتار زمین آبادی را ابیاری می کند از یک طرف با توصیه ی قدمگاه بعد از دوره ی صفوی وبا افزایش حجم مسافرانی که در این محل اقامت می کردند نیاز هرچه بیشتر این مکان به اب به توسغه ی این قنات ها منجر شده است. از طرفی دیگر با افزایش مبادله و داد و ستد محصولات کشاورزی به توسعه ی قنات ها در این آبادی رقم زده است.

علاوه بر قنات های مزبور قنات دیگری به نام قنات حاج آخوند بوده است. که این قنات در سال های اخیر به دلیل عدم رسیدگی و لایه روبی به موقع خشک شده است.

 

حمام و آب انبار قدمگاه                 

در کنار سایر آثار موجود در مجموعه ی عمارت قدمگاه حمام و آب انباری وجود دارد. که در کنار سایر بناها مجموعه ی کاملی را به وجود بیاورد. با ساخت کاروانسرا امکان اقامت مسافرین در این محل نیاز به حمام و امکانات بهداشتی پیش از گذشته احساس می شد. آب این حمام از چشمه ای موجود در داخل باغ تامین می شده است. آب انبار نیز با توجه به افزایش نیاز مسافران و اهالی به اب در بعضی از ماههای سال احداث شده است که از اب چشمه موجود در داخل باغ ویا احتمالا قنات حاج اخوند جهت پر گردن اب انبار استفاده می شده است و در مواقعی از سال که اب کاهش می یافته اب موجود را در اب انبار ذخیره می کرده اند تا در مواقع مورد نیاز از ان استفاده کنند.از این دو بنا در حل حاضر استفاده نمی شود.

 

وجه تسمیه قدمگاه

در ارتباط با وجه تسمیه قدمگاه این چنین عنوان شده که در منابع مختلف عناوین متفاوتی ذکر شده است. از ان جمله یاقوت اموی در کتاب معجم البلدان این مکان را  به عنوان قلعه سرخ ذکر کرده و همچنین شیخ صدوق واژه حمراء یا سرخک را برای این مکان به کار برده. یکی دیگر از نام های این مکان اسپریس عنوان شده اسپریس نام یکی از چهار قناتی است که ذکر شد.گفته می شود که این نام نام اصلی این ابادی بوده است. در اوایل قرن یازدهم در دوران حکومت صفویه که بنای قدمگاه ساخته شده این محل نام قدمگاه را به خود گرفته است. در سال دویست هجری که امام از مدینه عازم مرو بودند از این مکان عبور کرده و در چشمه ی مجاور بقعه وضو ساخته و پای مبارکشان را بر روی سنگ مذکور نهاده اند و در محل بقعه ی فعلی نماز گذارده و در این آبادی اثر قدوم حضرت بر روی سنگ ظاهر شده است.

   اثرات اعتقادات ایدئولوژی در توسعه ی توریسم فرهنگی

مجموعه فرهنگی هنری مذهبی قدمگاه در کنار سایر ویژگی های خود اکنون به یک جاذبه  فرهنگی تبدیل شده است و علاقه مندان خاص خود را دارد که به طور متوسط هر ساله قریب به یک میلیون نفر گردشگر و زائر از این مجموعه دیدن می کنند. ٪50 از این بازدید کنندگان در سه ماهه ی فصل تابستان از این مجموعه دیدن می کنند. ٪20 تا ٪30 از بازدیدکنندگان را گردشگران را گردشگران خارجی از کشورهایی همچون عراق-بحرین-قطر-کویت-لبنان-سوریه-هند-پاکستان وکشورهای آسیای میانه تشکیل می دهد.اکثرا در قدمگاه اقامتی کوتاه دارند.به این دلیل تاکنون بناها و اماکن اقامتی احداث نشده است.

+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

جی میل با محیط ظاهری جدید وارد می شود

پس از آنکه دارندگان اشتراک ایمیل جی میل از گوگل خواستند تا محیط ظاهری سرویس پست الکترونیک خود را از حالت ساده تغییر و به دلخواه آنها زیبا نماید، گوگل به درخواست آنها پاسخ مثبت داد و تعداد 30 پوسته بسیار زیبا را جهت استفاده در جی میل معرفی نمود.

 


به گزارش ایستنا از WinBeta.Net به نقل از GMail Blog پوسته های ارائه شده تقریباً هر نوع سلیقه ای را راضی می کنند. از پوسته های شفاف تا پوسته هایی مانند ظاهر مرورگر گوگل کروم در این لیست دیده می شود. حتی برای دوست داران طبیعت نیز یک پوسته بسیار زیبا توسط گوگل ساخته شده است که یک هوای بارانی را در ایمیل شما شبیه سازی می کند.

 


بجز ساختن این پوسته ها، گوگل تغییراتی را نیز در چیدمان جی میل بوجود آورده است تا کار کردن با آنرا دلپذیرتر و ساده تر از قبل نماید.

 


به منظور ایجاد این تغییرات در جی میل خود، ابتدا وارد قسمت Settings شده و از آنجا زبانه ای را که عنوان Themes دارد انتخاب نمایید.

  
 تا پیش از این با استفاده از برنامه هایی مانند Greasemonkey کاربران به دلخواه محیط ظاهری جی میل را تغییر می دادند
+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

آشنایی با علائم و نشانه های سینوزیت و راه های مقابله با آن .....

سینوزیت نام آشنایی است. هرچند کاربرد نامناسب و نادرست این واژه کم نیست و بسیاری از علائم و نشانه ها به طور اشتباه به سینوزیت نسبت داده می شود، باید گفت این بیماری بسیار شایع است و در اکثر بیمارانی که از گرفتگی بینی، ترشح پشت حلق و احساس درد یا پری در سر و صورت شکایت دارند، ردپایی از آن را می توان یافت. واقعیت این است که سینوزیت از آنچه اکثر مردم یا حتی پزشکان تصور می کنند، هم شایع تر است.
● سینوزیت چیست
از آنجا که پوشش داخلی بینی (که مخاط بینی نامیده می شود) در امتداد و متصل به پوشش داخلی سینوس های اطراف بینی است، هر پدیده یی که مخاط بینی را درگیر کند، به صورت بالقوه امکان درگیر کردن سینوس های اطراف بینی را نیز دارد. بنابراین هر حمله سرماخوردگی ویروسی که با علائم مربوط به بینی نظیر آبریزش بینی و عطسه تظاهر پیدا می کند، در واقع در همان زمان با مبتلا کردن پوشش سینوس ها باعث سینوزیت هم شده است. در بسیاری از موارد، این نوع سینوزیت حاد همراه با سایر علائم سرماخوردگی ظرف چند روز به تدریج تخفیف یافته و از بین می رود. ولی گاهی اوقات، التهاب ویروسی بینی و سینوس ها، منجر به فراهم آمدن زمینه یی برای رشد و تکثیر باکتری ها در فضای سینوس ها می شود. در این موارد است که سینوزیت حاد چرکی رخ می دهد.
سینوزیت حاد ممکن است به صورت خودبه خود یا با تجویز داروی آنتی بیوتیکی مناسب بهبود یابد و اثری از آن باقی نماند. در عین حال در گروهی از بیماران، سینوزیت به سادگی برطرف نشده و باقی می ماند که در این صورت ممکن است به سینوزیت مزمن تبدیل شود.
عوامل متعددی وجود دارند که می توانند مانع بهبود سینوزیت حاد شده و پیشرفت آن به سمت سینوزیت مزمن را باعث شوند. مهم ترین این عوامل، اختلالات ساختاری بینی و سینوس ها است. در حالت عادی، سینوس ها از طریق منافذ بسیار باریکی با فضای داخل بینی در ارتباط هستند. از طریق همین منافذ است که ترشحات داخل سینوس ها به داخل فضای بینی تخلیه شده و هوا از بینی به داخل سینوس ها هدایت می شود. در صورتی که به علت اختلالات ساختاری بینی این منافذ بسته یا تنگ تر از حالت عادی باشند، متعاقب بروز سینوزیت حاد، ترشحات داخل سینوس به درستی تخلیه نمی شود و هوا نیز به داخل آنها راه نمی یابد. به این ترتیب عفونت در سینوس باقی می ماند و مزمن می شود. انحراف تیغه میانی بینی و وجود سینوس ها و فضاهای هوایی اضافی یا بزرگ تر از حد معمول، از عوامل شایعی هستند که می توانند منجر به تنگ شدن منافذ سینوس ها شوند.
در گروهی از بیماران، حتی در صورتی که اختلال ساختاری وجود نداشته باشد هم سینوزیت مزمن ایجاد می شود. در این افراد معمولاً اختلال اولیه در پوشش یا مخاط داخل بینی و سینوس ها است و بروز سینوزیت مزمن ارتباطی با عفونت های قبلی بینی و سینوس ها ندارد. هر عاملی که منجر به اختلال در تخلیه ترشحات یا بروز التهاب غیرمعمول در مخاط بینی و سینوس ها شود، می تواند علتی برای ایجاد سینوزیت مزمن باشد. مخاط بینی و سینوس ها دارای سلول هایی است که در سطح خود دارای زوائد متحرک بسیار کوچکی تحت عنوان مژک هستند. حرکت این مژک ها، منجر به دفع ترشحات و آلودگی ها می شود. اختلال حرکت مژک ها به تجمع ترشحات، التهاب و پیدایش سینوزیت مزمن می انجامد.
برخی از افراد واکنش های التهابی غیرطبیعی دارند. در این دسته از بیماران فرآیندهای دفاعی بدن از حالت طبیعی خارج شده و گاهی منجر به بروز التهاب در بینی و سینوس ها می شوند. در بسیاری از موارد واکنش مخاط بینی و سینوس ها به التهاب و تجمع ترشحات به صورت ایجاد پولیپ است. پولیپ ها در واقع بخش هایی از مخاط هستند که به صورت غیرطبیعی متورم و ضخیم شده است. این پولیپ ها مسیر عبور هوا در بینی و منافذ و فضای داخلی سینوس ها را بیش از پیش مسدود می کنند و سبب تشدید علائم و نشانه های بیماری می شوند.
سینوزیت مزمن با برخی از بیماری ها همراهی دارد. به عنوان مثال ارتباط آن با بیماری آسم کاملاً شناخته شده است. در برخی از بیماران، آسم، سینوزیت مزمن همراه با پولیپ و حساسیت غیرطبیعی به آسپرین و داروهای شبیه آن به صورت همزمان مشاهده می شود. جالب اینجاست که در بسیاری از مواقع درمان سینوزیت و حذف پولیپ ها، منجر به تخفیف آسم نیز می شود.
● علائم و نشانه ها
علائم و نشانه های سینوزیت به نوع آن و مدت زمانی که در سینوس ها استقرار یافته است، بستگی دارد. اکثر بیماران از گرفتگی بینی شکایت دارند که ممکن است به صورت گهگاه یا دائمی رخ دهد. در مواردی که سینوزیت همراه پولیپ بینی است، معمولاً گرفتگی بینی شدید و دائمی است.
وجود ترشح در پشت بینی و حلق نیز شکایتی است که بسیاری از بیماران آن را ذکر می کنند. هر چند این پدیده مختص سینوزیت نیست، ولی در بسیاری از موارد همراه با آن دیده می شود. برخی از بیماران از احساس پری صورت و پشت چشم ها شاکی هستند و گروهی دیگر سردرد را نیز ذکر می کنند. البته واقعیت این است که برخلاف تصور عمومی، سینوزیت از علل شایع سردرد محسوب نمی شود.
تشخیص سینوزیت، با شرح حال و بررسی سوابق بیمار مطرح و با معاینه بینی و مشاهده نشانه های بیماری تایید می شود. امروزه آندوسکوپ های بینی و سینوس در دسترس هستند که با استفاده از آنها می توان مناطق مختلف بینی و سینوس ها (که با روش های قدیمی به صورت سرپایی و بدون بیهوشی قابل مشاهده نبودند) را بررسی و معاینه کرد. روش های مختلف تصویربرداری خصوصاً سی تی اسکن در تشخیص و پیگیری بیماران مبتلا به سینوزیت، کمک غیرقابل انکاری به متخصصان گوش، حلق و بینی کرده اند.
● نحوه درمان
درمان سینوزیت مانند اکثر بیماری های دیگر، برطرف کردن علل زمینه ساز آن است. استفاده از آنتی بیوتیک های مناسب، یکی از ارکان اصلی درمان است. با توجه به اینکه باکتری ها و سایر اجرام ایجادکننده انواع مختلف سینوزیت تا حدود زیادی شناخته شده هستند، اکثراً امکان تجویز آنتی بیوتیک مناسب پس از ارزیابی و تشخیص بیماری وجود دارد. گاهی لازم است همراه با آنتی بیوتیک خوراکی، از اسپری های ضدالتهاب بینی و شست وشوی بینی نیز کمک گرفت. در سینوزیت های چرکی حاد مخصوصاً انواعی که سینوس های پیشانی را درگیر کرده اند، به علت احتمال بالای بروز عوارض، ممکن است بستری در بیمارستان و دریافت آنتی بیوتیک داخل وریدی لازم باشد. در بیماران مبتلا به پولیپ بینی در بسیاری از موارد، از داروهای ضدالتهابی استروئیدی به صورت خوراکی یا تزریقی البته به میزان و مدت محدود استفاده می شود.
در مواردی که بیماری به دارو پاسخ نمی دهد، اقدامات جراحی مورد توجه قرار می گیرند. امروزه جراحی با کمک آندوسکوپ بینی که اصطلاحاً جراحی آندوسکوپیک عملکردی سینوس نامیده می شود، جای اغلب روش های قدیمی تر را گرفته است. با این روش بدون اینکه برشی روی بینی، صورت یا داخل دهان داده شود، با کمک آندوسکوپ از طریق سوراخ های بینی، سینوس های مختلف بررسی شده و مشکلات آنها تشخیص داده شده و برطرف می شود. به این ترتیب اقدامات وسیعی که سابقاً با صرف وقت و هزینه زیاد و با برش مناطق مختلف پوست و مخاط صورت می گرفتند، امروزه در دستان متخصصان جراحی بینی، با سرعت و دقت بیشتر و با درد و ناراحتی کمتر انجام می شوند.
+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

دیالیز صفاقی

دیالیز صفاقی در دنیا در دهه ۶۰ میلادی همراه با همودیالیز و پیوند کلیه مورد استفاده قرار گرفت و در کمتر از پنج دهه، جایگاه مناسب خود را در بسیاری از کشورهای جهان به دست آورد، اما شروع این روش در ایران با تأخیری ۴۰ ساله همراه بود...
برای نخستین بار، دیالیز صفاقی در سال ۱۳۷۲ در بیمارستان امام رضا (ع) شهر مقدس مشهد با افتتاح مرکزی با همین نام آغاز به کار کرد و پس از دو سال مراکز دیالیز صفاقی تهران نیز رفته‌رفته راه‌اندازی شدند.
دیالیز صفاقی طی سالیان اخیر رشد چشمگیری داشته و گستره وسیعی از استان‌ها و شهرهای کشورمان را پوشش داده است، به طوری که تعداد مراکز دیالیز صفاقی ایران هم اکنون به بیش از ۴۵ مرکز می‌رسد.
دیالیز صفاقی، نوعی درمان جایگزین کلیه است که در آن از پرده نیمه تراوای صفاق که به طور طبیعی در بدن وجود دارد، به عنوان فیلتری برای تصفیه خون استفاده می‌شود. استفاده آسان‌تر و انجام دیالیز در منزل یا محل کار، از جمله عواملی بوده که موجب شده همه ساله به تعداد بیمارانی که از این روش درمانی استفاده می‌کنند، اضافه شود.
زمانی که بیمار مبتلا به ESRD کاندید درمان جایگزینی کلیه RRT (Renal Replacement Therapy) شود، می‌توان دیالیز صفاقی را به عنوان انتخاب اول جهت RRT در نظر گرفت.
درمان جایگزینی با استفاده ازدیالیز صفاقی، شامل سه جزء است:
۱) کاتتر دیالیز صفاقی،
۲) محلول دیالیز صفاقی،
۳) پرده صفاق به عنوان غشای تبادل کننده مواد.
در این روش، کاتتر دایمی مخصوص، داخل حفره شکم تعبیه می‌شود تا محلول دیالیز صفاقی از ورای این کاتتر وارد حفره شکم شده و پس از dwell time مناسب، تخلیه محلول دیالیز صفاقی از حفره شکم صورت خواهد گرفت.
در شروع دیالیز، ترانسپورت پرده صفاق شناخته‌ شده نیست و تجویز اولیه بر اساس این فرض است که ترانسپورت صفاق متوسط است و پس از تعیین نوع ترانسپورت، تجویز دیالیز مناسب انجام خواهد شد.
دیالیز صفاقی به دو روش دستی (CAPD) و به کمک دستگاه (APD) امکان‌پذیر است.
● دیالیز صفاقی سرپایی مداوم (CAPD)
این نوع، بیش از سایر انواع دیالیز صفاقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. محلول دیالیز توسط خود بیمار وارد حفره صفاق شده و پس از دفع سموم بدن به داخل آن، با محلول جدید تعویض می‌شود. تعویض محلول سه تا چهار بار در روز انجام می‌گیرد و به این ترتیب دیالیز بیمار در حین انجام کارهای روزمره صورت می‌گیرد.
حجم و دفعات دیالیز صفاقی بر اساس شرایط بالینی بیمار، قابلیت ترانسپورت صفاق، میزان اولترافیلتراسیون و کفایت دیالیز تعیین می‌گردد.
معمولا حجم مایع دیالیز در هر تعویض، دو لیتر است و ورود مایع به داخل حفره صفاق حدود ۱۰ دقیقه و خروج آن حدود ۲۰ دقیقه طول خواهد کشید.
● دیالیز صفاقی خودکار (APD)
تعویض‌های دیالیز به صورت خودکار توسط دستگاه سایکلر، شب‌ها زمان خواب، انجام می‌گیرد.
● مزایای دیالیز صفاقی
مزایای دیالیز صفاقی عبارت‌اند از:
۱) یادگیری آسان
۲) انجام درمان توسط بیمار در منزل یا محل کار
۳) استقلال شخصی و امکان کنترل درمان
۴) برنامه درمانی قابل‌انعطاف
۵) قابلیت انجام در هر مکان تمیز
۶) محدودیت کمتر رژیم غذایی در مقایسه با همودیالیز
۷) عدم نیاز به سوزن برای انجام دیالیز
۸) کمتر بودن خطر برای ابتلاء به هپاتیت B و C
۹) کنترل مناسب فشارخون در مقایسه با همودیالیز
۱۰) حفظ و نگهداری طولانی‌تر کارکرد کلیه باقی‌مانده
۱۱) کیفیت بهتر زندگی.
مشاوره و آموزش مناسب بیماران در مرحله نارسایی مزمن کلیه و آشنایی پزشکان و پرستاران با دیالیز صفاقی کمک خواهد کرد که این روش در بسیاری از بیماران به عنوان قدم اول درمان جایگزینی کلیه انتخاب گردد.

هفته نامه سپید (www.salamatiran.com)

+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

بهترین زمان برای باردار شدن چه وقتی است؟

بهترین زمان برای باردار شدن بین بیست تا سی سالگی است. در این زمان بدن بیشتر از هر زمان دیگری انرژی و آمادگی لازم برای بارداری را دارد. البته بارداری در هر سنی مزایا و سختی های خاص خود را دارد اما بین بیست تا سی سالگی بدن از نظر آمادگی باروری در بهترین و مناسبترین وضعیت قرار دارد.
محققان تحقیقات زیادی در مورد زمان های متفاوت بارداری انجام داده اند و نتیجه اینکه بالاترین نقطه و اوج توانایی باروری در زنان در ۲۴ سالگی است.
تمامی خانم ها در هنگام تولد بالاترین میزان تخمک ها را جهت باروری دارند. یعنی در حدود یک میلیون تخمک. اما وقتی به سن بلوغ می رسند این میزان به حدود ۳۰۰ هزار عدد می رسد و مسئله اینجاست که از این تعداد فقط در حدود ۳۰۰ تخمک در دوره فعالیت تخمدانها آزاد می شود و امکان باروری می یابد.
هم چنان که سن افزایش می یابد تخمدانها هم پیرتر می شوند و تخمکها آمادگی کمتری برای باروری خواهند داشت. به همین دلیل است که امکان بروز مشکلات و اختلالات کروموزومی و ناهنجاری های ژنتیکی مانند سندروم داون در سنین پایین تر به مراتب کمتر از سنین بالا می باشد.
در عین حال احتمال بروز سقط جنین نیز در سنین بالا بیشتر است. این احتمال در زنانی که بین ۲۰ تا ۲۴ سال سن دارند احتمال سقط جنین ۱۰ درصد است در حالی که این رقم در زنان ۳۵ تا ۳۹ ساله ۱۸ درصد و زنان ۴۰ تا ۴۴ ساله به ۳۴ درصد می رسد.
در عین حال در دهه بیست سالگی احتمال ابتلا به انواع مشکلات رحم و اندومتر به مراتب کمتر است و بیماری های مقاربتی نیز در این سنین کمتر ایجاد می شود.
از طرف دیگر در دهه بیست سالگی بدن از نظر فیزیکی سالم تر است و فرد مبتلا به بیماری ها و ناراحتی های گوناگون نمی باشد. از این رو احتمال زایمان زودتر از موعد و تولد نوزاد نارس در سن کمتر از ۳۶ سال پایین می باشد.
لازم به ذکر است که بررسی ها نشان داده اینکه شما در اوایل دهه بیست سالگی اقدام به بارداری نمایید یا در اواخر آن تغییر چندانی نمی کند و تفاوت باروری در این محدوده سنی ناچیز و قابل چشم پوشی است.
در ضمن نکته قابل ملاحظه این است که فقط بارداری مهم نیست و پس از زایمان مراقبت های مربوط به نوزاد و اینکه مادر بتواند با بیداریهای کودک بیدار بماند و با خوابیدنهای او استراحت نماید در دهه بیست سالگی راحت تر است و پس از آن از نظر بدنی و فیزیکی فشار بیشتری را متحمل می شود.
به عقیده بسیاری از متخصصان سن ۲۵سالگی بهترین سن برای فرزند اول است. زیرا هم مادر سن مناسبی دارد و هم اینکه در بازیها و مراحل گوناگون رشدی کودک بهتر می تواند در کنارش باشد.
علاوه بر وضعیت جسمی افراد در دهه بیست سالگی از نظر ذهنی و عاطفی نیز انعطاف پذیری بیشتری دارند و ظرفیت بیشتری برای تحمل و پذیرش مسئولیت ها و تعهدات مربوط به فرزندان دارند.
از طرف دیگر مادر شدن در این دهه امکان تحصیل و آموزش دیدن را به شما می دهد. می توانید در این زمان فرزنددار شوید و سپس دوباره به جامعه و پرداختن به شغل و کارهای مورد علاقه برگردید. در صورتی که در سنین بالاتر اگر کار و حرفه خود را به جهت مسئولیتهای مادری رها کنید جذب دوباره بازار کار به مراتب سخت تر خواهد بود.
به همین دلیل از نظر بسیاری از مشاوران اقتصادی بارداری در این برهه از نظر مالی و اقتصادی نیز لطمه خاصی به خانواده نمی زند.
یعنی مادرانی که در سنین بالاتر اقدام به بچه دار شدن می کنند فرصتهای بسیاری را از نظر موفقیتهای اجتماعی و شغلی از دست می دهند.
اما از طرف مقابل فرزند داشتن در سنین کم نیز به دلیل تجربه کم والدین سختی هایی دارد و والدین به دلیل توجه زیاد به فرزند ممکن است از توجه کافی به یکدیگر غافل شوند. این امر در بسیاری موارد در مادران جوان منجر به افسردگی های پس از زایمان می شود و در پدران جوان نیز ناراحتی های ناشی از کمبود توجه همسرشان مشکل ساز است.
در بسیاری از موارد که ازدواجها در سنین پایین انجام می گیرد و زوجین خیلی زود تصمیم به بچه دارشدن می گیرند مشکلات زیادی به دلیل عدم آمادگی ها و تفاهمات لازم جهت پذیرش مسئولیتهای جدید ایجاد می شود.
بررسی ها نشان داده فرزندان زنانی که در سنین بین ۱۵ تا ۲۴ متولد شده اند از نظر رفتاری مشکلات بیشتری دارند و آن هم بیشتر به دلیل فقدان مهارتهای تربیتی لازم در مادران خیلی جوان است.
ارزیابی وضعیت والدینی که در دهه ۳۰-۲۰ و ۴۰ خود فرزنددار شده اند نشانگر ویژگیهای رفتاری و تربیتی متفاوت در این فرزندان است.
لازم به ذکر است که شما در هر سیکل عادت ماهیانه فقط تا ۲۵ درصد شانس بارداری خواهید داشت و بدین ترتیب یعنی در اوایل دهه بیست سالگی در سال در حدود۹۸ درصد و در اواخر این دوران در حدود ۸۴درصد شانس برای بارداری خواهید داشت.
در این دهه فقط ۷درصد از خانم ها دچار ناباروری می شوند و ۶ درصد نهایتا بچه دار نمی شوند. اما در دهه۴۰ سالگی احتمال اینکه افراد هرگز نتوانند بچه دار شوند تا ۶۴ درصد هم می رسد.
این مسئله در مورد خانم های دهه ۴۰سالی که سقط جنین دارند ۳برابر افرادی است که در دهه بیست سالگی هستند و در مورد ۴۵سالگی به بالا باز هم افزایش می یابد.
در ضمن در مورد ابتلای کودک به سندروم داوان در دهه بیست سالگی مادر احتمال یک به ۱۲۹۵ است و در دهه ۳۰ یک در ۷۵۹ می باشد.
با توجه به موارد فوق توصیه می کنیم که در هر سنی حتی در دهه بیست سالگی اگر قصد بچه دار شدن دارید حتما قبل از هرچیز با پزشک متخصص مشورت نمایید تا از جنبه های گوناگون از آمادگی شما برای این موضوع اطمینان حاصل کرده و موارد مورد نیاز را به اطلاعتان برساند.

سامانه اطلاع‌رسانی شبکه پزشکی کشور (www.pezeshki.net)
+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

هر آنچه باید بهداشت دهان و دندان بدانیم!!

مجموعه دهان و دندان‌ها به عنوان دروازه ورود غذا و آغازگر روند هضم و جذب غذا نقش بسیاری در آماده‌سازی نیازمندی‌های غذایی انسان به عهده دارند و بدون عملکرد درست این بخش از بدن و همکاری و مشارکت آن، تامین نیاز‌های غذایی انسان ممکن نیست .
امام صادق (ع) می‌فرمایند: مسواک زدن دوازده فایده دارد: از سنت‌های پیامبر (ص) است، دهان را پاکیزه می‌کند وسیله افزایش روشنایی چشم است، خدای مهربان را خشنود می‌کند، دندان‌ها را سفید می‌کند، لثه‌ها را محکم می‌کند، اشتهاآور است، بلغم را از بین می‌برد، حافظه را زیاد می‌کند، ثواب حسنات را ده چندان می‌کند، باعث شادمانی فرشتگان می‌شود، زردی دندان‌ها را زدوده و از جرم و پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند .
● وظایف دندان‌ها
دندان ها در سه عمل زیر نقش حیاتی بر عهده دارند .
۱) جویدن
۲) صحبت کردن
۳) حفظ زیبایی صورت
● انواع دندان
معمولا دندان ها را بر اساس وظیفه ای که دارند در سه گروه قرار می دهند .
الف) دندان‌های پیشین که عمل بریدن غذا را برعهده داشته و در زیبایی نقش موثری برعهده دارند .
ب) دندان‌های نیش که عمل پاره کردن غذا را انجام می‌دهند .
ج) دندان‌های آسیا که عمل له کردن و نرم کردن غذا را بر عهده دارند .
● اهمیت دندان‌های شیری و دائمی
هرفردی در طول زندگی دارای دو دسته دندان می‌باشد، شیری و دائمی :
دندان‌های شیری از شش ماهگی تا دو و نیم‌سالگی رشد می‌کنند و از ۶ تا ۱۲ سالگی به مرور می‌افتند و به جای آنها دندان‌های دایمی رویش می‌کنند که این دندان‌هاتا پایان عمر در دهان باقی می‌مانند .
● بوی بد دهان و علل آن
تاثیر نامطلوبی که بوی بد دهان در شخصیت یک فرد می‌گذارد با هیچ چیز قابل مقایسه نمی‌باشد. منشا بوی دهان که تحت هر شرایطی آزاردهنده است، عبارتند از :
۱) بوی موادی که احتمالا در طی روز مصرف کرده باشیم از قبیل سیر، پیاز، سیگار و ...
۲) بوی نامطبوع ناشی از بهداشت دهان و دندان ضعیف
۳) بوی ناشی از حلق و لوزه‌ها و سینوس‌های فکی که در کل به عنوان مجاورات دهان و دندان از آنها یاد می‌شود .
۴) بوی ناشی از بیماری‌های سیستمیک از قبیل آبسه ‌های ریه، دیابت، ناراحتی‌های گوارشی و غیره .
در یک دید کلی بوی دهان حتما علتی دارد و اینطور نیست که بگوییم دهان فلانی بد بو است. دهان هر انسانی با هر نژاد و ملیتی در شرایط سالم نباید بویی داشته باشد، اگر بویی مشاهده می‌شود صد در صد علتی دارد که نمی‌تواند خارج از این چهار موردی که ذکر شد باشد .
● پلاک میکروبی و پوسیدگی دندان
پس از خوردن غذا و مواد قندی اگر تمیز کردن دندان‌ها صورت نگیرد روی سطوح دندان‌ها یک لایه میکروبی بی‌رنگ، بسیار چسبنده و حاوی خرده ‌های مواد غذایی، مواد قندی و میکروب‌های داخل دهان تشکیل می‌شود که به آن پلاک میکروبی می‌گویند .
پلاک میکروبی با آب به تنهایی پاک نمی‌شود بلکه با مسواک و نخ دندان می‌توان آن را از سطوح دندان برداشت. در صورتی که به طور مرتب مسواک نزنید، پلاک به مرور تبدیل به یک لایه سخت و قابل دیدن به نام جرم دندان می‌شود .
● پوسیدگی دندان
دندان‌ها بیشتر در سه منطقه دچار پوسیدگی می‌شوند، زیرا در این مناطق پلاک میکروبی بیشتر تشکیل شده و باعث پوسیدگی می‌شوند .
۱) شیار‌های سطح رویی دندان‌ها
۲) سطوح کناری دندان‌ها (سطوح بین دندانی )
۳) ناحیه اتصال لثه به دندان
● بهداشت دهان و دندان
▪ خمیر دندان
در رعایت بهداشت دهان و دندان، نوع خمیر دندان حداقل نقش را دارد. واقعیت این است که همه خمیردندان‌ها شامل این مواد هستند: مواد شوینده، مواد ساینده، مواد کف‌کننده، مواد خوشبوکننده، مواد حاوی فلوراید و یک ماده‌پایه‌ای که ماده اصلی خمیر دندان را تشکیل می‌دهد .
همه خمیر دندان‌ها این مواد را دارند و فرقی که با هم دارند جزئی بوده و بسته به نوع مواد خوشبوکننده و یا نوع بسته بندی خمیر دندان‌ها می‌باشد که این اختلاف هم نقش چندانی در بهداشت دهان و دندان بازی نمی کند .
▪ نوع مسواک
نوع مسواک بر خلاف خمیر دندان، از اهمیت فوق‌العاد‌ه‌ای برخوردار است. چرا؟ چون نقش اساسی در بهداشت دهان و دندان را دارد. شما بدون خمیر دندان می‌توانید به‌خوبی دندان‌ها را تمیز کنید اما اگر مسواک خوبی نداشته باشید، این امر غیرممکن است. برای همین سعی می‌کنیم شرایط یک مسواک خوب را برایتان بگوییم .
یک مسواک خوب آن است که بعد از اینکه مدتی استفاده شد، پرزهای آن پخش و پلا نشود. مسواک اگر خوب باشد به جای اینکه در طی دو هفته حالت خود را ازدست بدهد، سه تا چهار ماه بدون اینکه پرزهایش مشکلی پیدا کند، کار می‌کند. چرا باید به پرزهای مسواک اهمیت بدهیم؟ زیرا تمیز کردن دندان‌ها وقتی میسر است که پرز‌های مسواک حالت ارتجاعی خود را از دست نداده باشد. خاصیت ارتجاعی پرز‌های مسواک به این حالت گفته می‌شود که وقتی پرز مسواک راخم کردید، به حالت اولیه خود برگردد. این حالت باعث می‌شود که پرزها مواد غذایی را به خوبی تمیز کنند. اگر این حالت نباشد، پرزهای مسواک موقعی که بر روی دندان می‌کشیم به جای اینکه مواد غذایی را تمیز کنند. از روی آن سر می‌خورند و رد می‌شوند .
▪ انتخاب نوع مسواک
ـ مسواک باید رشته‌های نایلونی داشته باشد .
ـ رشته‌های مسواک باید نرم یا متوسط باشد .
ـ اندازه سر مسواک باید متناسب با دهان فرد باشد و همچنین لازم است مسواک کودکان کوچکتر از بزرگسالان باشد .
▪ مسواک برقی
مسواک‌ها با طرح ‌های گوناگون در دسترس هستند. استفاده از مسواک‌های برقی به جای مسواک دستی امروزه موردتوجه قرار گرفته است. طرح‌های جدید مسواک‌های برقی امکان برداشت آسان تر پلاک را داده است. اگر چه به طور کلی مسواک‌های برقی نسبت به مسواک‌های دستی برتری ندارند، ولی در برخی افراد مانند بیماران ناتوان و بیماران بستری در بیمارستان، افرادی که از وسایل ارتودنسی ثابت استفاده می‌نمایند و برای ترغیب کردن بچه‌ها به مسواک زدن مفید می‌باشند .
▪ نخ دندان
نخ دندان می‌تواند موم دار یا بدون موم باشد. در حال حاضر استفاده از نخ دندان بدون موم رایج‌تر است زیرا گفته می‌شود الیاف این نوع نخ دندان در حین کار از هم باز شده و باعث برداشت پلاک و مواد زائد بیشتری می‌شود. بدین ترتیب فضا‌های بین دندانی را تمیزتر می‌نماید .
● عوامل موثر در آسیب‌پذیری دندان
الف) شکل ظاهری دندان: دندان‌هایی که دارای شیار‌ها و فرو رفتگی‌هایی در سطح جونده می‌باشد که محل مناسبی برای جذب و نگهداری میکروب‌ها و مواد غذایی است، حتی با مسواک زدن نیز به‌طور کامل تمیز نمی‌شوند و مستعد پوسیدگی هستند .
ب) زمان آهکی شدن: در زمان آهکی و ساخته شدن دندان‌ها عوامل مختلفی می‌تواند باعث ایجاد نقص ساختمانی هم در مینا و هم در عاج دندان شود که این بافت‌ها تا حدی مقاومت کمی نسبت به عوامل پوسیدگی زا دارند .
ج) زمان رویش و نوع رویش: دندان‌های دائمی در پنج و نیم تا هفت سالگی رویش می‌یابد و اکثر والدین آنها را شیری به حساب آورده و مراقبت کمتری از آن به عمل می‌آورند، یک تا یک و نیم سال نیز طول می‌کشد تا در تماس با دندان مقابل قرار گیرد. در این مدت به علت فقدان فعالیت عمل جویدن توسط این دندان و عدم وجود مهارت لازم در کودک برای تمیز کردن آن، درشرایط مستعدکنند‌ه‌ای برای پوسیدگی ایجاد می‌شود .
د) تکامل پس از رویش: از آنجایی که در یک دوره ۱۸ تا ۲۴ ماهه این دندان‌ها در محیط دهان به بلوغ و تکامل می‌رسند، احتمال پوسیدگی دندان در این مدت بسیار است .
هـ) عدم رعایت بهداشت دهان و دندان توسط والدین :
● روش‌های پیشگیری از پوسیدگی دندان :
۱) کنترل پلاک با رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده صحیح از مسواک و نخ دندان
۲) دریافت فلوراید کافی
۳) سیلانت‌تراپی (شیار پوش )
۴) تغذیه مناسب
۵) کاهش میزان مصرف مواد قندی
۶) کاهش تعداد دفعات مصرف مواد قندی
۷) استفاده از مواد قندی به همراه وعده ‌های اصلی غذا
۸) مصرف شیر، لبنیات و مواد غذایی حاوی فلوراید (چای -ماهی )
۹) استفاده از میوه‌ها و سبزی‌های تازه مثل سیب، هویج و کاهو
● نقش فلوراید در پیشگیری از پوسیدگی :
۱) اضافه نمودن فلوراید به آب آشامیدنی .
۲) زمانی که دسترسی به آب‌های آشامیدنی حاوی فلوراید نباشد می‌توان از قرص ‌های حاوی فلوراید استفاده نمود .
۳) استفاده از فلوراید به صورت موضعی .
۴) فلوراید تراپی به صورت موضعی باید از دو و نیم تا سه سالگی با دندانهای شیری شروع شود .
۵) دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید: گزارش‌های فراوانی در مورد تاثیر دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید وجود دارد؛ گزارش نموده‌اند که بر اثر استفاده از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید میزان میکروب‌های موجود روی مینا به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد .
۶) فلوراید در شیر: استفاده از شیر‌های حاوی فلوراید نیز نتایج مطلوبی در کاهش پوسیدگی به دنبال دارد .
● فیشور سیلانت ( مواد مسدود کننده شیار‌ها )
گزارش‌هایی درباره استفاده از مواد مسدودکننده شیارها منتشر شده که موجب گردیده است، علاقه زیادی به استفاده از این مواد به وجود آید. بعضی شواهد نشان می‌دهد که اگر مواد مربوطه به طور صحیح و شیار‌ها دقیقا و بدون هیچ‌گونه نشت مسدود گردند، میزان پوسیدگی شیار‌ها تا یکی دو سال بعد کاهش می‌یابد .
● ترومای دندان چیست ؟
ضربه به دندان‌ها براثر افتادن بچه در موقع بازی، کتک کاری و تصادف با وسایل نقلیه که باعث آسیب به دندان‌ها می‌شود را ترومای دندانی می‌گویند .
دندان‌های شیری به علت سن کم کودک آمادگی زیادی برای پذیرش ضربه دارند. مطالعات نشان می‌دهد که ۳۰ درصد کودکان زیر هفت سال دارای سابقه ضربه به دندان‌های شیری می‌باشند .
در سن ۶ تا ۲ ۱ سالگی که دوره‌ای پرجنب و جوش برای کودک به شمار می‌رود، میزان صدمات افزایش می‌یابد به طوری که اکثر صدمات وارده به دندان‌های قدامی مخصوصا دندان‌های قدامی میانی فک بالا می‌باشد. امروزه به علت افزایش تحرک و فعالیت ورزشی، پسران دو برابر دختران در معرض صدمات قرار دارند .
● اقدامات لازم درهنگام بیرون افتادن دندان :
▪ ابتدا دندان را پیدا کنید .
▪ برای برداشتن دندان آن را از ناحیه تاج بگیرید و به ریشه دندان دست نزنید .
▪ با فشار ملایم آب ولرم آن را بشویید، درموقع شستن روی ریشه نباید دست یا پارچه کشید زیرا الیاف نگهدارنده آسیب می‌بینند .
▪ در صورت امکان دندان را در حفره خود قرار دهید (در صورتی که محل دندان آسیب زیادی ندیده باشد )
▪ در صورتی که قادر به قرار دادن دندان در محل خود نمی‌باشید، آن را در یک لیوان شیر یا آب جوشیده سرد قرار دهید. در صورت در دسترسی نبودن، از آب معمولی یا دستمال تمیز مرطوب استفاده کنید. توجه داشته باشید هیچ وقت دندان را در محیط خشک نگهداری نکنید .
● راه‌های پیشگیری از ضربه (تروما )
پیشگیری همیشه مقدم بر درمان است. روش هایی که می‌توانند شیوع صدمات را کاهش دهند، عبارتند از :
۱) آموزش مخصوصا آگاه نمودن معلمان، والدین و دانش آموزان نسبت به نحوه پیشگیری از صدمات تروماتیک و تعلیم روش‌هایی که عوارض ناشی از این صدمات را کاهش می‌دهد .
۲) مراقبت از دانش‌آموزان از جمله در برابر افتادن و مشاجره کودکانه
۳) استفاده از کمربند‌های محافظت کننده و تهیه صندلی‌های مطمئن برای اتومبیل .
۴) استفاده از محافظ‌های دهانی .

سامانه اطلاع‌رسانی شبکه پزشکی کشور (www.pezeshki.net)
+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

نگاهی به مدیریت اچ‌آی‌وی/ایدز درکوبا

● چشم‌اندازها و عملکرد در درمان ضدرتروویروسی
کوبا از نادر کشورهای در حال توسعه است که برنامه‌ جامع‌ بهداشتی برای مبتلایان به HIV/AIDSتدارک‌ دیده‌است. کلید موفقیت این کشور آن است که به‌جای آن‌که منتظر دیگر کشورها باشد ،خواست سیاسی عمل‌گرا داشته‌است.برنامهHIV/AIDSآنها بر چنان سیستم جامع مراقبتهای‌بهداشتی استوارشده که توانسته نظارت دقیقی را بر انتقال‌خون وفرآورده‌های آن و همچنین پیشگیری از انتقال ویروس از راه مادر-فرزندی فراهم‌آورد.داروهای ضدرتروویروسی نیز توسط منابع کوبایی تهیه‌شده وبه راحتی در اختیار مبتلایان قرارمی‌گیرد.
جزیره کوبا دارای ۱۱ میلیون نفر جمعیت ومساحتی در حدود ۱۰۰۰۰۰کیلومتر مربع است.IMR(مرگ ومیر شیرخواران )معادل ۵/۶در ۱۰۰۰۰۰تولد بوده،وامید به زندگی نیز در حد ۷۵ سال است.وجود یک سیستم پیشرفته همه‌گیرشناختی و مراقبتی ،تضمین کننده تحت‌کنترل‌بودن اکثر بیماری‌های عفونی است؛ مالاریا، فیلاریازیس لنفاوی، وبا و تب زرد به‌طور کامل ریشه‌کن شده‌است.
میزان شیوع HIVدر کوبا رقمی معادل۰۵/۰درصداست که پایین‌ترین رقم در آمریکا ویکی از پایین‌ترین میزان‌های آن در جهان است.
از سال ۱۹۸۶تا سپتامبر ۲۰۰۳تعداد ۵۰۱۸مورد ابتلا گزارش شده است (Castro۲۰۰۳,Perez-Avila,Perez-Correa,۲۰۰۳)۷۹%این افراد مذکر بودند که عمدتآاز طریق مقاربت با دیگر مردان ،آلوده‌شده اند.۲۱در صد مبتلایان را زنان تشکیل می دهند ونسبت مرد به زن درابتلا به این ویروس ۴به ۱ است.
علیرغم مراقبت‌های زودرس وشدید جهت کنترل همه‌گیری،افزایشی درتعداد مبتلایان به HIVاز سال ۱۹۹۶ به‌بعد دیده‌می‌شود.(شکل۱).این موضوع می تواند تاحدی به مشکل اقتصادی سال‌های ۱۹۹۲تا۱۹۹۵مربوط‌باشد. دراین سال‌ها کوبا اکثر شرکای استراتژیک اقتصادی خود از کشورهای سابقا سوسیالیستی را ازدست‌داد. هم‌چنین گزارش‌شده‌است ( Hsiehوهمکاران) که افزایش در تعداد آزمایش‌های به‌عمل‌آمده از مردم و ،شناسایی افراد دارای شرکای جنسی متعدد به‌ویژه مردان همجنس‌باز،به این مساله کمک‌کرده‌است.مثلا از آن‌جایی‌که توصیه‌می‌شود همه تماس‌های‌جنسی مبتلایانِ جدید نیز تحت آزمایش قرار گیرد،لذا تقریبآسالانه ۵/۱تا۶/۱میلیون مورد آزمایش در کوبا به‌عمل‌می‌آید.در نتیجه تعداد چشمگیری از این همجنس‌بازان ،اچ‌آی‌وی‌مثبت گزارش‌می‌شوند.
▪ نکته:هیچ مورد انتقال بین زنان همجنس-غیر همجنس‌باز یافت‌نشد
● نگاهی به مدیریت HIV/AIDSدر کوبا ۱
در سال ۱۹۸۳ وبه دنبال گزارش‌های اولیه مبنی بر وقوع بیماری ایدز،کمیته ملی ایدز توسط دولت کوبا تشکیل‌شد ودر هر بیمارستان سیستم مراقبت اپیدمیولوژیک برای شناسایی تظاهرات بالینی ایدز راه‌اندازی‌شد.
اهداف اصلی کمیته ملی ایدز عبارت بوداز:
ـ توسعه برنامه ملی پیشگیری از ایدز برای توده مردم وگروه‌های‌پرخطر.
ـ توسعه شبکه ملی آسایشگاهی برای پذیرش بیماران اچ‌آی‌وی‌مثبت.
ـ هدایت، نظارت، ومراقبت اپیدمیولوژیک.
ـ هدایت تحقیقات علمی و تولید زیست‌فنٌاورانه(بیوتکنولوژی)دراین زمینه.
ـ تلاش ماندگار برای پیش‌گیری از :انتقال مادر-فرزندی ویروس،عفونت‌های‌فرصت‌طلبِ همراه،و درنهایت،بیماری‌ایدز.
اولین بیمار ایدزی در اواخر سال ۱۹۸۵ شناسایی‌شد.او مرد غیرهمجنس‌بازی بود که از مسافرت شغلیِ خارجِ کشور بازمی‌گشت.از آن‌زمان به بعد وزارت‌بهداشت‌عامه اقدام‌های معمول اپیدمیولوژیکی راکه برای سایر بیماری‌های‌منتقله از راه جنسی به‌کارمی‌رود در این زمینه آغازکرد.
از سال ۱۹۸۶تماس‌های جنسی بیماران اچ آی‌وی‌مثبت،تحت پوشش برنامه‌آگاه‌سازی‌ِشرکای‌ِجنسی قرارگرفت .بدین‌منظور همه افرادی که با بیمار مبتلا تماس‌جنسی داشتند تا یک‌سال پس از آخرین تماس‌جنسی وهر شش‌ماه یک‌بار تحت آزمایش اچ‌آی‌وی قرارگرفتند( Hsiehوهمکاران.، ۲۰۰۱ ).انجام آزمایش کاملا اختیاری بود ونتایج آن به اطلاع مسوولین مربوط می‌رسید.از سال ۱۹۸۷ بیماریابی ایدز وسیع‌تر شد و گروه‌های خاص نظیر اهداکنندگان‌خون،زنان‌باردار،وبالغین مبتلا به سایر بیماری‌های آمیزشی را نیز تحت‌پوشش‌قرارداد.هم‌چنین زندانیان،پرسنل‌جدیدالورودنظامی،افرادی که از سال ۱۹۷۵ به بعد به مناطق حاره( که دارای همه‌گیری بالایِ بیماری‌های‌عفونی هستند)مسافرت‌کرده‌اند،وهمچنین افرادی که تماس‌های‌متعدد با خارجیان داشته‌اند نیز به لیست بیماریابی اضافه‌شدند.ضمناً این آزمایش برای تمامی مُراجعینی که خود مایل به آگاهی از وضع جسمانی خود بودند یا به توصیه پزشک به آزمایشگاه مراجعه‌می‌کردند نیز در آزمایشگاه‌های‌بی‌نام(anonymous)وبه‌صورت محرمانه،انجام‌می‌شد.
● آسایشگاه‌های ایدز
دولت کوبا در ماه آوریل ۱۹۸۶اولین مورد مرگ بر اثر ایدز و نیز وجود بیماری در کشور را اعلام‌کرد.هم‌زمان با آن ،سیاست ویژه‌ای مبتنی‌بر نگه‌داری بیماران ایدزی در آسایشگاه‌های‌ویژه ،اعمال‌شد.هدف از این‌کار عبارت‌بوداز:
ـ ایجادِ مراقبتِ بهینهِ پزشکی برای مبتلایان
ـ پی‌بردن به تاریخچه‌طبیعی همه‌گیری در کوبا
ـ جلوگیری از گسترش همه‌گیری
از سال ۱۹۸۶تا سال۱۹۹۳تمامی مبتلایان به اچ‌آی‌وی منحصراً در آسایشگاه‌های چهارده‌گانه‌ای که در نقاط مختلف کشور برپاشده‌بود نگه‌داری‌می‌شدند.(Scheper-Hughes, ۱۹۹۳; Pérez Stable, ۱۹۹۱; Santana, Fass,Wald, ۱۹۹۱; Santana, ۱۹۹۲) این آسایشگاه‌ها به‌مانند مجتمع‌های‌حومه‌شهرها دارای چندین جریب زمین بود که در آن بنای‌مجهز یک یا دوطبقه دوبلکس وجودداشت و دراطراف آن باغی کوچک به‌همراه چمن‌زاری‌پُرپُشت تعبیه‌شده‌بود.در هر واحد دونفر دوست یا همسر زندگی‌می‌کردند.مراقبت‌های‌پزشکی توسط پزشکان‌ خانواده که در محل مستقربودند ارائه‌ می‌شد. بیماران به‌طور دوره‌ای تحت ارزیابی قرارمی‌گرفتند و نمونه خون آن‌ها در آسایشگاه و بیمارستان‌ها و یا موسسه ‌طب‌حارٌه پدرو کوری(IPK) مورد آزمایش قرارمی‌گرفت. در همین‌حال گروهی‌ویژه شامل متخصصین‌ بهداشت‌ عمومی، اپیدمیولوژیست‌ها، روان‌شناسان، پزشکان‌ مراقبت‌ کننده از بیماران‌آ سایشگاه‌ها، و فعالانِ ایدز به‌طور مداوم سرگرم مطالعه استراتژی‌های گوناگون برای بهبود روش‌های مراقبت این بیماران بودند. (PLWA).
احداث آسایشگاه‌های ایدز باعث ایجاد مناقشه های بسیاری شد و منتقدین معتقدبودند این کار سبب نقض حقوق مبتلایان به ویروس ایدز می شود.
با این وجود «آویوا چامسکی»در کتاب خود به نام Dying for Growth که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد چنین نوشت:«نظر اساتید پزشکی ایالات متحد که برنامه ایدز کوبا را مطالعه کرده اند،بر این است که برنامه دولت کوبا در راستای برخورد با بیماری ایدز،کاملا با دیگر سیاستهای این دولت در برخورد با سایر بیماریها و همه گیری ها مطابقت دارد»
«پُل فارمر» درسال ۲۰۰۳ در آسیب‌شناسی‌قدرت چنین نوشت:«برنامه بحث برانگیز ایدز که توسط وزارت بهداشت عامه کوبا ارائه شده است،ناقض هیچ کدام از قوانین کشوری یا بین المللی نیست»..
در اواخر سال ۱۹۹۳ وبه دنبال توصیه گروهی از متخصصان،سیستم مراقبت سرپایی برای بیمارانی که مایل به ترک آسایشگاهها بودند راه اندازی شد.
در حال حاضر این فرصت به مبتلایان به ویروس ایدز داده می شود که بین زندگی در آسایشگاه یا دریافت خدمات بطور سرپایی هر کدام را که مایل باشند انتخاب کنند،و از سال ۱۹۹۴ بیشتر این مبتلایان ترجیح دادند که از خدمات سرپایی استفاده کنند.
به طوری که در سپتامبر ۲۰۰۳،شصت درصد از مبتلایان مایل به دریافت خدمات سرپایی وفقط چهل درصد از آنان مایل به اقامت در آسایشگاهها بودند.
به بیمارانی که علاقه مند به اقامت در آسایشگاهها برای دوره های سه تا شش ماهه هستند،علاوه بر مراقبت پزشکی لازم وارائه خدمات مورد نیاز برای هر بیمار،ارزیابی روانشناختی وبالینی نیز انجام می شود وبیماران از رژیم غذایی پُرکالری نیز بهره مند می شوند.
ضمنا بیماران مقیم آسایشگاهها،در برنامه آموزشی هشت هفته ای(جعبه ۱)برنامه آموزش مراقبت از جسم خود شرکت می کنند.
حقوق بیماران در زمان اقامت در آسایشگاه،بطور کامل پرداخت می شود.
بیمارانی که تمایل به اقامت در منزل ودریافت خدمات سرپایی دارند، باید هر روز به درمانگاه‌روزانه مراجعه کنند وهمان خدمات فوق الذکر به ایشان نیز ارائه شود.
برای اطمینان از تغذیه خوب بیماران ،به آنان سهمیه غذایی ویژه داده می شود
همه بیماران آلوده به ویروس ایدز،چه ساکنان آسایشگاهها وچه بیماران سرپایی، پس از گذشت چند ماه اول ،توسط پزشکان خانواده بطور سرپایی مراقبت خواهند شد.
● برنامه ضد رتروویروسی
▪ تاریخچه
از سال ۱۹۸۶ به بعد و برای تمام بیماران آلوده به ویروس ایدزدر کوبا، فرآورده های تقویت کننده دستگاه ایمنی تجویز می شود.
از سال ۱۹۸۷ داروی زیدووودین(ZDV)برای بیماران ایدزی (مرحله پیشرفته بیماری-م)تجویز شد.
در سال ۱۹۹۶ و به دنبال کنفرانس جهانی ایدز، که هارت (مخفف درمان بسیار فعال بر ضد رتروویروس) به عنوان درمان اصلح اینگونه بیماران مطرح شد،وزارت بهداشت عامه این داروها را تهیه ودر اختیار کودکان مبتلا ومادرانشان گذاشت.
از سال ۱۹۹۷به بعد داروی زیدووودین به زنان باردار مبتلا داده می شود تا از انتقال مادر-جنینی ویروس جلوگیری کند.پس از زایمان نیز به این مادران شیرخشک داده می شود.
در طی سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ ،یکصد بیمار تحت درمان مداوم با داروهای اهدایی ضد رتروویرووسی بودند.
در همین زمان دولت ،کمیسیون ملی ایدز،و وزارت بهداشت عامه در حال بررسی تولید مشابه ژنریک این داروها در کشور بود.
درابتدا زیدووودین و به دنبال آن لامی وودین(۳TC)، اِستاوودین(D۴T)،زال‌سی‌تابین(DDC)،دیدانوزین(DDI)،و ایندیناویر(IDV)در کوبا تولید شد.
در اوایل سال ۲۰۰۱ این داروها پیش از تجویز به بیماران ،تحت آزمایشهای معادل زیستی قرار گرفته و موفق به اخذ مجوزهای لازم از مراجع علمی کشور شد.
در حال حاضر نیز کوبا در حال مطالعه برای تولید نِوی راپین(NVP)، آباکاویر(ABC)،افاویرِنز(EFV)،و نل‌فی‌ناویر(NFV) است.
پس از ورود داروهای کوبایی به بازار،تعداد بیماران بهره مند از درمان ضدرترووویروسی به نحو چشمگیری افزایش یافت (شکل ۲)و پوشش هارت در سال ۲۰۰۳ به صد درصد رسید(جعبه ۲).
▪ واقعیت های عینی
برنامه ARTموجب تاثیر بیشتر اقدامات،تسهیلات،وتجربه ها شده،ودر جهت رسیدن به این اهداف است:
ـ کارکنان مراکز مراقبت از بیماران آلوده به ویروس ایدز بتوانند از عهده انجام آن بر آیند.
ـ تمامی پزشکانی که در حال ارائه خدمت به بیماران آلوده به ویروس هستند با این روش آشنایی پیدا کنند.
ـ موجب ایجاد پرونده ملی الکترونیک برای سهولت در مراقبت شود
ـ تاثیر و اطمینان از داروهای تولید شده در کوبا را نشان دهد.
ـ اثبات کند که کشورهای فقیر نیز با اتکا به مهارتهای فنی و قابلیت های خود قادر به ارائه «هارت» به بیماران هستند وضعف فعلی اینگونه کشورها نه به خاطر کمبود منابع بلکه به علت نداشتن اراده سیاسی است.
داروها و رژیم های مورد استفاده:
رژیم درمانی خط اول درمان براساس داروهای تولیدی کوبا عبارت است از:
ـ ZDV, ۳TC, IDV
ـ ZDV, DDI, IDV
ـ D۴T, ۳TC, IDV
ـ D۴T, DDI, IDV
این ترکیب‌های دارویی‌ِسه‌گانه در ابتدا برای همه بیماران استفاده می‌شود.
اما بیماران تحت درمانی که مبتلا به سل هم شوند روی درمان دوگانه با دو «مهارکننده معکوس ترانس کریپتاز نوکلئوزیدی»«NRTI»با «نِوی‌راپین» یا«نلفی‌ناویر» به عنوان خط دوم درمان گذاشته می شوند.
برای سایر بیماران، از داروهای «مهارگر پروتئاز»، در صورت وجود ، به عنوان خط دوم درمان استفاده می شود.
▪ معیارهای شروع ART(درمان ضد رتروویروسی)
افراد آلوده به ویروس ایدز در صورت داشتن معیارهای زیر،تحت درمان «هارت»قرار می گیرند:
ـ اثبات تشخیص با دو آزمایش «الایزا»ی اولیه وبه دنبال آن آزمایش «وسترن بلات»مثبت.
ـ تعداد یاخته CD۴کمتر از ۳۵۰ در میلیمتر مکعب
ـ بارویروسی بیشتر از ۵۵۰۰۰ نسخه در میلی لیتر و
ـ وجود عفونت فرصت‌طلب
برای هر بیمار یکی از چهار رژیم دارویی اولیه شروع شده وکارتی به او داده می شود تا داروها را از داروخانه بیمارستان دریافت کند.
پزشکان بخش سرپایی و آسایشگاهها موظف به مراقبت دقیق از بیماران هستند.
تاریخچه پزشکی شامل نتایج مراقبت مداوم آنها در پایگاه الکترونیکی داده ها (SIDA/TRAT)متمرکز در IPK وارد می شودمی شود.
کمیته های فنی بالینی حامی برنامه های ضدرتروویروسی در IPKو کمیسیون فنی و ملٌی ایدز مستقر شده است.
کار آنها تدوین راهنما و معیارهای انتخاب بالینی و،طرح نقشه درمانی برای شروع ART در بیماران است.
انتخاب نوع درمان به زودی بر عهده کارکنان مراکز درمانی گذاشته خواهد شد.
● جعبه۲
▪ تاریخچه درمان ARV در کوبا
ـ ۱۹۸۷ درمان تک دارویی با ZDV برای ایدز
ـ ۱۹۹۶ دولت کوبا برای هرزن وکودک اچ آی وی مثبت سالانه ۱۴۰۰۰ دلار بابت خرید ZDV و ۳TC و (ساکی‌ناویر)می‌پردازد.SQV
ـ مقادیر اندکی از داروی ZDVتولید می شود.
ـ «هارت»به عنوان درمان برتر ایدز معرفی می شود.
ـ اوایل ۲۰۰۱ داروهایZDVو DDIو D۴Tو۳TCو DDC و IDV در کشور تولیدشده و کاربردهای درمانی آن افزایش می یابد
ـ آوریل ۲۰۰۱ دستورالعمل ملی مداوا با داروهای ژنریک صادر ودرمان رسمی وبین المللی «هارت»آغاز می‌شود.
ـ ۲۰۰۳ پوشش «هارت» به صد در صد می رسد.
ـ تولید آزمایشگاهی NVPو NFVو ABCو EFV
● جعبه ۲
چک لیست مراقبت بیمار
ـ هر سه ماه یک بار:انجام آزمایش شامل شمارش تمام یاخته های خونی(CBC) LDH ، GPT ، GOT ، قند خون ،تجزیه ادرار، آزمونهای عملکرد کلیه،بیلی روبین،واندازه گیری یاخته های CD۴به منظور ارزیابی عوارض جانبی داروها ووضعیت بیمار.
ـ هر شش ماه یک بار یا هر زمان که متوجه کاهش تعداد یاخته های CD۴ شوند:روشهای اندازه گیری بار ویروس
ـ هر۴تا۸هفته:ویزیت پزشکی واندازه گیری وزن،ثبت نتایج آزمایشگاهی در پرونده بیمار
آزمایشهای پیچیده نظیر «بارویروسی»و اندازه گیری تعداد CD۴در IPKانجام می شود اما سایر آزمایشها درهمان بیمارستان استان و آسایشگاه قابل انجام است.
ـ LDH=lactic dihydrogenase;
ـ GPT=glutamic pyruvic transaminase;
ـ GOT=glutamic oxaloacetic transaminase
▪ منابع انسانی وظرفیت سازی
نظام مراقبت بهداشتی کوبا دارای سه سطح بوده وتامین کننده مراقبت بهداشتی فراگیر،رایگان و سهل الوصول برای همه شهروندان کوبایی است.
سطح اولیه مراقبت را پزشکان خانواده،سطح دوم را آسایشگاههای مراقبت از بیماران اچ آی وی مثبت و بیمارستان های استانی،و سطح سوم را موسسه های تحقیقاتی تشکیل می دهد.
کارکنان همه سطوح بهداشتی در پروتکل ملی ARTدرگیر هستند.
در هر استان حداقل چهار پزشک مسوول وجوددارد که با گروه مستقر در IPKدر ارتباط کاری تنگاتنگ هستند.ضمنا مسوولیت ثبت داده ها در پایگاه رایانه ای داده ها(SIDA/TRAT) نیز بر عهده این پزشکان است.
پزشکان شاغل در IPK،آسایشگاههای ایدز،بیمارستانهای شهری واستانی، همانند پزشکان خانواده وپرستاران،دارو تجویز کرده،بر نحوه درمان ARV نظارت کرده و بیماران را پیگیری می کنند.

پایگاه اطلاع‌رسانی فرهنگ توسعه (www.farhangetowsee.com/)
+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

تاثیر تغذیه بر فشار خون

بیماری پرفشاری خون یکی از مهم ترین مشکلات بهداشتی در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه است که در صورت درمان نشدن موجب بروز بیماری‌های قلبی - عروقی که به عنوان دومین عامل مرگ‌ومیر در جهان مطرح است می‌شود. فشارخون بالا عامل مرگ ۱/۷ میلیون نفر (حدود ۱۳ درصد از کل مرگ‌ومیرها) در جهان است و ۴/۴ درصد از کل بار بیماری‌ها نیز به فشارخون بالا نسبت داده می‌شود. ۶۰۰ میلیون نفر در جهان دارای فشارخون بالا هستند و در آمریکا از هر چهار نفر، یک نفر دچار پر فشاری خون است. سکته مغزی، بیماری‌های قلبی، نارسایی کلیوی و سایر بیماری‌ها تنها به افرادی که فشارخون بالا دارند محدود نمی‌شود بلکه در افرادی که فشارخون آنها کمی‌بالاتر از حد طبیعی است نیز بروز می‌کند. پرفشاری خون از هر سنی ممکن است شروع شود ولی بیشتر از دوره میانسالی یا سالمندی آغاز می‌شود...

● عواملی که فشار خون را بالا می‌برد
از عوامل موثر در بروز پر فشاری خون می‌توان به استرس، چاقی، کم‌تحرکی، سوابق فامیلی، مصرف دخانیات، بیماری‌های کلیوی و هورمونی، تغذیه نامناسب (دریافت زیاد چربی اشباع و نمک از طریق رژیم غذایی) و سالمندی اشاره کرد. اگرچه داروهایی برای درمان پرفشاری خون در دسترس است اما تحقیقات نشان داده اند که با اصلاح شیوه زندگی از جمله رژیم غذایی می‌توان به درمان این بیماری کمک کرد یا آن را به تاخیر انداخت.
● معرفی دو برنامه موفق
در حقیقت با صرفه ترین شیوه برای کاهــش خطر این بیماری برای تمام افراد، انجام برنامه‌های پیشگیری برای کل جامعه از طریق تلفیق سیاست‌های موثر در سیاست‌های ارتقای سلامت است. این سیاست‌ها باید در همه جا در اولویت قرار داده شود. به عنوان مثال درانگلستان، اجرای برنامه‌ای با همکاری صنایع غذایی و آشامیدنی طی چند سال موجب کاهش مقدار نمک در بیش از یک چهارم غذاهای تولیدی شده است. همچنین دولت ژاپن موفق شده است با انجام بسیج‌های آموزشی برای سلامت مصرف نمک را کاهش دهد و هم‌زمان مبتلایان به فشارخون بالا را درمان کند. از این طریق، علاوه بر کاهش فشارخون، میزان سکته مغزی نیز بیش از ۷۰ درصد کاهش یافته است. در زلاندنو برچسب‌گذاری تغذیه‌ای روی مواد غذایی سبب شد تا کارخانه‌های مواد غذایی در فرمولاسیون محصولات خود بازنگری کنند و به ویژه مقدار نمک موجود در غذاها به طور چشمگیری کاهش یابد. تحقیقات نشان داده اند نمک (کلرید سدیم) نسبت به سدیم یا کلراید به تنهایی یا در ترکیب با سایر یون‌ها، اثرات بیشتری بر فشارخون دارد .بر اساس توصیه سازمان جهانی بهداشت به منظور پیشگیری از بیماری پرفشاری خون تمام افراد بزرگسال باید کمتر از ۵گرم کلرور سدیم یا۲ گرم سدیم مصرف کنند اما سرانه مصرف نمک در کشور ما ۱۰ تا ۱۵ گرم در روز برای هر فرد می‌باشد که این میزان بنا به توصیه سازمان‌های بین‌المللی باید به کمتر از ۵گرم در روز کاهش یابد.
بیشتر نمک مصرفی ما به غذای سفره یا آب مورد نیاز برای پخت غذا اضافه نشده است بلکه نمک در مرحله فرآوری، به خصوص به غذاهای تجارتی اضافه می‌شود. بسیاری از فرآورده‌های غلات از قبیل بیسکوییت‌هاو کیک‌ها دارای مقداری سدیم هستند ولی مصرف کنندگان به دلیل طعم شیرین آنان متوجه نمی‌شوند. بنابراین افرادی که می‌خواهند دریافت نمکشان را کاهش دهند باید نان‌های کم نمک و پنیرهای کم نمک مصرف کرده و گوشت‌های نمک سود شده و زیتون‌های شور را از برنامه غذایی خود حذف کنند.پژوهش‌ها نشان داده‌اند که پتاسیم هم در پیشگیری و هم در درمان پرفشاری خون موثر است. همچنین منیزیم یک عنصر مهم در جلوگیری از انقباض عضلات صاف رگ‌ها به شمار می‌رود. از این رو به عنوان گشاد کننده عروق می‌تواند در تنظیم فشارخون ایفای نقش کند .
● ۱۷ توصیه کلیدی
▪ مصرف غذاهای شور (گوشت نمک سود شده، کنسروی، همبرگری، سوسیس و کالباس، سبزی‌های کنسرو شده، کراکرها، چیپس، پفک، خیار شور، ماهی‌های شورو دودی، سوپ‌های آماده، ترشی؛ آجیل شور و نظایر آن) کاهش یابد.
▪ با توجه به نقش پتاسیم در پیشگیری و درمان پرفشاری خون در برنامه غذایی روزانه از میوه‌ها، سبزی‌ها، حبوبات و غلات استفاده شود. زردآلو، گوجه فرنگی، هندوانه، موز، سیب زمینی، آب پرتقال و گریپ فروت منبع خوبی از پتاسیم هستند.
▪ دریافت مقادیر مناسبی منیزیم (به عنوان گشاد‌کننده عروق) از طریق منابع غذایی مانند انواع سبزی با برگ سبز تیره، مغزها، حبوبات، نان و غلات سبوس دار توصیه می‌شود.
▪ عنصر کلسیم نیز در کاهش فشار خون نقش دارد بنابراین دریافت کافی کلسیم از طریق مصرف منابع غذایی آن به ویژه شیرو فرآورده‌های لبنی کم چرب توصیه می‌‌شود.
▪ به دلیل نقش ویتامین C در کاهش فشار خون مصرف سبزی‌ها و میو ه‌ها در غذای اصلی و میان وعده‌ها توصیه می‌شود. همچنین می‌توان از میوه‌ها به عنوان میان وعده در محل کار یا در مدرسه استفاده کرد.
▪ با توجه به نقش کاهش مصرف چربی در کاهش وزن بدن یک رژیم غذایی با چــربی محدود برای پیشگیری و کنترل پرفشاری خون مناسب است. بنابراین روغن‌هایی با منبع حیوانی مانند پیه و کره باید کمتر مصرف شوند و به جای آنها روغن‌های گیاهی مانند ذرت و آفتابگردان استفاده شوند.
▪ مصرف مواد غذایی حاوی اسید چرب اشباع و کلسترول (گوشت قرمز، لبنیات پر چرب، زرده تخم‌مرغ، چربی‌های حیوانی، مارگارین، روغن‌های جامد، کره) در برنامه غذایی روزانه کاهش یابد.
▪ محدود کردن سدیم همراه با کاهش وزن در کنترل فشارخون بسیار موثر است. بنابراین استفاده از نمک برای پخت غذا و همچنین برای سفره غذا باید محدود شود و از نمکدان هنگام صرف غذا و سر سفره استفاده نشود.
▪ به جای مصرف چیپس از مغزها، ماست کم چرب، ذرت بدون نمک و کره و انواع سبزی خام استفاده شود.
▪ از غلات، نان و ماکارونی تهیه شده ازگندم کامل به دلیل داشتن فیبر، ویتامین و املاح از جمله پتاسیم استفاده شود.
▪ ماهی‌هایی مانند قزل‌آل، ساردین، خال مخالی، شاه ماهی منبع غنی امگا-۳، کلسیم و منیزیم هستند که باید در برنامه غذایی منظور شوند.
▪ مصرف بعضی از سبزی‌های حاوی مقادیر زیاد سدیم به ویژه در افراد مبتلا به فشارخون بالا مانند اسفناج، کرفس، ریواس وشلغم کاهش یابد.
▪ به جای نمک از چاشنی‌هایی مانند سبزی‌های معطر تازه یا خشک مانند (نعناع، مرزه، ترخون، ریحان و...) یا سیر، لیموترش تازه و آب نارنج برای بهبود طعم غذا و کاهش مصرف نمک استفاده شود.
▪ در هنگام خرید مواد غذایی آماده مانند انواع کنسروها، بسیاری از سس‌ها، انواع شورها، ترشی‌ها و تنقلات بسته بندی یا بوداده مانند چیپس، پفک و .. به میزان سدیم آن توجه شود.
▪ تا حد امکان از مصرف غذا در رستوران‌ها پرهیز شود زیرا در این قبیل اماکن برای بهبود طعم غذا از نمک و روغن فراوان استفاده می‌شود.
▪ پیاده روی در کاهش فشارخون و همچنین پیشگیری از ابتلا به آن بسیار موثر است.
▪ رژیم غذایی مناسب برای پیشگیری و کنترل فشار خون عبارت است از:
ـ مصرف روزانه ۷ تا ۸ واحد از گروه نان وغلات به دلیل داشتن کربوهیدرات و فیبر
ـ مصرف روزانه ۴ تا ۵ واحد از گروه سبزی‌ها (منابع غنی از منیزیم، پتاسیم و فیبر)
ـ مصرف روزانه ۴ تا ۵ واحد از گروه میوه‌ها (منابع غنی از منیزیم، پتاسیم و فیبر)
ـ مصرف روزانه ۲ تا ۳ واحد از گروه شیر و لبنیات کم چرب (منابع خوب کلسیم، پروتئین، پتاسیم و منیزیم)
ـ مصرف روزانه۲واحد گوشت قرمز یا سفید (منبع خوب پروتئین و منیزیم)
ـ مصرف هفتگی ۴ تا ۵ واحد ازحبوبات، دانه‌ها و مغزها (منابع خوب پروتئین، منیزیم، پتاسیم و فیبر).

روزنامه سلامت

+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

می‌خواهید سیگارتان را ترک کنید؟

ترک کردن سیگار به همین راحتی‌ها نیست و فقط یک اراده قوی کافی نیست؛ چون بخشی از وابستگی به سیگار وابستگی بدنی ناشی از اعتیاد به نیکوتین است که موجب آزار فرد در حال ترک می‌شود. به همین دلیل یکی از روش‌های ترک سیگار جایگزین کردن محصولاتی است که حاوی نیکوتین هستند و می‌توانند نیاز بدن را تا مدتی تامین کنند...
جایگزین‌های نیکوتین می‌توانند به شما در سرکوب شوق دود کردن سیگار کمک کنند و به جای مصرف نیکوتین می‌توانید از آنها استفاده کنید. محصولاتی مانند چسب و آدامس‌های نیکوتین دار یا قرص‌های مخصوص ترک سیگار. در بعضی کشورها محصولات استنشاقی و اسپری‌ها هم در دسترس هستند که فقط با نسخه پزشک می‌توان آنها را تهیه کرد اما مهم است بدانید که این محصولات دارند بدن شما را از شرّ نیکوتین خلاص می‌کنند بنابراین ممکن است کشیدن سیگار یا مصرف هر ماده دخانی دیگری احساس تهوع را در شما به وجود آورد. این را هم باید بدانید که این محصولات به اندازه سیگار در بدن شما نیکوتین آزاد نمی‌کنند بنابراین ممکن است شما تصمیم به ترک سیگار با این روش را بگیرید اما چون در زمان ترک نتوانسته‌اید با تغییر احساسات‌تان کنار بیایید، دوباره به سیگار روی آورید و روز از نو و روزی از نو. پس باید حسابی در تصمیم‌تان جدی باشید و بتوانید قدری تحمل داشته باشید. برخی از کسانی که سیگار می‌کشند، سعی می‌کنند در هنگام ترک با روش جایگزینی نیکوتین، کارهای دیگری را هم با این روش همراه کنند تا تضمین درمانشان قوی‌تر شود. کارهایی مانند درد دل کردن با اطرافیان و کمک گرفتن از حمایت‌های عاطفی آنها یا درمان‌های دارویی دیگری که با مشورت با پزشک قابل انجام است.
اگر تصمیم به ترک سیگار گرفته‌اید و می‌خواهید اطلاعاتی در مورد ترک سیگار به وسیله جایگزین‌های نیکوتین به دست آورید رعایت نکات زیر را از دست ندهید.
● ترک ناگهانی سیگار، تنها گزینه نیست
در گذشته تنها راه‌حل برای ترک سیگار ترک یک‌باره آن بود. این روش هم بسیار سخت بود و هم احتمال برگشت به مصرف بالایی داشت اما امروزه شما گزینه‌های بسیار متنوعی برای ترک سیگار پیش‌رو دارید مانند همین روش استفاده از جایگزین‌های نیکوتین. هر یک از محصولاتی که به عنوان جایگزین نیکوتین در بازار موجود هستند می‌توانند شما را در ترک سیگار یاری کنند تا راحت‌تر بتوانید مراحل ترک را پشت سر بگذارید. جالب است بدانید که در صورت اعتیاد به کشیدن پیپ، استفاده از توتون یا تنباکو چه به صورت جویدنی و چه به صورت استنشاقی، هم می‌توانید از این روش استفاده کنید.
▪ مطالعات نشان می‌دهند که استفاده از جایگزین‌های نیکوتین در ترک سیگار می‌تواند احتمال موفقیت شما را دوبرابر کند.
▪ علت اینکه بسیاری از مردم پس از ترک، دوباره به سیگار روی می‌آورند این است که نمی‌توانند با عوارض ترک یک‌باره آن کنار بیایند. در این حالت جایگزین‌های نیکوتین به کمک شما می‌آیند زیرا با این روش شما سیگار را به صورت تدریجی ترک می‌کنید و راحت‌تر می‌توانید با نکشیدن آن کنار بیایید.
▪ برخی از کسانی هم که از چسب‌های نیکوتین‌دار استفاده می‌کنند، ممکن است در محلی که چسب را زده‌اند دچار حساسیت پوستی، شامل خارش یا قرمزی موضعی شوند.
▪ اگر کمتر از روزی ۱۰ عدد سیگار می‌کشید، این روش درمانی خیلی به شما توصیه نمی‌شود.
● درمان به وسیله جایگزین‌های نیکوتین چگونه است؟
درمان به وسیله جایگزین‌های نیکوتین، در کاهش عوارض ترک سیگار به شما کمک می‌کند و موجب می‌شود که راحت‌تر بتوانید بر شوق دود کردن سیگار غلبه کنید و احتمال برگشت مصرف شما را به حداقل می‌رساند. شاید از خود بپرسید که این محصولات هم که نیکوتین در بدن شما آزاد می‌کنند، پس چه تفاوتی با سیگار کشیدن دارند؟ جواب شما این است که مقدار نیکوتین این جایگزین‌ها تنها یک سوم تا نیمی‌ از مقدار نیکوتینی است که سیگار در بدن شما رها می‌کند. محصولاتی که می‌توانند جای نیکوتین را برای شما بگیرند، تنوع زیادی دارند که بنا به خواست و واکنش بدنتان می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. بد نیست با تعدادی از آنها بیشتر آشنا شوید:
▪ آدامس‌ها و قرص‌های نیکوتین‌دار که آهسته نیکوتین را در دهان شما آزاد می‌کنند.
▪ چسب‌های نیکوتین دار که چسباندن آن به پوست، موجب رها شدن تدریجی نیکوتین از طریق پوست به داخل رگ‌ها می‌شوند.
▪ اسپری‌های نیکوتین‌دار که دارای محفظه‌ای حاوی نیکوتین هستند. با هر بار اسپری کردن، نیکوتین مانند توده‌ای از بخار وارد دهان و گلویتان می‌شود.
وقتی شما سیگار را ترک می‌کنید، بدنتان پس از مدتی دوباره اشتیاق کشیدن سیگار را در خود حس می‌کند. حتی بعضی از مردم پس از ترک تنباکو هم دچار عوارضی می‌شوند که چون قدرت مقابله با آن را ندارند دوباره به مصرف روی می‌آورند. پس از ترک هر ماده دخانی، ممکن است احساس کنید که بداخلاق یا حتی گوشه گیر شده اید، حوصله اطرافیانتان را ندارید و از جمع گریزان هستید و چون نمی‌توانید این احساسات را تحمل کنید و شرایط سخت پس از ترک را تاب بیاورید دوباره مصرف را از سر می‌گیرید و تمام رشته‌هایتان را یک‌باره پنبه می‌کنید. اینجاست که استفاده از جایگزین‌های نیکوتین به کمک شما می‌آیند و تحمل عوارض پس از ترک را برایتان بسیار آسان می‌کنند.
● ترک سیگار، به ۱۰ شرط
اینکه فقط تصمیم به ترک با این روش بگیرید، کافی نیست. ممکن است انتخاب هر یک از محصولات جایگزین نیکوتین از نظر شخصی یا پزشکی منعی برای شما داشته باشد که با خواندن جدول زیر بیشتر با این موانع آشنا می‌شویم.
در صورتی که این شرایط را داشته باشید، می‌توانید از جایگزین‌های نیکوتین برای ترک سیگار استفاده کنید
۱) بیش از ۱۰ نخ سیگار در روز می‌کشید.
۲) در صورت مصرف نکردن طولانی مدت سیگار دچار علایمی ‌مانند سردرد، بدخلقی یا بی‌خوابی می‌شوید.
۳) قبلاً اقدام به ترک، با روشی غیر از درمان با جایگزین‌های نیکوتین را انجام داده‌اید و پس از مدتی دوباره سیگار کشیدن را شروع کرده‌اید.
۴) دوست ندارید برای هر کاری پیش پزشک بروید! در این روش شما می‌توانید چسب، آدامس و قرص‌های نیکوتین دار را بدون نسخه پزشک از داروخانه‌ها بخواهید.
۵) فکر می‌کنید هنوز به اینکه چیزی مانند سیگار در دست داشته باشید احتیاج دارید. استفاده از اسپری‌های نیکوتین دار این نیاز شما را هم رفع می‌کنند.
۶) شما این تصور را که هر روز به جای سیگار کشیدن، صبح‌ها یک چسب روی پوست‌تان بزنید و تا شب آن را فراموش کنید، دوست داشته باشید.
در صورتی که این شرایط را داشته باشید، نمی‌توانید از جایگزین‌های نیکوتین برای ترک سیگار استفاده کنید
۷) کمتر از ۱۰ نخ سیگار در روز می‌کشید.
۸) پوست حساسی دارید که ممکن است به چسب‌های نیکوتین دار حساسیت نشان دهد و خارش و قرمزی موضعی پوست را برایتان به همراه داشته باشد.
۹) اگر آسم، آلرژی یا هر بیماری تنفسی دیگری هم دارید، نمی‌توانید از اسپری‌های نیکوتین دار استفاده کنید.
۱۰) زیر ۱۸ سال، سن داشته باشید.

 

روزنامه سلامت

+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

هفته‌ای یک کیلوگرم، وزن کم کنید

اینجا یکی از مراکز خرید شمال شهر است و شما قرار است برای یک مهمانی عروسی و یا جشن ازدواج و حتی یک مهمانی زنانه عصرانه یک پیراهن و یا لباس زیبا بخرید. پیش از اینکه وارد مغازه‌ها و فروشگاه‌ها شوید می‌توانید بگویید سایز شما چند است؟
۳۶، ۴۰ و ۴۲ و یا بیشتر؟ اگر سایزتان ۳۸ و پایین‌تر است باید خیلی خوشحال باشید چون حتما لباس دلخواهتان به سایز شما وجود دارد ولی اگر سایزتان ۴۰ یا بالاتر است، خودتان را برای یک روز جستجوی طولانی آماده کنید چون بیشتر پیراهن‌ها برایتان تنگ خواهند بود و یا در اتاق پرو از اینکه زیپ دامن و یا شلوار مورد نظرتان بسته نمی‌شود کلافه می‌شوید. تا به حال فکر کرد‌ه‌اید که چرا لباس‌ها این‌قدر آب رفته‌اند و سایز لباس‌های موجود در فروشگاه‌های زنانه فقط برای خانم‌های خیلی لاغر مناسب است؟...
آیا شما فکر می‌کنید به اندازه کافی لاغر هستید و یا قصد دارید خودتان را با رژیم‌های وحشتناک، اندازه آخرین مانتو و یا پیراهن سایز ۳۶ یا ۳۴ که دیده‌اید، بکنید. همواره باید تناسبی بین قد و وزن شما وجود داشته باشد. اغلب از شاخصی به نام BMI برای بررسی مقداری لاغری شما استفاده می‌کنند که نشان می‌دهد که شما از نظر تناسب بین قد و وزن در محدوده سالم قرار دارید و یا خیر.
● مانکن‌های خیلی لاغر، اخراج‌اند
دکتر مظهری، متخصص تغذیه یکی از علل این پدیده را گرایش جوانان به رژیم‌های لاغری غلط می‌دانند و معتقدند این روزها بسیاری از دختران جوان و نوجوان ما در آرزوی قلمی‌تر شدن دست به رژیم‌های لاغری می‌زنند که سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.
گرایش به لاغری بیش از اندازه اکنون یک معضل در سراسر دنیا است. دکتر مظهری می‌گوید: «گرایش به لاغری مفرط این روزها یک مشکل جهانی است.» به همین دلیل در بسیاری از کشورهای غربی، به شرکت‌هایی که در کار ارایه لباس و مد به جامعه هستند، دستور داده شده است که مانکن‌هایی را که BMI آنها زیر ۵/۱۸ است را برای کار استخدام نکنند چون نوعی بدآموزی برای دختران و زنان جوان و نوجوان خواهند داشت و آنها را به لاغری بیش از اندازه تشویق خواهند کرد. گرایش به لاغری بیش از حد جوانان را وادار می‌کند که نادرست غذا بخورند‌ تا لاغر شوند. این نوع رژیم‌ها جوانان را از خوردن یک غذای متناسب و متعادل و متنوع منع می‌کند و بازتاب آن بیمار شدن این مانکن‌ها و جوانانی است که از این مد غلط پیروی می‌کنند.
● بیماری‌های عصبی در کمین لاغرها
دکتر مظهری معتقد است مانکن‌ها و افرادی که خود را بیش از اندازه لاغر می‌کنند ممکن است دچار آنورکسیا و یا بی‌اشتهایی عصبی شده و حتی از افسردگی رنج ببرند و میل به خودکشی در آنها افزایش ‌یابد. این متخصص تغذیه می‌افزاید: «عوارضی که در اثر این رژیم‌های غلط در بدن فرد ایجاد می‌شود. ماندگار است و ممکن است به نسل بعد منتقل شود.» اغلب نوجوانان در جوانی و نوجوانی که به شناخت خویشتن می‌رسند چون دوست دارند از نظر ظاهری مورد توجه قرار گیرند، دست به لاغر کردن بیش از اندازه خودشان می‌زنند.
دکتر مظهری می‌گویند:‌«بسیاری از این نوجوانان میزان کالری را در رژیم غذایی خود پایین می‌آورند و تمام گروه‌های مواد غذایی را مصرف نمی‌کنند و دچار کمبود انرژی و پروتئین می‌شوند. چون وقتی انرژی مورد نیاز بدن کاهش پیدا می‌کند بدن شروع به مصرف پروتئین‌های ذخیره شده می‌کند و موجب کمبود هر دوی اینها می‌شود.» دکتر مظهری معتقدند این معضل موجب اختلال در متابولیسم بدن شده و و بدن همواره سرد می‌شود و کسانی که این رژیم‌ها را می‌گیرند بی‌حوصله و بدخلق می‌شوند. کم‌خونی، پوکی استخوان و آرتریت روماتویید نیز در آینده سلامت این دختران را تهدید می‌کند. دکتر مظهری می‌افزاید: «لگن نوجوانانی که به‌صورت مفرط خود را لاغر می‌کنند، به خوبی رشد نکرده و در آینده با مشکلات بچه‌دار شدن دست و پنجه نرم خواهند کرد. با این حساب شاید شما در کوتاه‌مدت لاغر و خوش‌اندام شوید ولی در بلندمدت باید در انتظار عوارضی باشید که علاوه بر شما نسل آینده را نیز تهدید خواهد کرد.»
گرایش به لاغری بیش از حد بسیاری از طرفداران مد و تناسب اندام را به سمت بی‌اشتهایی عصبی می‌برد. دکتر مظهری می‌گویند: «بی‌اشتهایی عصبی تنها مشکل نیست. گاهی این جوانان دچار پرخوری عصبی هم می‌شوند و سپس با تحریک حنجره تلاش می‌کنند که غذاهای میل کرده را استفراغ کنند تا چاق نشوند و یا از ملین‌ها و ورزشی‌های سنگین استفاده می‌کنند تا وزن‌شان پس از یک فاز پرخوری عصبی دوباره کم شود که این پرخوری و کم‌خوری عصبی برای سلامت بسیار خطرناک است.» این متخصص تغذیه اعتقاد دارد که با تمام این اوصاف نیاز است که افراد در مورد چاقی بدن خود با متخصص تغذیه مشورت کنند چون گاهی مصرف داروهایی که آب را در بدن محبوس می‌کنند و حتی کورتون‌ها موجب پف‌آلودگی و چاقی کاذب افراد می‌شود. همچنین باید نسبت کمر به باسن نوجوانان اندازه‌گیری شود که مشخص شود این چاقی، چاقی گلابی شکل در اندام‌های تحتانی است و یا چاقی شکمی است؟)
● فقط هفته‌ای یک کیلوگرم کم کنید
حتما برای شما دختر خانم‌ جوان پیش آمده است که جشن ازدواج‌تان نزدیک باشد و بخواهید خودتان را سریع‌تر در ظرف ۱۰ روز لاغر کنید. این روش لاغر شدن هم نادرست است. دکتر کیمیاگر متخصص تغذیه می‌گویند: «بیش از اندازه لاغر شدن و سریع‌تر لاغر شدن و سریع‌تر از اندازه لاغر شدن هر دو خطرناک‌اند.» دکتر کیمیاگر معتقدند اگر شما دوست دارید تناسب اندام خودتان را به دست بیاورید باید هفته‌ای یک کیلوگرم و یا ماهی سه تا چهار کیلوگرم وزن کم کنید. اگر سریع‌تر لاغر شوید علاوه بر چربی‌ها، بافت‌های عضلانی هم تحلیل می‌روند.
دکتر کیمیاگر می‌افزایند: «اگر شما به تقلید از مانکن‌ها، سعی کنید از رژیم‌های غلط پیروی کنید بسیاری از مواد مورد نیاز بدن مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی به اندازه کافی به بدن‌تان نخواهند رسید. رژیم‌های زیر ۸۰۰ تا ۹۰۰ کالری نمی‌توانند نیاز بدن به خصوص به آهن و برخی از املاح را برای خانم‌ها و دخترهای نوجوان فراهم کنند.» دکتر کیمیاگر معتقدند که اگر شما رژیم‌های با کالری پایین را آغاز کرده‌اید حتما در کنار آن باید از مولتی‌ویتامین‌ها استفاده کنید بنابراین پیش از آنکه شما خودتان را یک مانکن در نظر بگیرید و تلاش کنید به تقلید از آنها لاغر شوید باید دید صحیحی از اندام خود و توانایی‌های آن داشته باشید. شاید واقعا اسکلت‌بندی و توانایی‌های بدن شما به شما اجازه ندهد وزنی معادل ۴۰ کیلوگرم و حتی کمتر داشته باشید.

 

روزنامه سلامت

+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

پنج راز جوانی پوست

محافظت از پوست یک اصل مهم در زیبایی است اما این روزها به دلیل مشغله زیاد بسیاری از خانم‌ها و آقایان به جای مراقبت صحیح از پوست به دنبال یک روش آسان و ساده برای جلوگیری از پیر شدن پوست هستند. به همین دلیل است که این روزها مصرف کرم‌های ضدچروک و ضد پیری افزایش زیادی پیدا کرده است.
در حالی که پیری پوست که علت اصلی شاداب به نظر نرسیدن و بد بو بودن پوست است، یک روند ساده و قابل پیش‌بینی دارد که با کمی توجه می‌توان جلوی آن را گرفت و یا آن را به تاخیر انداخت...
به‌طور طبیعی با بالا رفتن سن، لایه زاینده پوست نازک‌تر می‌شود. پوست چین و چروک پیدا می‌کند و لکه‌های متعددی روی آن به‌وجود می‌آید، غدد سباسه که وظیفه چرب نگه داشتن پوست را برعهده دارند کم کارتر می‌شوند و پوست خشک‌تر می‌شود. نازک شدن عروق پوست که تغذیه آن را به عهده دارند و یا گرفتگی آنها به دلیل بالا رفتن سن هم آخرین علت بی‌طراوت بودن پوست است و پوست پس از مدتی شکننده و بدرنگ می‌شود. رعایت نکات زیر، به عنوان پنج راز مراقبت از پوست می‌تواند کمی این روند پیر شدن را به تاخیر بیندازد.
● از خود در برابر نور خورشید مراقبت کنید
مهم‌ترین کار برای مراقبت از پوست، محافظت آن در برابر اشعه‌های زیان‌آور خورشید است. اشعه‌های فرابنفش نور خورشید می‌توانند موجب به وجود آمدن لکه‌های کک ومک و خال‌های خوش‌خیم و در بعضی موارد سرطان‌های بدخیم پوست شوند. درواقع می‌توان گفت که قسمت اصلی آسیب به پوست و پیر شدن آن ناشی از اشعه‌های نور خورشید است. برای جلوگیری از این اتفاق به توصیه‌های زیر عمل کنید:
▪ سعی کنید در ساعاتی که نور خورشید شدید است، حدود ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر در محیط آزاد و در برابر نور خورشید قرار نگیرید و کارهایتان را برای ساعات دیگری برنامه‌ریزی کنید.
▪ لباس مناسب بپوشید. سعی کنید پوست بدنتان را بیشتر به وسیله لباس‌های مناسب در برابر نور خورشید محافظت کنید. مانند پیراهن‌های آستین بلند و کلاه‌های لبه‌دار بزرگ.
▪ پارچه‌هایی که بافت فشرده‌تری دارند مانند کتان در برابر پارچه‌هایی با بافت‌های شل و نفوذپذیر، مناسب‌تر هستند. این روزها خیلی از کارخانه‌ها برای لباس‌هایشان هم SPF (فاکتور محافظت در برابر خورشید) تعیین می‌کنند.
▪ کرم ضدآفتاب بزنید. روی قسمت‌هایی از پوست بدنتان که در معرض نور آفتاب است همیشه کرم ضد آفتاب با SPF مناسب بمالید. کرم ضد آفتاب باید ۲۰ دقیقه پیش از رفتن به زیر نور خورشید استفاده شود و هر دو ساعت یا پس از تعریق شدید آن را تجدید کرد.
● سیگار نکشید
سیگار کشیدن روند پیر شدن پوست و پیدا شدن چین و چروک روی آن را سریع‌تر می‌کند. تغییرات و پیر شدن پوست در افراد جوانی که سیگار می‌کشند پس از ۱۰ سال به وجود می‌آید در حالی که در بقیه افراد بسیار طولانی‌تر است. سیگار کشیدن رگ‌های ظریف لایه خارجی پوست را نازک و شکننده می‌کند. کاهش جریان خون موجب می‌شود ویتامین‌هایی مانند ویتامین A و موادغذایی و اکسیژن که همگی برای سلامت پوست موثرند به سلول‌های پوست نرسند. تمام این عوامل موجب می‌شوند،‌ خاصیت کشسانی و انعطاف‌ پوست کم شود. به غیر از اینها حالت‌های صورت که فرد موقع سیگار کشیدن می‌گیرد مانند پک زدن و یا جمع کردن لب‌ها و چشم‌ها موجب به وجود آمدن چین و چروک‌های زشتی در پوست می‌شود. تماس مداوم با حرارت سیگار هم روی پیر شدن پوست تاثیر دارد.
● پوست‌تان را به آرامی شستشو بدهید
شستشو و پاک کردن پوست جزو اصول مراقبت از پوست است اما این کار باید به آرامی انجام شود. نکات زیر را برای انجام این کار در نظر بگیرید:
▪ از آب ولرم استفاده کنید و زیاد در حمام نمانید.
▪ آب داغ یا حمام‌های طولانی موجب می‌شود تمام چربی سطح پوست شسته شود. این مساله برخلاف تصور بسیاری، اصلا چیز خوبی نیست. همان‌طور که گفته شد چربی سطح پوست موجب انعطاف و رطوبت آن می‌شود. حداکثر زمان حمام باید ۱۵ دقیقه باشد و از آب ولرم استفاده شود.
▪ صابون‌های قوی و لایه‌بردار استفاده نکنید.
▪ صابون‌های قوی، حتی در مصرف کم هم تمام چربی سطح پوست را پاک می‌کنند و موجب خشکی پوست می‌شوند. به جای آنها از صابون‌های ملایم با روغن‌ها و چربی‌های افزودنی استفاده کنید.
▪ از مواد تحریک‌کننده پوست پرهیز کنید.
▪ اگر پوست‌تان حساس است از موادی که موجب تحریک آن می‌شوند، پرهیز کنید. عطرها، رنگ‌ها و کرم‌های خاص گاهی موجب التهاب و تحریک پوست می‌شوند. واکنش‌ التهابی سبب تسریع روند پیر شدن پوست می‌شود.
▪ آرایش چشم‌تان را به دقت پاک کنید.
▪ برای پاک کردن دور چشم از یک اسفنج نرم یا پارچه نخی لطیف استفاده کنید و به شدت مراقب پوست ظریف و شکننده دور چشم باشید. اگر از مواد آرایش سنگین و ضد آب استفاده می‌کنید بهتر است پیش از پاک کردن آن یک ماده روغنی مانند اوسرین یا شیر پاک کن‌ها را برای پاک کردن آن به کار ببرید.
▪ پوستتان را خوب خشک کنید.
▪ پس از شستن یا حمام کردن، به آرامی و با ملایمت پوست‌تان را با یک حوله نرم طوری خشک کنید که کمی رطوبت روی پوست باقی بماند. بلافاصله بعد از این کار با یک مرطوب‌کننده روغنی یا کرم پوست‌تان را مرطوب کنید.
● به‌طور مرتب از مرطوب‌کننده استفاده کنید
استفاده از مرطوب کننده‌ها باعث می‌شود پوست بدنتان یک رطوبت ایده‌آل و همیشگی داشته باشد. یک مرطوب کننده مناسب برای پوست به عوامل مختلفی ربط دارد، نوع پوست، جنس پوست، سن شما و شرایط پوست مثل داشتن آکنه و... بهترین راه برای اینکه بدانید آیا به یک مرطوب‌کننده احتیاج دارید این است که ۲۰ دقیقه بعد از حمام کردن پوستتان را چک کنید. اگر پوست‌تان سفت و خشک بود حتما باید یک مرطوب‌کننده استفاده کنید. مرطوب‌کننده‌ها هم دارای SPF هستند و می‌توانند کار کرم ضدآفتاب را هم بکنند استفاده از روغن بچه در زمانی که پوست هنوز مرطوب است می‌تواند کار یک کرم مرطوب کننده را بکند.
● با دقت اصلاح کنید
اصلاح صورت یک روش برداشتن موهای زائد روی صورت است. اما اصلاح صورت می‌تواند باعث التهاب در پوست شود، به خصوص اگر پوست ظریف، خشک یا حساس باشد. برای یک اصلاح مناسب نکات زیر را به کار ببرید.
▪ قبل از اصلاح صورت یک حوله گرم و مرطوب را روی پوست صورت فشار دهید تا موها و پوست نرم شوند. می‌توانید به جای این کار بعد از یک حمام یا شستشو با آب گرم اصلاح کنید.
▪ هیچ‌وقت پوست خشک‌تان را اصلاح نکنید. اینکار باعث ایجاد حالتی به نام سوختگی ناشی از تیغ می‌شود که در آن لایه‌های سطحی پوست از بین می‌روند. برای اصلاح از کرم‌ها، ژل‌ها و یا لوسیون‌های مخصوص برای مرطوب و لغزنده کردن پوست استفاده کنید.
▪ از یک تیغ تمیز و تیز استفاده کنید. تیغ‌های کهنه و یا کند باعث آسیب به پوست، بریدگی و ایجاد عفونت می‌شوند.
▪ در جهت رویش مو اصلاح کنید و به هیچ‌وجه خلاف جهت آن تیغ را نکشید.
▪ بعد از اصلاح پوست‌تان را با آب ولرم بشویید.
▪ اگر بعد از اصلاح در پوست‌تان التهاب به وجود آمد روی آن یک لوسیون مناسب که حاوی اتیل یا الکل نباشد بمالید. الکل خاص یا عطرهای حاوی الکل ممکن است کمی خنک‌کننده یا ضدعفونی‌کننده به نظر برسند اما برای برطرف کردن التهاب مناسب نیستند چون هم به سرعت تبخیر می‌شوند و هم به سلول‌های پوست آسیب می‌رسانند.

 

روزنامه سلامت

+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

مامان ، دستشویی دارم ...

دستشویی رفتن، کاری که افراد بزرگسال و کودکان پس از ۳ یا ۴ سالگی به‌راحتی انجام می‌دهند را باید طی مراحلی به فرزند کوچکمان آموزش دهیم. برای پیگیری روندتکامل کودک در زمینه‌های رفتاری، در این مقاله به همین موضوع یعنی آموزش دستشویی رفتن به کودک پرداخته‌ایم.
●‌ آشنایی با نکات زیر می‌تواند شما را در شیوه آموزش تواناتر کند.
▪ آموزش توالت رفتن کودک زمانی باید آغاز شود که بدن کودک از نظر جسمی آمادگی پذیرش داشته باشد. یعنی در ابتدا کودک باید از خیس و یا کثیف شدن خویش آگاه شود تا سپس بتواند ادرار یا مدفوع را کنترل کند.
▪ کامل شدن کنترل ادرار و مدفوع در کودکان شامل کنترل مدفوع در شب و سپس در روز، کنترل ادرار در روز و سپس در شب است.
▪ بیشتر کودکان بین دو تا سه سالگی آمادگی پذیرش کنترل ادرار و مدفوع را در روز و شب به دست می‌آورند ولی تعداد کمی نیز شاید در ۲۰ ماهگی به این آمادگی برسند. بنابراین آموزش را زودتر شروع نکنید و زمانی که احتمال موفقیت شما و کودکتان زیاد است آموزش را آغاز کنید.
▪ آموزش توالت رفتن را ابتدا به صورت تئوری شروع کنید. کودک باید از بدن خود آگاهی یابد و درباره چگونگی به وجود آمدن و خروج ادرار و مدفوع برایش توضیح دهید (کودک باید بداند که ادرار و مدفوع بخشی از بدن او نیست).
▪ نام اشیا، محل‌ها و دستورات ساده را برای او توضیح دهید.
▪ برای کودک توالت‌های پلاستیکی (لگن) تهیه کرده و گهگاه پیشنهاد استفاده از آن را به جای پوشک یا کهنه به او بدهید.
▪ به کودک حداقل یک کلمه، اشاره و یا علامت در هنگام داشتن ادرار و یا مدفوع برای خبر کردن یاد بدهید.
▪ زمانی که کودک خیسی یا کثیفی خودش را اعلام کرد او را به سرعت به توالت برده لباس، کهنه و یا پوشک او را تعویض کرده و از اینکه به شما خبر داده از او تشکر کنید. در ابتدا خیس و یا کثیف بودن او را نادیده گرفته و او را به دلیل خبر کردن تشویق کنید.
▪ کودک را به دلیل آنکه کارهایش را به تنهایی انجام می‌دهد تشویق کنید. این عمل موجب مستقل شدن کودک می‌شود.
▪ برای آنکه کودک نسبت به اعمال خود آگاه شود به او بگویید به شلوار خیس و یا کثیفش دست زده و یا آن را ببیند. در حین مدفوع کردن برای او توضیح دهید که مشغول چه کاری است و نام این کار چیست. به تن داشتن لباس خیس و یا کثیف برای کودک ناراحت کننده است. اجازه دهید کودک این ناراحتی را تجربه کند زیرا ناراحتی کودک انگیزه خوبی برای کنترل ادرار و مدفوع و در نتیجه استفاده از توالت خواهد بود.
▪ کودک باید مسوولیت کارهای خود را به عهده بگیرد برای مثال برای شستن لباس زیر یا شلوار کثیفش از او کمک بگیرید.
▪ اگر کودک شما به راحتی راه رفته، می‌دود و می‌تواند اشیا را جابه‌جا کند ولی قادر به پوشیدن و در آوردن لباسش نیست باید این اعمال را به او آموزش دهید. به طور مطلوب آموزش مهارت‌های خودیاری چون پوشیدن و درآوردن لباس، شستن دست‌ها و... به کودک باید در این زمان انجام شود (به یاد داشته باشید که آموزش شستن دست‌ها بیش از حد لازم نباشد.)
▪ اگر کودک در طول روز نیاز به توالت رفتن دارد، به او بگویید چند ثانیه صبر کرده و سپس به توالت برود. اینکار موجب تمرین کنترل ادرار در کودک می‌شود.
▪ در صورتی که کودک از محل توالت، صدای سیفون و... می‌ترسد ترس‌ها را در او از میان ببرید. او باید محل قرار گرفتن ادرار و مدفوع را ببیند و خودش سیفون را بکشد. کودک را برای صحبت کردن درباره ترس‌هایش تشویق کنید. این کار به شما به‌منظور درک بیشتر و حل مسایل کودک کمک می‌کند.
▪ کودک را به طور آزمایشی روی توالت بنشانید تا بفهمد که درون آن نمی‌افتد. از یک اسباب‌بازی مخصوص برای تشویق کودک به این کار استفاده کنید.
▪ توالت باید به راحتی در دسترس کودک بوده تمیز و برای او جالب باشد (برخی والدین از مکان توالت برای تنبیه کودک استفاده می‌کنند. این کار موجب ناامن شدن محل توالت برای کودک شده و او در آنجا احساس ترس می‌کند).
▪ زمانی که کودک در شلوار خود مدفوع کرده، محل قرار گرفتن مدفوع در توالت را به او نشان دهید. در این صورت کودک جایی را که مدفوع باید انداخته شود بهتر می‌شناسد.
▪ گاهی اوقات کودکان هنگام دفع احساس درد می‌کنند. خوردن غذاهای فیبردار مانند انواع سبزی‌ها و میوه‌ها و آشامیدن مایعات موجب شلی مدفوع و راحتی دفع می‌شود. برای کودکانی که از آشامیدن خودداری می‌کنند مصرف غذاهایی مانند سوپ مفید خواهد بود در نتیجه عمل دفع در ذهن کودک دردناک محسوب نمی‌شود.
▪ هنگامی که کودک خودش را در توالت می‌شوید حساسیت‌های بی‌مورد نشان ندهید. زیرا در برخی کودکان توجه منفی والدین بیشتر از توجه مثبت آنها تاثیر داشته و منجر به تکرار رفتار نامناسب در کودک می‌شود. بدیهی است که تکرار رفتار نامناسب کودک برای جلب توجه والدین صورت می‌گیرد.
▪ از استحمام کودک بلافاصله بعد از خیس و یا کثیف شدن او خودداری کنید زیرا برخی از کودکان یاد می‌گیرند که حمام کردن درست بعد از این عمل خواهد بود.

 

سامانه اطلاع‌رسانی شبکه پزشکی کشور (www.pezeshki.net)

+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

آشنایی با خواص عسل

دانشمندان معتقدند که عمر زنبور عسل از عمر انسان بیشتر است چون قدیمی‌ترین فسیل انسان (بشر اولیه) ۶میلیون سال قدمت دارد.
و قدیمی‌ترین فسیل زنبور عسل ۴۰ میلیون سال و اینکه قدیمی‌ترین اثر نقاشی درباره زنبور عسل با قدمت ۱۲هزار سال پیش در یکی از غارهای اسپانیا وجود دارد که مردی را در حال برداشت عسل از یک کندو نشان می‌دهد.
همه اینها یعنی اینکه «عسل» از اول عمر بشر در سفره غذایی او حضور داشته. در طول قرون گذشته هر چه علم پیشرفت کرده و تحقیقات بیشتری درباره عسل و زنبورعسل انجام شده، انسان بیشتر مبهوت قدرت خداوند شده و خاصیت‌های بیشتری از این ماده غذایی را شناسایی کرده است.
در حال حاضر در ایران بیش از ۴۰ هزار پروانه رسمی پرورش زنبور عسل صادر شده و مسلما تعداد زیادی از زنبورداران هم به صورت غیررسمی به تولید عسل می‌پردازند و خلاصه اینکه «عسل» آن‌قدر طرفدار دارد و آن‌قدر مهم هست که سبد خرید این شماره به این موضوع بپردازد و اطلاعات جالبی را درباره آن ارائه دهد.
● معجونی از میلیون‌ها گل
یکی از عجیب‌ترین خلقت‌های خداوند، خلقت زنبور عسل است. می‌دانید! زنبورها اصلا نمی‌خوابند. آنها برای پرکردن کیسه مخصوص بدنشان از شهد، روی میلیون‌ها گل می‌نشینند و شهدشان را می‌مکند.
وقتی کیسه‌شان پر شد، به طرف کندو برمی‌گردند. در راه، قبل از رسیدن به کندو مقداری دیاستاز ـ که نوعی آنزیم است ـ را روی شهدهای داخل کیسه مخصوص‌شان می‌ریزند. وقتی به کندو رسیدند، آن را داخل سلول‌های ۶ ضلعی موم می‌گذارند و دوباره برای جمع‌آوری شهد از کندو خارج می‌شوند.
شب‌ها وقتی زنبورها نمی‌‌توانند از کندو خارج شوند، سراغ ۶ ضلعی‌های موم می‌روند و شهد داخل آن را با خرطومشان به داخل کیسه مخصوص‌شان می‌ریزند، آب اضافه آن را جذب می‌کنند و با ترشح دوباره و چند‌باره دیاستاز روی آن، ماده غلیظ شیرینی درست می‌کنند به نام «عســل».
جالــب اسـت بدانید که خوردن ۱۰۰ گرم‌ عسل در روز می‌تواند به شما ‌انرژی‌ای برابر با ۳۳۰کالری بدهد چون عسل از آب (۱۷ درصد)، قند (۴۰ درصــد)، اسیدهای آمینه (۲۵ درصد)، انواع موادمعدنی مانند آهن، منگنز، منیزیم، فسفات و... (۱۲ درصد) و انواع آنزیم‌ها (۶ درصد) تشکیل شده است و بسیاری از احتیاجات بدن را تأمین می‌کند.
● شیرین اما لاغر‌کننده
عسل‌‌های تیره نسبت به عسل‌‌های روشن مواد معدنی بیشتری دارند.
- عسل به خاطر داشتن خاصیت رادیواکتیوی و تشعشعات کهربایی انواع تب‌های پنهانی را آشکار می‌‌کند.
- حتما شنیده‌اید که قدیمی‌ها می‌گویند عسل و خربزه با هم نمی‌سازند! دلیلش این است که ترکیب عسل و خربزه در بدن، التهابات پنهانی را فعال می‌کند. التهابات عود کرده و خود را به صورت تب‌های شدید و به‌هم‌‌ریختگی وضعیت بدن نشان می‌دهد.
- اگر با مشکل کمبود آهن خون مواجه هستید، حتما در وعده صبحانه عسل بخورید. البته عسل به غیر از داشتن آهن زیاد، فسفر و کلسیم زیادی هم دارد که دوای امراض استخوانی است.
- عسل گون برای رفع زخم بستر، زخم‌های عفونی و درمان بیماری‌‌های پروستات، رماتیسم و بی‌خوابی بسیار مؤثر است.
- عسل زرشک برای تقویت کبد و رفع بیماری‌های کبد مؤثر است، عسل آویشن در درمان بیماری‌های تنگی نفس، آسم، سرفه و رفع خستگی کاربرد دارد و عسل عناب به تسریع عمل خون‌رسانی از قلب به اعضا و جوارح کمک می‌کند.
- عسل طبیعی به خاطر داشتن دیاستاز توانایی آب کردن چربی اطراف قلب را دارد بنابراین مصرف آن را به بیماران و سالخوردگان قلبی توصیه می‌کنیم.
- خوردن موم همراه عسل دردهای معده و مفاصل را از بین می‌برد، از ریزش مو جلوگیری می‌کند و به راحتی از بدن دفع می‌شود.
- موم‌‌های همراه عسل اگر در دمای بالای ۳۰ درجه نگهداری شود، بعد از مدتی کرم‌های ریزی در درون سوراخ‌های ۶ ضلعی آن دیده خواهد شد. بنابراین برای سلامتی خودتان عسل‌های موم‌دار را در هوای گرم نگه ندارید، اگر هم کرم‌‌های ریز را درون موم دیدید، به هیچ‌وجه از آن استفاده نکنید.
● از عسل کوهی تا زنبور خیابانی!
▪ عسل تک‌گل
ا گر گل‌های غالب یک منطقه گل خاصی باشد، به عسل تولیدی آن منطقه «عسل تک‌گل» می‌گویند.
براساس همین تعریف به عسل شهرهای کرمانشاه، خوانسار و همدان - که بیشترین فراوانی گل‌گون را دارند - عسل‌گون می‌گویند. به عسل تولیدی مناطق لار، طالقان، طارم و زنجان- که بیشترین فراوانی گل آویشن را دارد- عسل آویشن می‌گویند و به عسل اصفهان و سمیرم «عسل مریم گلی» می‌گویند. البته ممکن است عسل بعضی مناطق مثل دماوند، اردبیل و تبریز از گل‌های متنوعی تولید شود که عسل معمولی طبیعی نام دارد. در ضمن عسل‌های تک‌گل علاوه بر ارزش غذایی، بیشتر به عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد.
▪ رنگ عسل
رنگ عسل به گل‌هایی که زنبور از شهدشان استفاده می‌کند، بستگی دارد. بر همین اساس ممکن است شما در بازار، عسل‌هایی از زرد بسیار کم‌رنگ تا قهوه‌ای بسیار پررنگ‌ را ببینید؛ مثلا عسل زرشک که مخصوص منطقه خراسان جنوبی است به رنگ قرمز جگری است، عسل گل‌های نارنج و پرتقال قرمز رنگ است، عسل‌گون زرد، عسل آویشن و چهل گیاه قهوه‌ای و عسل اقاقیا نیز بی‌رنگ است.
● قیمت تقریبی عسل و موم تک گل موجود در بازار تهران
ـ عسل آویشن با موم ۱۰۰۰۰ تومان (کیلویی)
ـ عسل زرشک با موم ۸۰۰۰ تومان (کیلویی)
ـ عسل گون با موم ۵۰۰۰ تومان (کیلویی)
● زنبور شکرخورده
بهترین عسل، عسل بهاره است که زنبورها از گل‌هایی با شهد فراوان تغذیه می‌کنند اما در فصل کم گل مناطق، زنبورداران ۲ روش برای تهیه عسل دارند:
۱ ) جابه‌جایی کندوها: در این روش زنبورداران کندوهای خود را از یک منطقه به منطقه دیگر می‌برند، مثلا زنبورداران اردبیل در فصل زمستان کندوهایشان را به بندرعباس یا اهواز می‌برند که زنبورهایشان از گل‌‌های آن مناطق تغذیه کرده و عسل تهیه کنند بنابراین این نوع عسل به دلیل هزینه‌های جابه‌جایی کندوها گران‌تر است.
۲ ) استفاده از شربت: در این روش زنبورداران در فصول بی‌گلی منطقه‌شان با دادن شربت آب شکر یا شیره انگور یا شیره خرما به زنبورهایشان، عسل تولید می‌کنند. اما نگران نشوید چون خداوند زنبورها را طوری آفریده که می‌توانند قند دوکربنی را در بدنشان به قند یک کربنی تبدیل کنند و طی این فرایند شیمیایی آن شربت را درون کیسه مخصوصشان به عسل تبدیل کنند. این نوع عسل را عسل غیرطبیعی می‌نامند و تقریبا همه خاصیت‌های عسل طبیعی را دارد و در ضمن برای بدن هم ضرر ندارد و نسبت به عسل صددرصد طبیعی هم ارزان‌تر است؛ البته اگر فروشنده و تولید‌کننده حرام و حلال سرشان بشود و نخواهند عسل غیرطبیعی را به عنوان عسل صددرصد طبیعی به خریدار قالب کنند.
پس عسل‌های موجود در بازار را می‌توان به ۳ نوع اصلی تقسیم کرد:
۱) عسل طبیعی: عسلی که زنبور با مکیدن شهد گل‌ها تولید می‌کند.
۲) عسل غیرطبیعی: عسلی که زنبور با مکیدن شربت آب شکر یا شیره میوه تولید کرده باشد.
۳) عسل تقلبی: عسلی که یک فرد متقلب از شیره قند، شیره ذرت یا با بعضی میوه‌ها بدون دخالت دادن زنبورها درست کرده باشد.
استفاده از ظرف فلزی ممنوع عسل محصول فسادناپذیری است که خاصیت باکتری‌کشی دارد؛ پس فاسد نمی‌شود.
نگهداری عسل حتی برای کوتاه‌مدت در دمای بالای ۳۲ درجه سانتی‌گراد، رنگ، طعم و خاصیت آنزیم‌ها‌ی آن را تغییر می‌دهد.
در ترکیب عسل مقدار زیادی اسید وجود دارد. برای همین اگر عسل‌تان را در ظروف فلزی نگه دارید، هم ظرفتان خرده می‌شود و هم رنگ، بو و طعم آن تغییر می‌کند، پس حتما عسل را در ظروف‌ شیشه‌ای یا پلاستیکی نگه دارید.
رطوبت، دشمن عسل است. عسل را در جای مرطوب نگه ندارید، در ضمن قاشق خیس را در ظرف عسل فرو نبرید چون باعث رقیق و نامرغوب شدن آن می‌شود.
عسل در دمای بالای ۲۵ درجه سانتی‌گراد یا زیر ۵ درجه سانتی‌گراد «شکرک»‌ می‌زند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شکرک‌زدن عسل به قسمت عسل تقلبی مراجعه کنید.
وجود ذرات خارجی مثل گرد و غبار، ذرات موم و... در عسل باعث تسریع عمل شکرک زدن آن می‌شود.
اگر عسل‌تان شکرک زد، نگران نباشید. شما می‌توانید به راحتی و با قراردادن شیشه عسل درون یک ظرف آب‌‌جوش آن را حرارت دهید و به حالت اولش برگردانید.
اما اگر یک ماه بعد دیدید که دوباره همان عسل شکرک زده ـ به خاطر متبلور شدن دانه‌‌های شکر ـ به راحتی نمی‌توانید با انجام کار دفعه قبل آن را به حالت مایع درآورید.
عسل‌های پاستوریزه که در حرارت بالا جوشیده و به صورت صنعتی بسته‌بندی می‌شوند، اصلا شکرک نمی‌زنند و رسوب هم نمی‌کنند.
در عوض به علت حرارت زیاد، بسیاری از خواص آن کم می‌شود؛ یعنی درصدی از اسیدهای آمینه، دیاستاز مثبت و بعضی ویتامین‌های عسل از بین می‌رود.
عسل از سالم‌ترین خوراکی‌هاست، به شرطی که از اول سالم به عمل آمده باشد چون در بعضی مناطق زنبورها از گل گیاهان سمی شهد می‌مکند یا از شهد گیاهانی که سمپاشی شده‌اند، استفاده می‌کنند که نتیجه آن تولید عسل نامرغوب یا حتی سمی است.
حواستان باشد عسلی که بوییدن آن شما را به عطسه بیندازد، خوردنش مستی و سکر بیاورد یا چشیدنش گلو را بسوزاند، عسل نامرغوبی است که باید از خوردنش پرهیز کرد.
● عسل تقلبی
عسل آن‌قدر طرفدار دارد که بعضی آدم‌های سودجو و متقلب برای بیشتر پول به جیب زدن به فکر تولید عسل تقلبی بیفتند. این افراد گاهی از شیره قند یا شیره ذرت و... عسل تقلبی درست می‌کنند و به نام عسل طبیعی می‌فروشند. گاهی هم ممکن است زنبوردار یا فروشنده‌ای بخواهد یک عسل غیرطبیعی (دادن آب شکر به زنبور) را به عنوان عسل طبیعی به خلق‌الله قالب کند. خب، حالا چطور می‌شود عسل طبیعی را از عسل غیرطبیعی یا تقلبی تشخیص داد؟ اساتید رشته زنبورداری و عسل برای این شناسایی از روش‌های آزمایشگاهی استفاده می‌کنند اما مردم عادی هم با استفاده از روش‌های ساده تجربی می‌توانند نوع طبیعی را از غیرطبیعی یا تقلبی تشخیص دهند.
این روش‌های عبارتند از؛
۱) ریختن عسل در آب سرد: اگر مقداری عسل طبیعی را در یک لیوان آب سرد بریزید، می‌بینید که عسل کاملا حالت چسبندگی خود را حفظ می‌کند و خیلی سخت و دیر در آب سرد حل می‌شود اما عسل تقلبی سریع در آب حل می‌شود.
۲) رس شدن عسل: رس شدن به معنای رسوب کردن و کدر شدن عسل است. عسل طبیعی به دلیل داشتن دیاستاز بعد از مدتی ته‌نشین می‌شود و شکرک می‌زند؛ یعنی ذرات قند عسل متبلور می‌شود و عسل مانند روغن نباتی سفت می‌شود.
خوردن این نوع عسل از نظر اطبا و کارشناسان نه تنها ضرر ندارد که خیلی هم مفید است اما بیشتر مردم اگر عسل‌شان به این حالت دربیاید، فکر می‌کنند خراب شده و دیگر از آن استفاده نمی‌کنند. اما عسل‌های غیرطبیعی به دلیل نداشتن دیاستاز نه شکرک می‌زنند و نه ته‌نشین می‌شوند. در ضمن یادتان باشد که عسل‌های پاستوریزه و حرارت دیده ـ که کم‌خاصیت شده ـ هم شکرک نمی‌زنند.
● قیمت تقریبی عسل طبیعی موجود در بازار تهران
ـ عسل دماوند (کوهستانی) ۶۰۰۰ تومان (کیلویی)
ـ عسل سبلان (کوهستانی) با موم ۵۵۰۰ تومان (کیلویی)
ـ عسل تبریز (کوهستانی) ۴۵۰۰ تومان (کیلویی)
ـ عسل اردبیل (کوهستانی) ۴۰۰۰ تومان (کیلویی)
● سایر محصولات زنبورعسل
اصولا زنبور عسل ۲ نوع محصول تولید می‌کند؛ نوعی که خارج کندو تولید می‌شود و نوعی که داخل کندو تولید می‌شود. محصولات تولیدی زنبورعسل در خارج کندو شامل «عسل»، «عسلک»، «بره موم» و «گرده گل» می‌شود و محصولات تولیدی داخل کندو نیز شامل «موم»، «زهر» و «ژله رویال» می‌شود.
▪ عسلک: زنبورها شیره‌های شیرین روی برگ بعضی درختان ـ که به وسیله شپشک‌ها تولید می‌شود ـ را می‌مکند و همان مراحل تولید عسل را روی آن انجام می‌دهند. به این شهد غلیظ شده ـ که شباهت زیادی به عسل دارد ـ عسلک می‌گویند. خواص عسلک کمتر از عسل است ولی مصرف‌کننده قادر به تشخیص عسل از عسلک نیست.
▪ بره موم: مخلوطی است از صمغ چندین درخت مانند نارون، تبریزی، شاه بلوط و... که به پای زنبور می‌چسبد بره موم اثر میکروب‌کشی دارد که در ساخت کندو به کار زنبورها می‌آید. پزشکان، بره موم را از قوی‌ترین آنتی‌بیوتیک‌ها می‌دانند و از آن استفاده دارویی می‌کنند و در ضمن «زهر» زنبورعسل هم برای انسان خاصیت ساختن «پادزهر» را دارد.
▪ ژله رویال: ماده‌ای است که از غده مغزی زنبوران کارگر ترشح می‌شود و به کار تغذیه زنبورهای نوزاد می‌آید. نوع خاصی از این ژله ـ که ژله شاهانه نام دارد ـ غذای مخصوص ملکه است. این ژله از انواع قندها و چربی‌ها تشکیل شده که خاصیت‌های دارویی زیادی دارد البته هرکیلوی آن قیمتی حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دارد.
+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

بیماری‌های پوستی

● بازسازی پوست توسط سیستم‌های لیزری
لیزرهای Fractional Ablative اثرات مفیدی را درترمیم ضایعات پوستی با حداقل عوارض جانبی دارند. هدف این بررسی ایمنی و کارایی لیزر Erbium Fractional بود.
ارزیابی بافت شناسی پوست انسان و حیوان و همچنین ارزیابی‌های بالینی توسط لیزرهایYAG erbium (۲۹۴۰nm) وYSGG erbium (۲۷۹۰nm) که پهنای پالس- انرژی میکروبیم (microb) میزان اشعه‌ی عبوری و تعداد پالس متفاوت داشتند انجام شد.
پارامترهای درمانی single pass از ۱-۱۲mj در ۵۰-۷۰ میکرون قطر میکروبیم و ۵-۲۵/۰ میلی ثانیه پهنای زمانی پالس منجر به ایجاد میکروستونهایی از برش با بوردر و حاشیه‌ی انعقادی با پهنای تا ۱۰۰ میکرون و عمق ۴۵۰ میکرون شد.تعداد پالس‌های بیشتر میکروستونهای عمقی‌تر را ایجاد می‌کند.
مشاهدات بالینی و بافت‌شناسی invivo ‌اپی‌تلیالیزاسیون مجدد سریع و کاهش عوارض جانبی را نشان داد. درمان ناحیه‌ی صورت در مناطق اطراف چشم و اطراف دهان با استفاده از ۱ تا ۸ single pass انجام شد.درمانها به‌خوبی تحمل شد و بیماران توانستند به‌سرعت به سرکار و زندگی معمولشان برگردند.از نظر آماری کاهش واضح در امتیازات چین و چروک‌ها در طی ۳ ماه در چروک‌های اطراف چشم و دهان که grade بندی blind شده بودند مشاهده شد.برای درمان‌های اطراف چشم ۴pass یا بیشتر،۹۰% بیماران امتیاز<یا =۱ کاهش چروک (۹-۰) و ۴۲%< یا=۲ بود.برای چروک‌های اطراف دهان بیشتر از ۵۰% بهبودی قابل توجه (<یا =۲) مشاهده شد.
مشاهدات بالینی و یافته‌های بافت شناسی نشان داد که درمان با لیزرهای Fractional Ablative Erbium Micro (۲۷۹۰nm و ۲۹۴۰) منجر به درمان و کاهش چروکهای پوست با حداقل عوارض شد. عمق و پهنای میکروستونهای Ablative و تنوع سایز انعقادی اطراف ممکن است کنترل شده و این نوع لیزر را می‌توان به عنوان روش درمانی جدید جهت اندیکاسیونهای خاص و مناطقی از پوست با چروک‌های متوسط تا شدید به کار برد.
● درمان تاتوهای مقاوم با استفاده از نسل جدید لیزر Q - switched Nd : YAG
درمان‌های متعدد برای تاتوهای مقاوم، منجر به فیبروز و تغییرات بافتی قابل مشاهده می‌گردد و پاسخ به درمانهای بعدی را کاهش می‌دهد. هدف این بررسی این است که تاثیر پروفایل اشعه و spot size روی میزان موفقیت درمان و عوارض جانبی در روند تاتوهای مقاوم را ارزیابی کند.
۳۶ ضایعه‌ی‌تاتوی سیاه رنگ (در۳۲ بیمار) با لیزر Q-switched nd:YAG درمان شد (c۳,HoyaconBio Inc.,Fremont,CA Medlite) که این ضایعات به این درمان جواب ندادند.به‌دلیل مقاومت به درمان، همه‌ی تاتوها با استفاده از نسل جدید لیزر nd:YAG دوباره درمان شدند (c۶,HoyaconBio Inc.,Fremont,CA Medlite).
حداکثر فلوئنس ((E(max)، متوسط spot size، میزان موفقیت درمان، عوارض جانبی و پروفایل اشعه هر دو سیستم لیزری در یک بررسی گذشته‌نگر مورد مقایسه بررسی و ارزیابی قرار گرفتند.
همه‌ی ‌تاتوهایی که قبلاً با لیزر C۳ در ۱۰۶۴nm با استفاده از متوسط فلوئنتس۵.۸+/-۰.۸j/cm۲ E(max) (رنج ۳.۸-۷.۵j/cm۲) درمان شده بودند طی دوره‌ی د‌رمان بعدی با لیزر C۶ با متوسط فلوئنتس۶.۴+/-۱.۶j/cm۲ E(max) (گستره ۳.۲-۹.۰j/cm۲) تحت درمان قرار گرفتند.Spot size‌های مورد استفاده در طی درمان با C۶ در مقایسه با C۳ بزرگتر بودند (به ترتیب ۳.۶+/-۰.۲mm و ۵.۰+-۰.۹). لیزرC۶ یکflat top و پروفایل هموژن غیر مرتبط با Spot size ایجاد می‌کرد. برای لیزر، C۳ شکل beam به شکل منحنی توزیع نرمال بود و هموژنیسیته با میکرواسپایک‌ها و micro-nadir های متعدد کاهش یافت. پس از دوره‌ی درمان با C۶ ۳/۳۳% تاتوها پاک شده گرید یک (۲۵-۰%)، ۱۶/۷ درصد آنها گرید ۲ (۵۰-۲۶%)، ۱۶/۷% گرید ۳ (۷۵-۵۱%)،۳۰/۵ درصد گرید ۴ (۹۰-۷۶%)، ۸/۲درصد گرید ۵ (۱۰۰-۹۶%) را نشان دادند. میزان کلی بروز‌عوارض جانبی مرتبط با درمان با C۶ ۳/۸ درصد (هیپرپیگمانتاسیون ۵/۶%، هیپوپیگمانتاسیون ۲/۷%،تغییرات بافتی/اسکار صفر درصد) بود.
این بررسی بالینی برای اولین بار موفقیت لیزرnd:YAG ۱۰۶۴نانومتری را با پروفایل هموژن‌تر اشعه و Spot Size بزرگتر را در درمان تاتوهای مقاوم اثبات کرد و درمان با لیزر جدید به تعداد جلسات درمانی کمتری برای رسیدن به موفقیت درمانی بیشتر نیازمند است و در ضمن با میزان عوارض جانبی کمتری نیز نسبت به لیزرهای قدیمی‌تر همراه است.
● مقایسه Spot سایزهای مختلف در حذف موهای زائد با استفاده از لیزر Alexandrite
اپیلاسیون با استفاده از لیزر براساس فتوترمولیز انتخابی عمل می‌کند به این ترتیب که هدف این درمان،جذب انرژی لیزر توسط رنگدانه‌ی ملانین می‌باشد.دانشمندان حدس می‌زنند که اندازه‌های بزرگتر Spot سایز با Fluence یکسان در حذف مو موثر هستند.
هدف مقایسه Spot سایزهای ۱۸یا ۱۲میلی‌متر در حذف مو توسط لیزر Gentlease Alexandrite ۷۵۵ نانومتری از شرکت Candela (بوستون، ماساچوست).
در این بررسی کارآزمایی بالینی کنترل دار تصادفی دو سو نا‌آگاه، برای حذف موها از ناحیه‌ی آگزیلاری این بیماری از لیزرAlexandrite ۷۵۵ نانومتری استفاده شد. مناطق به صورت تصادفی انتخاب شدند و تحت درمان با Spot سایزهای با اندازه ۱۸یا ۱۲ میلی‌متر قرارگرفتند. سه درمان به فواصل ۶ هفته‌ای با لیزر ۷۵۵ نانومتری Gentlease Alexandrite در Fluence ۱۶ ژول برسانتی مترمربع با مدت زمان سرد شدن (Cooling) و تایخیر(Delay) ۶۰ میلی ثانیه انجام شد. تعداد موها قبل از هر جلسه درمان شمرده و با هم مقایسه می‌شد. برای تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از آزمونهای آماری T-Student و Paired T-test برای مقایسه اندازه‌های ۱۸یا ۱۲میلی‌متر در مکان‌های کنترل در هر ویزیت و مقایسه‌ی آن با تعداد موها در قبل از درمان، استفاده شد.
کاهش متوسط دانسیته‌ی موها در مناطق درمان شده با Spot سایز ۱۸میلی متری نسبت به ۱۲میلی متری بیشتر بود به‌طوری که این کاهش درطی ۶ ماه پیگیری درمناطق درمان شده با Spot سایز ۱۸میلی متری ۱۰% بیش از مناطق درمان شده با Spot سایز ۱۲میلی متری بود (P<۰.۰۵).
یافته های حاصل نشان دادند که دردرمان حذف موها توسط لیزر، استفاده از Spot سایز با اندازه‌ی بزرگتر موثرتر می‌باشد...
+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

آب در آئینه فرهنگ، دین، طب و تاریخ جهان

درمان بیماری ها با آب یکی از قدیمی ترین روش های پذیرفته شده توسط نژادهای بدوی است. آنها به سمت آب به دلیل آنکه از طبیعت منشا» گرفته است جلب می شدند.
در «ریگ ودا» که کهن ترین کتاب مذهبی آریان ها است سروده هایی را می توان پیدا کرد که از آب به عنوان شفا بخش بیماری ها تمجید شده است. این سروده ها توسط کاهنان مقدس در خلال مرحله ساندیا (طریقت باطنی) سه بار در روز تکرار می شود و آب برای شست وشوی سر و چشم به کار می رود و جرعه های کوچک از آن به تبرک آشامیده می شود.
در بین اسپارتان های یونان باستان، حمام با آب سرد طبق قانون اجباری بود. حمام به اشکال گوناگون را در افسانه ها می توان سراغ گرفت. بقراط (Hippocrates) استنباط عالی از صفات فیزیولوژیک آب هم گرم و هم سرد داشت که در درمان تب، زخم ها، خونریزی و انواع بیماری های داخلی و جراحی به کار می رفت. او به پدیده ای در شرح حال بیمار برخورده بود که استحمام سرد به سرعت سبب بازگشت حرارت می شود و گرمای بدن برجا می ماند در حالی که استحمام با آب داغ اثر معکوس دارد.
طبق عقاید رومی ها، استحمام موجب درجات وسیع از پیشرفت و تکامل می گردد. امپراطوران برای ساختن حمام های اعجاب آمیز با همدیگر رقابت می کردند.
این حمام ها قادر بودند هزاران نفر را در روز پذیرا باشند. سیلسیوس (Celsus) و سایر پزشکان رومی استحمام را در تالیفات خود ستودند. وجود پزشک آب درمانگر در تاریخ روم قدیم به زمان برده آزاد شده موسی آنتونیوس (Musa Antonious) باز می گردد. (پلاتن Platen)
بقراط (متولد سال ۴۶۰ و وفات ۳۷۷ پیش از میلاد) - جالینوس - آسکپلیادس و موسی آنتوینوس و بسیاری از مولفین در دور دست ترین اعصار، آب سرد و استحمام به انواع گوناگون را در بیماری ها به مثابه ابزار دانسته اند. آنها روش برطرف ساختن تب توسط آب را تشریح می نمودند و همین راه چاره ساده تصور می شود از تمام راه ها چاره سازتر باشد.
یهودی های دوران باستان در استخرهای خود معتقد به وجود فرشته ای بودند به نام ودستا (Vebesta) که شست وشو و غسل در آن در اعیاد مذهبی انجام می گرفت. در قرون وسطی پزشکان اسلامی که شاگردان فراوانی تعلیم می دادند از استحمام جانبداری نمودند و رازی، نوشیدن آب را در برطرف کردن تب موثر می دانست و ابن سینا آب سرد را توصیه می کرد. بارا (Barra) اهل لیون و لانزانی (anizLan) اهل ایتالیا از آب درمانی طرفداری می کردند.
گالن (Gallen) استحمام آب گرم و ماساژ با آب سرد را روشی در پایین آوردن درجه حرارت در تب ها می دانست. کوری (Curie) استحمام با آب خنک (۲۳/۸ تا ۳۴/۴ درجه سانتی گراد) را در تمام بیماری های مزمن به کار می برد. او استحمام آب سرد را در تب های واگیردار و عفونی و استحمام آب نیم گرم را در پایین آوردن درجه حرارت بالا موثر می دانست. به عقیده وی حمام بخار هنگام کارکرد غدد عرق، به جای شست وشو با آب سرد در تب ها قابل توصیه است.
هان (Hahn-s-j) در سال ۱۷۷۳ بنیان آب درمانی را در درمان های علمی گذاشت و در خود تجربه کرد.
ساموئل هانمن (Hahnemann Samuel) بنیانگذار هومئوپاتی در سال ۱۷۸۴ کتابی درباره بیماری های مقاوم نگارش کرد که با کاربرد آب سرد به نتایج درمانی عالی می رسید. این کتاب حاوی جزئیات آموزشی است و با آب سرد به مثابه یک درمان گر کامل برخورد شده است.
چگونه باید استحمام کرد؟ پس از استحمام آب سر چه باید کرد؟ در این کتاب مدت زمان استحمام و درجه حرارت آب و طول مدتی که بدن در آب باید غوطه ور باشد و طول زمانی استحمام در وان تشریح شده است.
هانمن نحوه ماساژ را در همان اثر خود شرح داد و به جز موارد معدودی از استثنائات، هان و هانمن بی تردید از افتخارات تاریخی درمان با آب به شمار می آیند.
● بنیان گذار آب درمانی
ونسان پریسنیتز (zPriesnit Vincent) در سال ۱۸۲۱ اولین درمان با آب را در شهر گرافنبرگ بنیان گذاشت و از آن زمان او را به عنوان بنیانگذار آب درمانی می شناسند. او می نویسد: در سال ۱۸۱۹ در اثر کشیده شدن قفسه صدری دچار شکستگی دنده شدم، پزشک معالج از درمان آن ناتوان ماند. کمپرس با آب گرم و دستورات افشره های گیاهی درد را تشدید می کرد لذا آن را کنار گذاشتیم. به خاطر آوردم یک بار درد انگشت له شده شخصی را با کاربرد آب سرد از طریق کمپرسی که آن را پوشانده بودم اندکی فرو خواباندم. او به خواب عمیقی فرو رفت و پس از آن بهبود یافت به طوری که سرکارش در مزرعه می رفت. از آن پس در هر شرایط مرضی مانند حوادث، من برای خود و دیگران آب سرد به کار بردم و بهترین نتیجه ممکن را به دست آوردم. بعدها افراد فراوانی که در مجاورت من بودند یا با بیمارانی که از من درمان می جستند این کار را می کردم و بدین سان مشهور به قدرت درمانگری شدم. اغلب بیماران را در فرصت های بیشتری ملاقات می کردم و شرح حال هایی می نوشتم و تجربه کسب می نمودم.
پریسنیتز، اهداف درمانی خود را با تحقیق در بیماری های گوناگون دنبال کرد و به ریشه کن کردن تمام حالات رخوت و مرض بدن با کاربرد آب سرد پرداخت.
غوطه ور کردن، حمام موضعی پاها، بازوان، سرو قسمت آزرده با پیچیدن بیمار در ملحفه های مرطوب، کمپرس، ماساژ و مشت و مال و دوش آب سرد تاثیرات شگرفی در بهبود بیماری ها گذاشت. کسی نمی تواند در پذیرش این واقعیت تردید کند که پریسنیتز به سرشت انواع بیماری ها، به طور صحیح پی برده بود، باید بدین واقعیت تن در داد که آب، دارای صفات درمانی خارق العاده ایست. بر طبق نظر وی آب نه تنها نیرو زا، طراوت بخش و مقوی، جلادهنده روح و تسکین دهنده و آرامش بخش است، بلکه به عنوان عامل تخلیص کننده برای پاکسازی بدن از مواد نامطلوب و خروج مواد مسموم از بدن می باشد.
پریسنیتز را به خاطر کاربرد هوشیارانه و نبوغ آمیز آب در مقاصد درمانی به عنوان یکی از درمانگران طبیعت می شناسند. روش او طبق قوانین طبیعت بود و شرح حال ها را در طبیعت جست وجو می کرد. براساس تجربیات بر روی خود و دردهای دیگران، همچون تمام نوابغ دنیا و بنابر غرایز فطری خود کار کرد، به مشاهده نشست، آزمود و تمام معیارها را به محک اندازه گیری گذاشت و به طور اصولی اطلاعات خود را از کار در طبیعت و بدن انسان به دست آورد.
او خود را در بوته آزمایش گذاشت تا آنچه را که طبیعت به حیات می دهد، بشناسد، سیر بیماری ها را نظاره کرد و سرانجام به معرفت و تجربیاتی دست یافت که توانست بیماری ها را بر طبق قانون طبیعت درمان نماید.
پریسنیتز درایت پزشکی داشت هر چند در هیچ دانشکده ای درس طب را نیاموخته بود. به محض آنکه بیماری که توسط پزشکان هم عصر وی علاج ناپذیر تلقی می شد، او با آب درمانی فورا آن را معالجه می نمود و می کوشید تمام کوفتگی ها، بریدگی ها، زخم ها، شکستگی ها، سوختگی ها و کچلی ها و تمام انواع ضایعات و بیماری های مختلف را که در دامنه کار او و همکارانش قرار داشت بدین سان تجربه کند. آنها به شکل شگفت انگیزی با آب درمانی زودتر از روش های طبی به نتایج مساعدی می رسیدند و طبیعت را در زدودن عفونت های زیان بار به یاری می گرفتند.
توده های مردمی که هر روز مزارع خود را درو می کردند و خرمن ها را می چیدند توسط آب، بدون پرداخت حق العلاج درمان می شدند و این حسادت پزشکان دارای عنوان و مدرک را بر می انگیخت و باعث می شد که جدال با او را از طریق سیل افترا و بهتان به راه اندازند و از دست او به دادگاه شکایت برند و کارهای او را تحت پیگرد قرار دهند. اما او سرانجام طبق رای مراجع بالاتر دادگاه تبرئه گردید. آنگاه مخالفان او جلسه ای تشکیل دادند که روش درمان او را بررسی کنند، آنچه که در این جلسه ثابت شد این بود که شیوه درمانی او بهر تقدیر فاقد آسیب رسانی است چون داروی زهرآگین به کار نمی برد. سال ها بعد روش های درمانی او توسط بسیاری از پژوهشگران بی غرض پزشکی و بسیاری از افرادی که از این روش بهره مند شده بودند، دنبال شد و مورد مطالعه قرار گرفت. در میان آنها مونده (MUNDE) آب درمانی را در آمریکا مرسوم کرد. روسه (Rausse) آموزش های پریسنیتز را در آلمان ترویج کرد و شیندلر (Schinbler) پس از مرگ استاد، کارهای او را در گرافنبرگ از سرگرفت، شیندلر با این شیوه توانست هزاران تن را معالجه نماید درمان اوروی دوک آدولف ناسائو در سال های ۱۸۷۱ و ۱۸۷۲ هنوز در خاطر بسیاری از افراد باقی است.
یوهان اسکروت (schroth jahan) هم عصر پریسنیتز، (در سال ۱۸۷۱) در حادثه ای اسبی او را لگد زد و در نتیجه قاب زانوی او به شدت آسیب دید. عضو آزرده مطابق روش های جراحی آن روز معالجه شد ولی نتیجه عمل ناقص بود. التهاب در استخوان و مفاصل اطراف باقی ماند، از این رو اسکروت نتوانست دیگر قدم بزند و به پای آزرده خود فشار آورد به خصوص در هنگام بالا رفتن و نشستن این فشار غیرقابل تحمل بود. در همین اوضاع، روزی به راهب دیری که برای سرکشی به انجمن های مذهبی در حال سفر بود برخورد و مورد شماتت او قرار گرفت که چرا به جای قدم زدن سوار بر مرکب می شود. این کار از مرد جوانی چون او بعید به نظر می آید و مرکب او باید متحمل بار سنگینی گردد. اسکروت مشکل خود را با او در میان گذاشت. راهب دیرنشین به او توصیه نمود که زانوان را چندین بار در روز با آب سرد حمام بگیرد.
مانند اسلاف خود، او چند بار در روز همین کار را کرد و زانویش را با بانداژ مرطوب بست. پس از آن زانو را خشک نگه میداشت و بدان مجال می داد که کاملا خشک شود. اثر این کمپرس مطلوب بود و اسکروت کمپرس ضخیم تری را با باندهای پشمی به کار می برد. التهاب زانو پس از کمپرس های مداوم به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافت و درد زانو را که کمتر شده بود شب ها تحمل می کرد، مفصل سفت، نرم شد و پس از گذشت ده هفته ساق پای راست به نرمی و قابلیت انعطاف ساق پای چپ گردید. چنانکه برای او مقدور نبود که بگوید کدام زانو آزرده شده بود. این معالجات و نتایج شگرف آن موجب پی ریزی اصولی شد که اسکروت آن را معرفی کرد و به تکمیل بیشتر آن پرداخت و بعدها او کمپرس مرطوب را برای مصارف خارجی زخم ها، کوفتگی ها، مفاصل سفت و غیره به کار بست و هم حیوانات را معالجه کرد و هم انسانها را، معالجه در حیوانات سبب تجربه اندوزی بیشتری در کار و مهارت اسکروت شد.
معالجات موفق او در زخم های بیرونی این ظن را در او برانگیخت که همین ابزار درمان که در معالجه التهاب زانو موثر بود چرا نتواند در بر طرف ساختن بیماری های داخلی کارساز باشد. او پیش از انجام کار پیش داوری عجولانه نمی کرد و دریافته بود که گرمای حاصله از رطوبت هم برای گیاه مفید خواهد بود و هم برای اشرف مخلوقات. برای همیاری با طبیعت اسکروت بانداژهای کوچک وبزرگ برای مناطق محدودتر و ملحفه های مرطوب را همراه با رژیم غذایی خاصی برای تمام بدن به کار برد. در تجربه بیست و شش ساله اسکروت ساده درمانی هایی را معمول می داشت که نسبت به هر نوع معالجه طبی پاسخ نمی دادند و بیماری های مهلکی که از شدت وحدت آنها با این روش ساده می کاست و بالاخره محوشان می کرد. در مواردی ترشحات فیستول مقعد، پوسیدگی ها و غیره را درمان می کرد. خنازیر که دوره ای بسیار طولانی دارد با شیوه درمانی اسکروت پس از شش تا بیست هفته ناپدید می شد نئیپ (kneipp) عابد کاتولیک رومی در باواریا (Bavaria) بود. در سال ۱۸۲۴ به دنیا آمد. او پسر یک بافنده بود وی نقل می کند: من از تن و از اندیشه در هم شکسته و امید خود را از آینده بریده بودم و به پایان عمر فکر می کردم.
این آب درمانی بود که او را نجات بخشید، در حالی که بهترین پزشکان معالج از وی قطع امید کرده بودند. پس از آب درمانی وی می نویسد: بسیار سرحال شدم و نیروی تحلیل رفته خود را به دست آوردم و عبادت به جای آوردم و به مدت سی و شش سال در حرفه روحانیت باقی ماندم. دوستان ازجهت تعارف به من می گفتند که در شگفت مانده اند از لحن صدای من که پنجاه سال پیرتر نشان می دهد و از چنین قدرت بدنی برخوردارم. آب در کنارم چون یک دوست سخت کوش وباوفا قرار گرفت چه کسی می تواند از مهری که به آب بسته ام سرزنشم کند. فرضیه نئیپ بدین اصل استوار است که علل تمام بیماری ها از خون سرچشمه می گیرد. اعم از آنکه خون با حضور مواد بیگانه ای آلوده شود یا آنکه ترشحات دفعی در زمانی طولا نی تر در روده متوقف شده است و مواد بیماری زای آن خون را دچار آلودگی نماید. این مواد زائد می توانند از طریق آب دفع شوند. بدین منظور او آب را به صور گوناگون مانند: پوشش، کمپرس جریان آب و شستشو به کار گرفت. به عقیده وی آب سرد در یک دوره کوتاه موثرتر از آب گرم ونیم گرم به کار می رود تا بیمار به تدریج نسبت به کاربرد آب سرد تحمل پیدا کند.
اگر بیمار رنگ پریده و لا غر باشد شستشو را به طور موضعی و برای بخشی از بدن به کار می برند در درجه حرارت زیر طبیعی، مالش یا کاربرد بطری آب داغ قابل توصیه است بلا فاصله پس از مصرف آب داغ در همان قسمت بدن آب سرد مصرف می کنند که در اثر این اعمال جریان گردش خون تسریع می یابد گرمای بدن بهبود پیدا می کند اشتها افزایش یافته وبدن برای حرکت های بعدی نیرو و انرژی خود را باز می یابد.
در اغلب مردمی که عصبی هستند آب نیم گرم ملا یم بدوا به کار میآید و به تدریج آن را سرد می کنند.
حمام بخار را در افراد چاق و فربه که ناخالصی و چربی های اضافی تری دارند خاطر نشان می کنند در دردها و ضایعات، شستشو با آب سرد، در سوختگی ها و کچلی های وارد کردن قسمت آزرده در آب نیم گرم و در یبوست تنقیه با آب، برای حالا ت عصبی قدم زدن با پای برهنه یا در چمن وقتی که خورشید می درخشد قابل توصیه است و فقط پس از درمان مختصر افراد عصبی در بعضی از حالا ت، درد در ابتدا شدت می گیرد و این نمودار آن است که بهبود گردش خون حاصل شده است.
سرفه خفیف، حرکات نرم یا درد در هر بخش از بدن نشانه های آن است که طبیعت می کوشد مواد مرضی را تخلیه کند.
نئیپ پیشنهاد می کند که پابرهنه قدم بزنید با پوششی خنک و از دوش و حمام به انواع گوناگون در درمان نیز باید بهره برد. بسیاری از اساتید داروسازی این معالجات را به طور مطلق مهمل می پندارند در حالی که هنوز اثرشان را نمی توان انکار کرد.
● آب در بین آمریکایی ها
دکتر ویلفوردهال بیشتر از دیگران در آمریکا آب درمانی کار کرده است. او پیش از آنکه اصول درمانی خود را منتشر کند و درصدد اثبات ارزش های آن بر آید چهل سال تجربه کرده بود. در سن ۲۹ سالگی پس از سال هاسخنرانی در مجامع علمی خود را در چنگال دشمن سهمگین نوع بشر دید: سل ریه. برادر او در اثر این بیماری جان خود را از دست داد و پزشک خانواده به صراحت گفته بود که وضع او نیز مانند برادرش است و نمی توان برایش کاری کرد ولی به وی توصیه کرد که به امور زندگانی خود سروسامان دهد و او چند ماه بیشتر امید به زندگی نداشت. پزشکان حاذق پس از معاینه دقیق ریه ها با گوشی دریافتند که قسمتی از بین رفته و قسمت دیگر به شدت بیمار است و آنها نیز مانند پزشک خانواده امیدی به حیات وی نداشتند او تحت تمهیدات درمانی قرار گرفت ولی اثرات آن اندک بود و اگر هم تاثیر می کرد پیش بینی می شد که بیش از یک سال نتواند زندگی کند. در آن زمان گوشت وی به استخوان چسبیده و رنگ طراوت از چهره او رخت بر بسته بود. به زحمت می توانست اتاق خود را ترک کند یا بدون توقف برای نفس تازه کردن در گوشه ای قدم بزند. وزن او در حدود ۱۲۰ پوند کاهش یافت و ظاهر یک پیرمرد رنجور را داشت. ۱۸ سال پیش ۲۰۰ پوند وزن داشت و از نظر وضعیت درکی وشرایط فیزیکی در سطح تمام عیار و از نظر تحصیلی نابغه بود و اینک فقط یک معجزه بود که او را به سمت آب درمانی سوق داد. دکتر هال تقریبا به یک میت شباهت داشت که قربانی بیماری شکست ناپذیر سل شده بود.
بهبود او به معجزه شباهت داشت. فتح شگفت انگیز آب درمانی از آن زمان او داستان خود را برای تمام جهانیان بازگو کرد. ( در سال ۱۸۸۰) هزاران نفر همان درمان را با نتایج مشابه دنبال کردند و او به شدت تنقیه با آب را برای تخلیه محتویان قولون به کار می برد که بنا به تصور او منبع تمام بیماری ها بود.
دکتر ترنر از واشنگتن مولف درمان بهداشتی نوین یکی دیگر از طرفداران آب درمانی است که عمدتا کاربرد تنقیه با آب را توصیه می کرد. او می گوید: من قولون بیماری را که در اثر التهاب روده ها فوت کرده بود باز کردم در سراسر آن به طول ۵ فوت روده ها انباشته از مواد مدفوع بودند که مثل سنگ سفت شده و چین های آن را پر کرده بود، و آنچنان مجرای گوارشی را بسته بود که در بیمار قولنج شدید ایجاد می کرد. ( آنچانکه دوست وی می گفت) و به مدت چند سال هر ماه حدود دوبار دچار این قولنج ها می شدکه مقادیر زیاد داروی مسکن اورا ساکت می کرد.
تمام پزشکان هم عقیده بودند که وی دچار قولنج صفراوی است من که این مدفوع خشک را دیدم که طی سالیان دراز جمع شده بود گرچه علت آن به ایام دور باز می گشت، نمی بایست علت ناگهانی مرگ او می شد. تحقیقات اخیر نشان داده است که حداقل از ۱۰ نفر هفت نفر از علت فوق رنج می برند و یافته اند که این علت موجب پیری زود رس و مرگ می شود عجیب است که حدود ۲۸۴ مورد اتوپسی این تاخیر تخلیه را نشان داده اند( بنا به ادعای ما موجب مرگ همه آنها شده است) و ۲۸ مورد قولون از مواد سفت خالی بود و شرایط طبیعی داشتند.
دکتر فورت در نیویورک کتابی نوشت به نام «روش نوین» و فواید تنقیه را برشمرد. او شرح حال بیماری را که زن جوان فروشنده ای بود گزارش کرد که مدت شش هفته اجابت مزاج نکرده بود .
بیماری از بعد از بلعیدن لقمه سفتی عارض شد که ایجاد سو» تغذیه و جذب مواد مدفوع از قولون کرده بود پس از تنقیه با آب سلا مت خود را باز یافت و پوست او شفاف و گلگون شد.
آقای پراس یکی از طرفداران آب درمانی در آمریکاست.
+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

استراحت در اتاق ساکت و تاریک

 

سردرد، درد یا احساس ناراحتی در سر، پوست سر یا گردن است. سردردهای جدی و خطرناک بسیار نادر هستند و اکثر سردردها با تغییر سبک زندگی، مصرف دارو و یادگیری تکنیک های آرام سازی بهتر می شوند. سردرد انواع مختلفی از جمله سردرد تنشی، سردرد خوشه یی و میگرن دارد.
● سردردهای تنشی
این نوع سردردها سبب سفتی و انقباض عضلات در شانه ها، گردن، پوست سر و فک می شوند. این سردرد اغلب از ناحیه پس سری شروع می شود و به دو طرف سر سرایت می کند، درد به شکلی خفیف و فشار بر سر احساس می شود مانند فشرده شدن سر توسط یک گیره یا بند تنگ، همچنین شانه ها، گردن و فک هم دردناک و منقبض می شوند. انجام فعالیت هایی که موجب نگه داشتن سر در یک حالت برای مدت طولانی شود مانند کار با کامپیوتر، تایپ کردن، کار با میکروسکوپ و کارهای دستی ظریف می تواند باعث بروز سردرد تنشی شود. همچنین خوابیدن در یک اتاق سرد یا قرار گرفتن گردن در یک وضعیت نامناسب هنگام خواب از دیگر عوامل ایجاد این سردرد هستند. همان طور که از نام این سردرد پیداست، این سردرد با تنش های هیجانی، اضطراب و افسردگی ارتباط مستقیم دارد. عوامل دیگری را نیز می توان ذکر کرد که سبب بروز سردرد تنشی می شود از جمله خوردن بیش از حد نوشیدنی های کافئین دار یا نخوردن آن هنگامی که به صورت عادت درآمده باشد، کشیدن بیش از حد سیگار، خستگی ناشی از کار زیاد، عفونت های سینوسی، سرماخوردگی و آنفلوآنزا. همچنین خواب ناکافی یا نخوردن یک وعده غذایی افراد را در برابر سردرد آسیب پذیرتر می کند. جهت جلوگیری از بروز سردرد تنشی تا حدودی می توان از راهکارهای زیر استفاده کرد.
- اگر سردردتان ناشی از سرماخوردگی است، خودتان را گرم نگه دارید.
- بالش زیر سرتان را عوض کنید یا وضعیت خوابیدن تان را تغییر دهید.
- هنگام مطالعه یا سایر فعالیت های مشابه سرتان را در حالت مناسبی قرار دهید.
- هنگام کار با کامپیوتر یا تایپ کردن مرتباً گردن و شانه ها را ورزش دهید.
- به میزان کافی بخوابید و استراحت کنید و عضلات منقبض شده را ماساژ دهید. گاهی هم دوش آب گرم یا آب سرد کمک می کند اما سردردهایی که در خواب اختلال ایجاد کند - شخص از درد از خواب بیدار شود- یا هنگام فعالیت دچار آن شود یا سردردی که مزمن شده باشد نیاز به معاینه و درمان توسط پزشک دارد.
● سردردهای خوشه یی
سردردهای خوشه یی با حملات شدید درد در یک طرف سر در ناحیه بالای چشم و پیشانی آغاز می شود، با آبریزش از چشم ها و بینی و گرفتگی بینی همراه است. این سردرد هر روز در یک ساعت معین و برای مدت چندین هفته رخ می دهد و سپس برای همان مدت از بین می رود. نام دیگر سردرد خوشه یی، «سردرد هیستامین» است. سردرد خوشه یی کمتر شایع است و در مردان بیشتر از زنان است و احتمال بروز آن در هر سنی وجود دارد اما بیشتر بین سنین نوجوانی تا میانسالی شایع است. سردرد خوشه یی با درد شدید و ناگهانی شروع می شود. دلیل قطعی این اختلال هنوز مشخص نیست اما بی شک این سردرد در ارتباط با ترشح ناگهانی «هیستامین» یا «سروتونین» در بدن است. اکثر کسانی که این سردرد را تجربه کرده اند، افرادی هستند که سیگار زیاد می کشند. همچنین الکل نیز سبب حملات سردرد می شود.
● میگرن
میگرن، اختلال عصبی است که سردردهای مکرری را موجب شده و اغلب با تهوع و استفراغ و سایر نشانه ها همراه است. بیشتر مردم قبل از شروع میگرن «پیش درآمد» (نشانه های هشداردهنده) ندارند اما برخی هم دچار اختلال بینایی می شوند که «پیش درآمد» سردرد است. سردردهای میگرنی به شکل زق زق، کوبش یا درد ضربان دار در سر احساس می شوند. سردرد از یک طرف سر شروع و سپس به طرف دیگر سر هم کشیده می شود و در بیشتر بیماران شروع درد همیشه از همان طرف آغاز می شود. برخی از بیماران از درد در ناحیه پشت چشم ها یا پشت سر و گردن شکایت می کنند، معمولاً درد به طور خفیف آغاز شده و ظرف چندین دقیقه تا چندین ساعت به درد فلج کننده یی تبدیل می شود.
سردرد میگرنی ممکن است ساعت ها در روز طول بکشد که در چنین شرایطی بیمار به نور و صدا بسیار حساس می شود و آرزو می کند در یک اتاق تاریک و ساکت استراحت کند. میگرن در زنان بیشتر از مردان است و اغلب هم بین سنین ۱۰ تا ۴۶ سال دیده می شود. عوامل زیر می توانند سبب حملات میگرن شوند؛ اثرات آلرژی، نورهای شدید و تند، صداهای بلند، استرس های جسمی و روحی، تغییرات الگوی خواب، کشیدن سیگار یا در معرض دود توتون قرار گرفتن، نخوردن غذا، الکل و تغییرات هورمونی(مربوط به عادت ماهیانه یا مصرف قرص های ضدبارداری). برخی از غذاها هم ممکن است روی سردردهای میگرنی تاثیر داشته باشند از جمله غذاهایی مانند ماهی دودی، جگر مرغ، انجیر، شکلات، کره بادام زمینی، پیاز، گوشت های نیترات دار مثل هات داگ، ژامبون، سالامی و هر غذای فرآوری شده، تخمیر شده، ترش یا شور. میگرن درمان ندارد و هدف کنترل نشانه ها و جلوگیری از حملات بیشتر سردرد است. هنگام سردرد میگرنی در اتاقی تاریک و ساکت استراحت کنید و به ویژه اگر سردرد همراه با استفراغ است نوشیدنی زیاد بخورید تا مانع از دست رفتن آب بدن شوید. برخی از سردردها هم به سردرد سینوسی معروفند که موجب درد در ناحیه جلوی سر و صورت می شوند و به علت عفونت در مجاری سینوسی واقع می شود که ناحیه پشت گونه ها، بینی و چشم ها را نیز شامل می شود.
این درد هنگام خم شدن به طرف جلو یا صبح ها هنگام برخاستن از رختخواب بدتر می شود و اغلب هم با ترشحات چرکی داخل حلق و گلودرد همراه است. به خاطر داشته باشید سردرد گاهی صرفاً به علت سرماخوردگی، تب، آنفلوآنزا یا گاهی پیش از عادت ماهیانه رخ می دهد که امر نگران کننده یی نیست. اما اگر بالای ۵۰ سال سن دارید و برای اولین بار دچار سردرد شدید احتمال دارد «آرتریت تمپورال» (التهاب شریان های گیجگاهی) علت آن باشد که نشانه های این وضعیت شامل ضعف بینایی و تشدید درد با عمل جویدن است. در چنین شرایطی خطر نابینایی فرد را تهدید می کند پس باید فوراً به پزشک مراجعه شود. برای کمک کردن به تعیین نوع سردردتان و عوامل محرک آن یادداشت درست کنید. هنگامی که دچار سردرد می شوید، تاریخ و ساعت شروع آن را بنویسید، چیزهایی را که در ۲۴ ساعت گذشته خوردید، مدت زمانی که خوابیدید، کار یا تفکری که درست قبل از شروع سردرد به آن مشغول بودید، اضطراب هایی که داشتید و مدتی که سردردتان طول کشیده و در نهایت اقدامی که برای رفع آن انجام دادید را یادداشت کنید. بعد از مدتی که این یادداشت ها را جمع آوری کردید بی شک به یک الگو خواهید رسید که به تعیین نوع سردرد و شیوه درمان آن کمک خواهد کرد.

روزنامه اعتماد (www.etemaad.ir)
+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

سيب میوه‌ای برای افزایش عمر

پاییز فصل سیب‌هاست، فصل میوه افزایش عمر، سیب یکی از سلامت بخش‌ترین خوراکی‌های دور و بر ماست. از میان خواص شفابخش بی‌شمار آن می‌توان از نقش بسیار قابل توجه سیب در کنترل میزان کلسترول و قندخون، تامین «زبرینه» یا فیبر غذایی موثر در بهبود وضعیت گوارشی و نقشی که به عنوان یک مسواک طبیعی بازی می‌کند یاد کرد. سیب‌ها دکترین طبیعی هستند، به قلب سلامتی می‌بخشند و ده‌ها خواص دارویی دیگر را همراه دارند. کافی است یک گاز از این گزارش را بخوانید تا معتاد خوردن هر روز سیب باشد. سیب از معدود مواد غذایی است که کاملا بدون کلسترول بوده و به کاهش میزان کلسترول خون کمک می‌کند. سیب نه‌تنها به وعده غذایی هیچ کلسترولی نمی‌افزاید بلکه حتی این ماده مضر را از خون می‌زداید.

● قند خون را پایین می‌آورد
سیب میوه خوبی برای افراد مبتلا به قندخون بالا (دیابت)، قندخون پایین (هیپوگلیسیمیک) و دیگرانی است که به شدت نسبت به افزایش یا کاهش میزان قندخون خود حساس هستند. مقدار بالای فیبر غذایی موجود در یک عدد سیب باعث می‌شود که قندخون یا همان گلوکز خون ثابت بماند و به هر حال وجود ثبات در میزان قند خون بر اشتهای شما نیز لگام می‌زند.
● از عفونت پیشگیری می‌کند
بررسی‌ها نشان می‌دهد آنهایی که بیشتر سیب می‌خورند کمتر دچار سرماخوردگی یا عفونت‌های قسمت‌های فوقانی دستگاه تنفسی شده و عموما کمتر بیمار می‌شوند.
● به هضم کمک می‌کند
سیب سرشار از «فیبر» عنصر زبرینه‌ای است که باعث می‌شود همه چیز به روانی در دستگاه گوارش حرکت کند. یک سیب متوسط ۹ تا ۱۰ گرم فیبر داشته و بخش قابل توجهی از ۲۰ تا ۳۵ گرم نیاز روزانه بدن ما را در این مورد تامین می‌کند.
● یک مسواک طبیعی
جویدن یک سیب مانند این است که از یک مسواک طبیعی استفاده کنیم. مطالعات نشان می‌دهند که ذرات غذای مانده در پشت لثه‌ها و دندان‌های شما را پاک می‌کند و فساد دندان و بیماری لثه‌ها را از شما دور می‌سازد. حتی کسانی که قبلا از بیماری‌های مزمن لثه رنج می‌برده‌اند خواهند توانست از منافع ناشی از ویتامین سرشار موجود در سیب - ویتامینی که از حساسیت لثه‌ها و دندان‌های آنها می‌کاهد- برخوردار شوند.
● با سرطان می‌جنگد
سیب حاوی کافئیک شیمیایی یا اسیر کلوروژنیک است. مطالعات به انجام رسیده روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که این ترکیب می‌تواند به عنوان یک ضدسرطان عمل کند.
● چه مقدار؟
خوردن دو یا سه عدد سیب متوسط در روز ایده‌آل است. برای دستیابی به حد اعلای فواید سیب پوستش را هم بخورید. با آن که آب سیب مغذی است، اما به اندازه خود سیب سرشار از فیبر نیست. سیب روده‌ها را بهبود می‌بخشد. پکتین منبع فیبر یا ماده مغذی است که می‌توانیم به رژیم خود اضافه کنیم. اگرچه این ماده در مرکبات و آلوها وجود دارد، اما سیب‌ها بیشترین مقدار را در خود دارند. پکتین با افزایش میزان مدفوع و ادرار کمک به درمان یبوست و اسهال می‌کند و معمولا سلامت روده را بهبود می‌بخشد. محققان دریافته‌اند که پکتین موجود در سیب شیوع بیماری تومور روده بزرگ و سرطان روده‌ها را کاهش می‌دهد. سیب در از بین بردن عفونت‌ها بسیار مهم است‌. در واقع یک نوع پنی‌سیلین طبیعی است. سیب نه‌تنها برای یبوست مفید است، بلکه برای اسهال نیز بسیار موثر است. اما تفاوت در طریقه مصرف آن وجود دارد، افرادی که دچار یبوست هستند می‌توانند یک سیب را تنوری کرده یا در فر بگذارند و شب میل کنند و یک سیب هم به همین طریق صبح‌ها میل شود‌. برای درمان اسهال، سیب را رنده کرده‌ چند ساعت بگذارید تا رنگش تغییر کند و تیره شود یعنی پکتین موجود در آن اکسیده شود و بعد آن را میل کنید.
آب سیب تازه سموم بدن را دفع کرده و برای اطفال خیلی مفید است‌. سیب میوه‌ای است که ویتامین ب زیادی دارد و به همین دلیل برای اعصاب و روان بسیار مهم است و افراد عصبی بهتر است هر روز یک لیوان آب سیب تازه با کمی‌ گلاب میل کنند. سیب درجه تب را پایین می‌آورد و برای بهبود گلو درد و سینه درد بسیار موثر است‌. یکی دیگر از خواص سیب رنده شده این است که برای افراد مبتلا به زخم معده بسیار مفید است‌. این میوه به علت خاصیت دفع اسید اوریک، در درمان بیماری‌های نقرس، آرتروز و رماتیسم بسیار مفید و موثر شناخته شده است‌. سیب با دفع اسید اوریک داروی روماتیسم و نقرس و درد مفاصل است و برای تقویت قلب و هضم غذا موثر است. خوردن سیب با پوست، یبوست را از بین می‌برد و برای کبد مفید است. مالیدن مقداری سیب روی محل گزیدگی نیش عقرب یا زنبور به درمان کمک موثری می‌کند. میوه نارس سیب جهت مداوای اسهال مفید است. خوردن سیب قبل از خواب کمک موثری در راحت‌تر خوابیدن است. اگر حداقل سه عدد سیب در روز بخوریم، خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهیم. سیب به دلیل بافت گیاهی‌ای که دارد، می‌تواند ۱۴ درصد خطر مرگ ناشی از گرفتگی رگ‌های بدن را کاهش دهد. یک سیب متوسط دارای سه گرم الیاف است. الیاف می‌تواند فشار خون و چربی خون را کاهش دهد.

 

روزنامه كارگزاران

+ نوشته شده در  شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ساعت   توسط نیکا شارژ: www.nikacharg.ir  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر